ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO X370 SSD'li Sistem Çok Uzun Sürede Açılıyor

Halphas

Hectopat
Daha fazla  
M.2 SSD'li sisteme sahip olmama rağmen çok uzun sürede açılıyor sistem. Şu dillerde dolaşan "SSD alın 2-3 saniyede açılsın bilgisayarınız" olayını hiçbir zaman tadamadım.

Sıkıntının BIOS ve RAM'lerle ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü uzun bir süre Q-Code gösteriyor ta ki BOOT ışığı yanana kadar. Alta bu durumla ilgili bir video bırakacağım.

Sistem özelliklerim:
  • - AMD Ryzen 7 1700 3.0GHz/3.7GHz 16MB Cache Soket AM4 İşlemci
  • - ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO AMD X370 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz Anakart
  • - Corsair 16GB(2x8GB) DDR4 3600MHz CL18 Vengeance Ram
  • - MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti SEA HAWK EK X 11GB 352bit Ekran Kartı
  • - Samsung 250GB 960 EVO M.2 Sata NVMe SSD
  • - Toshiba 2Tb 7200 Rpm Sata3 64Mb (Hdwd120Uzsva) HDD
  • - CORSAIR RMx SERİSİ 80PLUS GOLD 750W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
  • - Nzxt H440 Mat Siyah/Mavi Camlı Kasa

Açılış Süresi Video

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam geçmiş olsun.Kısa sürede çözüme ulaşılır diye tahmin ediyorum yoksa at çöpe gibi birşey oldu.

Gerçekten çok can sıkıcı durummuş. SSD'yi anakartın diğer M.2 SSD yuvasına taktıktan sonra BIOS'u fabrika ayarlarına çevirmeyi deneyebilirsin. Olmadı RAM'leri tek tek denersin.
Anakartımda sadece 1 adet M.2 yuvası var. Benim şüphelendiğim kısım 3600MHz 2x8 RAM var 3600 MHz'de çalıştıramadım hiçbir zaman zar zor bir şekilde 3333MHz'de çalıştırdım o şekilde kullanıyorum. Sanırım bootlarken RAM'lerle ilgili Q-Code gösteriyor bilgili arkadaşları bekliyorum.

Zaten anakartın en fazla 3200 MHz RAM frekans hızını destekliyormuş. RAM hızlarını 3200 MHz olacak şekilde kaydetmeyi dene birde.
İşe yaramadı hocam hala aynı açılış süresi :cry:.
@Recep Baltaş Hiçbir sıkıntıma yardımcı olunamıyor. Daha önceden de RAM timingleriyle ilgili yardım istemiştim yine kimse yardımcı olmamıştı. Bana yardımcı olabilecek düzeyde bilgiye sahip insan mı yok bu forumda yoksa yardım edilmek mi istenmiyor?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı