ASUS ROG Crosshair X670e Extreme anakart ayarları

Krttokaan

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Gskills trident Z5 2x32GB 6400Mhz 32Cl DDR5 Ram
İşlemci
Amd Ryzen 9 7950X
Forumda gezindim ancak böyle bir başlığa rastlayamadım.

Sistemim:
1-) Dark maxima V20 temperli cam yan panel, 2x20cm ön + 1x12cm arka ARGB LED fanlı, dikey ekran kartı takılabilen, USB 3.0 Type-C, ATX oyuncu kasası.
Ürün kodu: Dkchmaxv20.

2-) Arctic bionix P120 PWM pst 12cm Kırmızı/Siyah Gaming kasa fanı.
Ürün kodu: Ar-acfAN00115A

3-) Arctic bionix F120 PWM pst 12cm Kırmızı/Siyah Gaming kasa fanı.
Ürün kodu: Ar-acfAN00092A

4-) 2 X Arctic bionix P140 PWM pst 14cm Kırmızı/Siyah Gaming kasa fanı.
Ürün kodu: Ar-acfAN00127A

5-) Samsung 27" LC27G55Tqwrxuf 144Hz 1ms (HDMI+display) FreeSync 2K Curved monitör.

6-) Logitech G PRO Hero sensör kablolu oyuncu mouse.

7-) ASUS TUF Gaming K7 optik RGB Türkçe mekanik Gaming klavye - linear Switch.

:cool: Logitech G PRO X 7.1 981-000818 mikrofonlu oyuncu kulaklığı.

9-) xDrive 15'li profesyonel oyuncu koltuğu Kırmızı/Siyah

10-) ASUS ROG Thor Gaming 1200W 80Plus Platinum auro Sync & OLED ekran güç kaynağı.

11-) G.Skill 64 GB (2x32 GB) Trident Z5 siyah DDR5 6400MHz CL32 1.40v RGB PC RAM.

12-) AMD Ryzen 9 7950X 4.5 GHz 16 çekirdek 80 MB cache AM5 soket 5nm işlemci - 100-100000514wof

13-) Noctua NH-U12a chromax. Black, 120 mm tek kule işlemci soğutucusu (siyah)

14-) ASUS ROG Crosshair X670e Extreme soket AM5 DDR5 6400MHz(OC) Thunderbolt Wi-Fi auro RGB anakart.

15-) Samsung 980 Pro 2TB 7000/5000 MB/s soğutuculu PCI-e gen 4.0 NVMe M.2 SSD (MZ-V8P2t0cw)

16-) ASUS Dual mini OC RTX 3060 Ti ekran kartı.

17-) ASUS DSL AX82u Wi-Fi 6 Modem/Router

A-) sistemim yukarıda belirttiğim gibi, görsellerden göreceğiniz üzere anakartın harici M.2 SSD aparatına headslink M.2 SSD taktım. Extralı soğutuculu olduğunu düşünüyorum ayrıca ürünün orijinalliğine dokunmamış oldum. Yorumlarda düşüncenizi belirtirseniz sevinirim.

B-) ekran kartını değiştireceğim. İndirim kovalıyorum. RTX 4080 boyutları 4090 ile aynı olduğu için 4090 alabilirim. AMD 7900 XTX beklesem mi bilemedim. Ayrıca ekran kartı için holder ihtiyacım var gibi duruyor. Ekran kartı kasaya sığmayacak. Bu konuda da fikirlerinize ihtiyaç duyuyorum.

C-) anakartın BIOS ayarları nasıl olmalı, en ideal ayarlar ne olmalı? Malumunuz Ryzen 7000 serisi işlemciler en ideal soğutma koşullarında bile yüksek güç tüketiminden dolayı çok fazla ısınıyor. 80 derecelere 90 derecelere rahatlıkla ulaşıyor.
MSI anakartlarda "eco mod" diye bir şey var.
125 TDP değerinde en ideal koşulları sağlıyor.
ASUS tarafında bu ayarın karşılığı nedir?
Derece sınırlandırma gibi bir seçenek var sanırım. Örneğin 70 derece ile sınırlandırdığımızda o ısıya ulaştığında bazı sınırlandırmalar yapıyor galiba. Bu da soğutması iyi olanlar için esneklik sağlıyor diyebilir miyiz?
Ayrıca BIOS için otomatik seçim yapabileceğimiz bir ayar mevcut mudur? RAM'leri olması gerektiği frekansa çeken vs. anakart üzerinde gördüğüm kadarıtla tuşa basarak işlemcinin frekansını arttırma veya azaltma butonları mevcut.
Ayrıca BIOS sıfırlama butonu, 2. BIOS'a geçme vs. gibi seçenekler mevcut.
Cevap verecek arkadaşın makale tadında ayrıntılı bir konu anlatımına ihtiyacım var. Hem böylelikle sonradan satın alan arkadaşlara rehber olmuş oluruz.

D-) BIOS'u en güncel sürüme yükseltmenin önemi nedir? Halihazırda güncelleme yapmadım ve bazı sorunlar gözlemlemekteyim. Örneğin sistemi açma tuşuna bastığımda 30 sn kadar bekleme oluyor ve sonrasında açılma işlemleri başlıyor.
Q CoD bölümünde 15 numaralı hata kodu yanıyor ve sonrasında aa koduna dönüyor (her şeyin normal çalıştığı anlamına gelen kod)
Sanırım yüksek frekanslarda hatalar oluyor. Yeni güncellemede giderilmiş midir bilmiyorum ancak cesaret edebilirsem ve planlı elektrik kesintisinin olmadığı bir zamanda BIOS güncelleyeceğim.

E-) fan kotrolleri konusunda ideal koşulları deneyerek bulmaya çalışıyorum.
İşlemcinin olağan sıcaklık değerlerini sağlayabilirsem ona göre kasa fanı ayarlamalarını yapacağım.
Ayrıca kasada Dark marka kasanın kendi kontrolcüsü var. Ancak anakartın içerisinden de kontrolcü çıkıyor. Uyumluluk sorunları olmaması açısından ya da ekstra katkılar sunabilmesi açısından kendi kontrolcüsünü bağlamalı mıyım? Kontrolcü bağlantılarından sonra oradan çıkan 4 pinli fan konnektörünü cha_fan_1 bağlantı yerine takmak yeterli midir?
Anakart pin girişlerini resim olarak ekledim. Ayrıca bir aparat dikkatimi çekti, ne işe yaradığını anlayamadım resim olarak yükledim ufak bir kutunun içerisinden çıktı, anakarta bağlamak gerekiyor mu?

F-)yine resimde görüldüğü üzere 24 pinli anakart güç beslemesinin altında 6 pinli bir güç yeri var. Ekran kartına extra güç desteği sağladığı belirtilmiş kitapçıkta. Bağlanmazsa 27W ile sınırlı kalır 60W'a ulaşılamaz gibisinden bir şey yazıyordu anlayamadım. Güç kaynağında 24+6 giriş kısmını bağladım ve 24'e giriş yaptım.

Güç demişken 4090 alacak olursam holder gerekecektir, vatan bilgisayarda Cooler Master universal PCI-e 4.0 riser dikey ekran kartı aparatı var. 4090 gibi yüksek güç tüketen bir ekran kartı için bu aparat bu yükü kaldırabilecek midir emin değilim. Malum konnektör erime problemleri duyuyoruz. Her ne kadar NVIDIA "kablonuzu düzgün takmıyorsunuz" tarzında çıkış yapsa da yine de insanlar tedirgin oluyor. Sonuçta bir dünya para veriliyor bu kartlara.

Kısaca bu anakart ile üzerindeki bileşenlerden en etkin ve en verimki şekilde faydalanabilmek için gerekli olan tüm bağlantıların yapılış şekli, bu bağlantılar için gereken aparatlar ve ideal koşullar neler, anakartın yazılım tarafında özellikle BIOS kısmında yapılması gereken ayarlar neler, aydınlatma ve fan kontrolleri için ideal ayarlar neler gibi gibi durumlar için rehber niteliğinde bir içeriğin oluşmasına katkı sağlayabilmek için bu konuyu açıyorum. Editör de takip ederse buradaki tartışmalardan da edindiği bilgilerle sanırım bir içerik videosu çekilebilir. Bu tarz sisteme sahip olanlar için de rehber olacaktır.

Güç kaynağındaki girişler

Biosu güncellememe rağmen halen anakartta stabilite sağlanmış değil pek çok yerde hatalarla ile karşılaşıldığını görmekteyim.
Overclock yapacaklar için anakartın seçili ayarlarında da sıkıntı var. Manuel olarak kendimiz değerler atamak zorundayız.
İşlemcim için 5.000Mhz
Ram için 6.200 Mhz ayarladım. (6400 de açılmıyor)
(Edit: 26.11.2022 Saat 22:00)

Ayrıca işlemci sıcaklığı için 80 derece limit ayarını da yaptım.

Cinebench testinde 70 dereceyi geçmedi işlemci aldığım skorda *35.520*
Yaklaşık olarak 150w güç çekti. Tam kapasitede daha fazla güç çekebilmekte.
Tam kapasitede aldığı puan ise 37.856 oluyormuş sıralamada gördüğüm budur.
2 bin puanlık fark için işlemci sıcaklığını 95 derecelere zıplatmaya değmez bence.
Hali hazırda en yüksek skorda 39.053 ile i9 13900K da bulunuyor. Zaten enlerde bir durum olduğu için ben yeterli gördüm. Sıcaklık da optimum olunca donanımın ömrü açısından da daha avantajlı olarak görmekteyim.

Kontrolcüden bıktım ve sonunda onu devre dışı bıraktım. Kabloları birbiriyle birleştirip (birleştirici kablo adaptör kullanarak) en son anakarta bağladım. Asusun kendi yazılımları ile auro sync ayarlarını ve otomatik fan dönme ayarlarını yaptım.
İşlemci sıcaklığına göre 55 dereceye kadar yeşil renk - 55 ile 70 derece arasını sarı renk - 70 derece ve üzerini kırmızı renk olarak ayarladım. Böylece renklerden de işlemci sıcaklığını anlayabiliyorum.
Çekilen watt değerini zaten güç kaynağının oled ekranından takip edebiliyorum.
Yine aynı şekilde anakart üzerinde işlemci sıcaklığı da görünmektedir.
Kablo kalabalığını tek tek düzenledim. Anakartın kendi kitapçığından tek tek pin pin ne ne değildir hangi parça hangi giriş ne işe yarar okudum sonunda bağlantıları yapabildim :)
Karmaşık bir kart olduğu için epeyce seçenek var. Her türlü desteği barındırıyor diyebilirim ama işte ne olduklarını da bilmek önem kazanıyor. Pek çok pratik ayarı varmış meğersem.
Bios güncellemeleriyle de artık yeterli stabiliteler de sağlanırsa sistem hem sessiz hem de yüksek düzeyde performans verecektir.
Az yaksın çok kaçsın misali :)

Dosya Ekleri

• 20221124_030818.jpg
    20221124_030818.jpg
    290,7 KB · Görüntüleme: 72
  • 20221124_225650.jpg
    20221124_225650.jpg
    119,9 KB · Görüntüleme: 63
  • 20221124_235215.jpg
    20221124_235215.jpg
    132 KB · Görüntüleme: 52
  • 20221124_235243.jpg
    20221124_235243.jpg
    315,5 KB · Görüntüleme: 47
  • 20221125_002223.jpg
    20221125_002223.jpg
    269,1 KB · Görüntüleme: 54
  • 20221124_025643.jpg
    20221124_025643.jpg
    325,6 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Merhaba senın bios surumun nedır suan 1415 de bır sıkıntı var sende ustam bende pc fişden cekınce yarın pc fişe takınca direk acılıyor oyle bı sorunum var ustam sende varmı herhangi bir sorun.

Merhaba senın bios surumun nedır suan 1415 de bır sıkıntı var sende ustam bende pc fişden cekınce yarın pc fişe takınca direk acılıyor oyle bı sorunum var ustam sende varmı herhangi bir sorun.
En son sürümü kullanıyorum. Fişten çekme değil de bilgisayarı hemen kapatıp akabinde güç kaynağı düğmesinden kapatınca o oluyor. Bilgisayarı kapatıp 1-2 dk bekledikten sonra yapınca problem yok.
ya da güç kaynağından değil de akım korumalı prizin düğmesinden de kapatsam aynı oluyor.

Çözüm:

Bilgisayarı normal yollarla kapattıktan sonra birkaç dakika beklemek gerekiyor.
Hemen fişten çekince bende o problem oluyor. Güç kaynağı arızası var diye şüphelenmiştim fakat dediğim gibi bekleyince problem olmuyor

Yeni konular

Geri
Yukarı