ASUS Rampage 2 Extreme anakartı değiştirmeli miyim?

• Konuyu başlatan Fix3d
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 1B
@Sinan Gündüz açıkçası bu anakartı satarsam bunun kadar kalitelisini almak için çok fazla para harcamam gerekecek. Eğer yeni nesil anakart + CPU öneriniz varsa yazabilirsiniz.

Öncelikle yeni sisteme para ayırabilecek durumunuz var mı ? Var ise bütçe belirtin. Yok ise hiç uğraşmadan gidip bir SSD edinin. En kötü SSD bile şuanki mevcut kullandığınız HDD'ye göre çok daha iyi performans gösterecektir. Tek dezavantajı sata 2 hızında çalışacak.

Esas anlamadığım durum zaten halihazırda eski, performans olarak ortalama altı, hatta SSD'si bile olmayan bir sistem kullanıyorsunuz. SSD'nin sata 2 veya 3 hızında çalışıp çalışmaması sizin için ne değiştirir ki ? Yanlış anlamayın da sistem canavar olur ve küçük detaylara takılsanız bunu anlarım. Ama şu olaya takmamanızı öneririm. SSD alıp yuvaya takın, rahatınıza bakın.

Esas anlamadığım durum zaten halihazırda eski, performans olarak ortalama altı, hatta SSD'si bile olmayan bir sistem kullanıyorsunuz. SSD'nin sata 2 veya 3 hızında çalışıp çalışmaması sizin için ne değiştirir ki ? Yanlış anlamayın da sistem canavar olur ve küçük detaylara takılsanız bunu anlarım. Ama şu olaya takmamanızı öneririm. SSD alıp yuvaya takın, rahatınıza bakın.
1. Sisteme ortalama altı diyorsunuz lakin çoğu oyunu yüksek ayarlarda açabiliyorum. GTA 5 i yüksek ayarlarda bitirdim mesela. Kusursuz bir sistem olmasa da işimi fazlasıyla görüyor. Uzun bir süre boyunca anakart, CPU ve RAM değişimi yapacağımı sanmıyorum. Fazlasıyla ihtiyacımı karşılıyor zaten. Öncelik sıralamasına bakarsak: NVMe SSD > Sıvı soğutma > Monitör > Ekran Kartı > Anakart. CPU, RAM olarak düşünüyorum.

2. Şu an HDD'min okuma yazması ortalama 100 MB. SATA 3 SSD alırsam tahminimce 250 280 bandında gezecektir. NVMe alıp 1500 ün üstüne çıkmayı planlıyorum ve bu harcamanın değeceğini düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla bazı NVMe SSD'ler teknik terimleri tam olarak bilmiyorum ama anladığım kadarıyla kendi yazılımını taşıyormuş ve işletim sistemi kurulumunu BIOS Mod olmadan destekliyormuş. Hala araştırmaya devam ediyorum.

Eklemek istediğiniz fikirleriniz var ise fikirlere açığım.
Düzenleme: 700W PSU var kasamda.

1. sisteme ortalama altı diyorsunuz lakin çoğu oyunu yüksek ayarlarda açabiliyorum. GTA 5'i yüksek ayarlarda bitirdim mesela. Kusursuz bir sistem olmasa da işimi fazlasıyla görüyor. Uzun bir süre boyunca anakart, CPU ve RAM değişimi yapacağımı sanmıyorum. Fazlasıyla ihtiyacımı karşılıyor zaten. Öncelik sıralamasına bakarsak: NVMe SSD > sıvı soğutma > monitör > ekran kartı > anakart. CPU, RAM olarak düşünüyorum.

2. şu an HDD'min okuma yazması ortalama 100 MB. SATA 3 SSD alırsam tahminimce 250 280 bandında gezecektir. NVMe alıp 1500'ün üstüne çıkmayı planlıyorum ve bu harcamanın değeceğini düşünüyorum. Araştırdığım kadarıyla bazı NVMe SSD'ler teknik terimleri tam olarak bilmiyorum ama anladığım kadarıyla kendi yazılımını taşıyormuş ve işletim sistemi kurulumunu BIOS mod olmadan destekliyormuş. Hala araştırmaya devam ediyorum.

Eklemek istediğiniz fikirleriniz var ise fikirlere açığım.
Düzenleme: 700W PSU var kasamda.

Anakartı satıyorsanız konuşalım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı