ASUS ROG centurion incelemesi

Aşağıdaki incelemem eski bir inceleme olup zamanında başka bir forumdaki incelememi buraya da taşımak istedim.
Bu kulaklıktan önce SteelSeries Siberia 150 kullandım ve hiç memnun kalmadım. 2017 Mayıs ayında kulaklığı aldım. Şunu diyebilirm ki sitelerde incelemelerde mikrofon kayıtlarıyla oynamışlar mikrofonun leş olduğunu utanmadan gizlemişler. 8 ay kadar ASUS ROG forumlarında bu durumu ilk önce kabullenmmemeye çalıştı sonra yazılımla çözeceğiz dediler ve en sonunda kulaklıkları değiştireceklerini söylediler. 1 yıla yakın kullanımımdan sonra ASUS Türkiye geri dönüş yaptı sadece kulaklık ünitesini istediler yolladım, yeni kulaklık geldi ve mikrofonu sorunsuzdu. Fakat kulaklığı takınca ses ünitesinin aşırı ısındığını fark ettim. Birkaç dakika içinde mikrofon çalışmadı ve 20-30 dakika içinde ise kulaklıklar ses vermeyi kesti( ses ünitesi de ateş gibi olmuştu). ASUS'a tam set olarak yolladım ürünü. Servisten birisi aradı beni ve sorun Firmware'den, güncel olanını yükledik düzeldi dedi ( halbuki ben son güncelini yüklemiştim, betasını bile kurmuştum baktım sorun düzelmedi kararlı son Firmware yüklemiştim).
Servisteki adama sormuştum peki neden eski ünitede sorun yoktu yeni kulaklığı takınca ısınıp çalışmıyordu diye. Adam kem küm etti kıvırdı.
Ürün geldi sorunsuz sonra gözüme bir şey çarptı: Ses ünitesinin altında gürültü engelleyen ikinci mikrofonu açan içe gömülü bir tırnak vardı, ben o tırnağı tükenmez kalemle aktif edeyim derken plastiğini derince çizmiştim. Bu ünitede çizik yoktu ve altı tertemizdi (anlaşılan ünite değişmiş). Neden söylemediler anlamış değilim.
1-2 ay kullandıktan sonra yine alt ünite ısınmaya başladı ve ilk önce mikrofon sonra da kulaklıklar kapanmaya başladı. Yine yolladım fakat tüketici haklarıyla ilgili yasalara baktım para iadesi isteyeceğim. 1200 TL'ye bir yıldır çektiğim eziyette en çok kızdığım nokta: 2 Türk ve diğer yabancı incelemelerde böyle pahalı ve sorunlu bir ürünü nasıl överler. ASUS'un kendi forumlarında headset başlığındaki açılan konuların yarısına yakını ROG centurion:https://rog.asus.com/forum/forumdisplay.php?137
Gelelim ürün çalışırken deneyimlerime.
Oyun: Kulağın içinde o kadar sürücü birbirine çok yakın olduğu için öyle keskin yön tayini beklemeyin. Sürücülerin hepsi 20 HZ-20 khz aralığı olduğundan diğer oyuncu kulaklıklarının vermediği bir ayrıntıyı bu da vermiyor. Sennheiser, HyperX Cloud ve HyperX revolver, HyperX Alpha serisi daha geniş frekans aralığı verebiliyor. Onlar daha derin ve temiz ses veriyor, bu sayede Tom Clancy's Rainbow Six: Siege oynarken duyduğun çıtırtılar ve sesler daha berrak olmakla birlikte sesin mesafeye göre hacmini alabiliyorsun ve bu sayede duyduğun sesin uzaklık ile yönünü ASUS'un gerçek 7.1'inden daha iyi kestirebiliyorsun.

1.jpg

Müzik ve film: Bu kısımda hiçbir artısı yok aksine o fiyata ya da aşağısına daha geniş frekans aralıklı kulaklıklar var ve kulağınız kaliteli sese doyar.
Son olarak deneyimlediğim oyunlar: Battlefield 1, Tom Clancy's Rainbow Six: Siege, PUBG, Battlefield 4, division, Doom, Hellblade, metal Gear Solid 5 Phantom Pain, metro Redux serisi, Rise of Tomb Raider, Sniper Elite 4, Witcher 3, arma 3..
Yabancı incelemelerde diğer gerçek 7.1'lere de baktım, hepsinde ortak yargı: Gerçek 7.1 kulaklıklar sürücülerin birbirine yakın olması itibarıyla yön tayininde 7.1 hoparlörler kadar keskin değiller ve sürücüler ufak olduğundan frekans aralıklarıyla da o kadar paraya fark yaratamıyorlar.
Güncel yorumum aşağıdadır (14. 03.2021 tarihi itibarıyla).
Ürünün parası o zaman iade edildi. 50-53 mm sürücüler ve geniş frekans aralıklarını gerçekten destekleyen açık kapsül yapılı kulaklıklar en doğal ve kaliteli ses almada önemli unsurların başında gelir. Online rekabetçi oyunlarda ise yazılım desteği önemli rol oynuyor. Oyununa göre EQ ayarı, sanal Surround ve seviyeleri, ses berraklaştırma gibi değişik ayarlar oynadığınız oyunda avantaj sağlayabiliyor.
Bu kulaklıktan sonra HyperX Cloud 1 kullandım. Şu an 1more H1007 kullanıyorum. Şu ana kadar kullandığım en iyi kulaklık çıktı 1more H1007. incelemesi:

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı