ASUS Prime B560M-A Anakarttaki kırmızı ışık

Hypergone0

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. ASUS Prime B560M-A anakartını kullanıyorum. Anakartta RAM'lerin sağ tarafında kırmızı bir ışık arada yanıyor bir süre sonrada sönüyor sebebi nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşında dediği gibi hata LED'leri bence de. Hangisinin yandığını net olarak söyleyebilirseniz bizde ne olduğunu söyleyebiliriz.

ASUS B560 m a anakartımda Spider-Man oynarken kırmızı ışık yanmaya başladı oyunu kapadığımda sönüyor RDR gibi daha yüksek performans gerektiren oyunlarda herhangi bir ışık yakma olmuyor sorunun ne olduğunu anlayamadım yardımcı olur musunuz acaba?

Anakartlarda hata ayıklama için bazı LED'ler bulunuyor.

Mesela MSI'da EZ Debug LED var. ASUS'ta ise Q-LED olarak geçiyor.

Bu sistemin amacı sistem açılırken CPU, RAM, GPU veya önyükleme aygıtlarından herhangi birinde sorun var mı yok mu diye kontrol etmektir. Açılırken sırayla yanarlar, testten geçenin ışığı söner ve bir sonrakinin yanar. Sistemde bir sorun yoksa en sonunda hepsi söner ve sistem açılır.

Bu anakartın kullanıcı kılavuzuna baktığımda:

msedge_u3nnVxbHog.png

• CPU kırmızı, dram sarı, VGA beyaz ve boot sarımsı yeşil bir renkte yanıyor.

Kırmızı ışık yanmaya başladı demişsiniz, o zaman CPU yani işlemci ışığı yanıyor.

Şimdi, bilgisayarınız normalde çalışıyorken böyle bir durumla karşılaşmıyorsunuz ama bilgisayara yük bindiren oyunlar açtığınızda (mesela Spider-Man) bu ışık yanmaya başlıyor. Bunun sebebi işlemci sıcaklığının artması olabilir. Dolayısıyla anakartınki de artıyor. Thermal throttling (termal kısma) yaşanıyor olabilir. Anakart da uyarı veriyordur.

öneriler:

1. Size önerim bu oyunu oynarken MSI Afterburner + rtss programlarını kullanarak işlemci sıcaklığını oyun içerisinde gözlemlemeniz olacaktır.
  2. Ayrıca BIOS'tan RAM'leriniz için XMP profili açıksa bunu kapatıp oynamayı dener misiniz? Acaba ışık tekrar yanacak mı?

XMP her sistemde ve anakartta stabil çalışmayabiliyor. Mesela bir arkadaş, RTX 3060 ile sürücü çökmesi yaşıyordu. Sorunun RAM'lerin XMP modunda çalışmasından kaynaklandığını fark ettik.

Dediğim gibi bir durum mevcutsa sıcaklık değerlerinin ciddiyetine bakarak termal macun değişimi veya soğutucu değişimi yapabilirsiniz.

Aynı hatayı bende aldım sorunun işlemcideki sıcaklıkdan kaynaklı olabilir benim işlemcim i5 11400 Stok haliyle fazla ısınmasından kaynaklı senin de işlemcinin fazla ısınmasından kaynaklı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı