Çözüldü ASUS Prime B650M-A DDR5 RAM EXPO 1 ve 2 profillerinde mavi ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bay Polat

Centipat
Daha fazla  
Anakart
ASUS Prime B650M-A
İşlemci
AMD Ryzen 5 7600x 4.7GHz
Anakartım ASUS Prime B650M-A. 2x16 DDR5 Corsair'in RAM'ini aldım otomatik expo ayarı olan. Expo profilini değiştirdiğimde ise mavi ekran vermeye başladı. Ne yaptıysam düzelmedi. Profili tekrar eski haline getirdiğimde ise mavi ekran sorunu çözüldü. Ama RAM'lerimi tam performansta kullanamadığım için tadım kaçıyor. Sizce sorun neden olabilir ve çözümü nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunu halletiniz mi?

Hallettim hocam. Sorun RAM'lerin anakart ile uyumsuz olmasıymış. Anakartin QVL listesinde bulunan bir RAM alıp taktigimda sorun çözüldü. Ayrıca durum o denli saçmaydı ki minimum 4800MHz almam gereken DDR5 RAM'lerden 3600MHz alıyordum. DDR5 karmaşık bir teknoloji olduğu için anakart-RAM-işlemci uyumu yalnızca frekans uyumuna bağlı hareket etmiyormuş DDR4 kadar basit değil.
Sorunu halletiniz mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu halletiniz mi?

Hallettim hocam. Sorun RAM'lerin anakart ile uyumsuz olmasıymış. Anakartin QVL listesinde bulunan bir RAM alıp taktigimda sorun çözüldü. Ayrıca durum o denli saçmaydı ki minimum 4800MHz almam gereken DDR5 RAM'lerden 3600MHz alıyordum. DDR5 karmaşık bir teknoloji olduğu için anakart-RAM-işlemci uyumu yalnızca frekans uyumuna bağlı hareket etmiyormuş DDR4 kadar basit değil.

Çözüm
Benim aynı hatayı alıyorum. Anakartın desteklediği modellere baktığımda gecikme değeri sebebiyle listede yok. İade edeyim o zaman.

Bu anakartın revizyon 2 sürümü çıkmış, iade edip onu alın bu ilk model baya sorunlu biraz araştırırsanız görürsünüz.
selam 26 Nisan 2023 de almısım ve bilgisayarımı resmen kullanamıyorum açılırken donmalar sürekli blue screen arkadaşın yaşadıgı expo problemi bu konu hakkında napabilirim sıkıntı büyük ihtimal garanti dışı ondan dolayı bilginiz var mı

Bu problemin kaynağı işlemcinin pinlere tam temas etmemesinden kaynaklanıyor olabilir. Ya da RAM frekansı 6000 ve üstü ise garanti değil bilgisayarın açılması 1:1 modda. Ama 1:2 mod ile 8000'e kadar açılır.

DDR5 işe iade edin ve destek listesindeki bir RAM alın hocam farkı hemen görürsünüz
Hocam aynı parçaları kullanıyorum. QVL listesinde 16GB versiyonu var bende ise 4 adet 8GB versiyonu mevcut. Bundan dolayı ancak sizin mesajınızı bulabildim. Hangi RAM markasını alarak bu sorunu çözdünüz?

Yeni konular

Geri
Yukarı