ASUS ROG G712LWS düşük GPU kullanımı

KanekiKenn

Femtopat
Öncelikler herkese merhaba. Yeni aldığım ASUS laptopta oyunlarda düşük GPU kullanımı yaşıyorum ve 2070 Super için oldukça düşük FPS alıyorum( Monster Hunter: World'de ortalama 80 FPS). Aynı zamanda GPU ve CPU sıcaklıkları da 85 derecelere çıkıyor oyun içinde. İade süresi geçtiği için iade etme şansım da kalmadı maalesef. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Intel Core i7 10750H, 16 GB RAM(tek slot), 1TB SSD, RTX 2070 Super.

Ekran Görüntüsü (15).png

Şu anda Online dersteyim müsait olduğumda bakacağım.

Kusura bakmayın dersten işlerim vardı anca deneyebildim. GPU load limitinde herhangi bir sıkıntı yok normal stabil bir şekilde Boost'u açıp %97-99 kullanımda seyredebildim.

Ne demek hiç önemli değil CS:GO'da 120 FPS alıyorum son olarak Warzone deneyeceğim onda da olmazsa iade artık.
Tam 1 ay oldu servis deneyimim başlayalı gün itibarıyla iade ile bitirmiş bulunuyorum bu süreci. 20 Ekim'den beri cihaz serviste cihazın sadece böyle bir derdi değil başka kronik problemleri de vardı (turuncu siteden uzak durun). Sonuç olarak arkadaşların dediği gibi Dual Channel RAM şart çünkü RTX kartlar beslenmiyor tek kanalla. ASUS alacak arkadaşların bu duruma dikkat etmesi önemle rica olunur ki bu bence bir kandırmacadır bunca zamandır insanlara övdüğüm markanın bu şekilde olması beni çok incitmiş ve üzmüştür. Teknik servisi kötü ama vasat değil takip ettiğiniz sürece içiniz rahat olsun sorunlar mutlak çözülüyor. Anketlere katılın çünkü size sonra geri dönüyorlar, ve ASUS Global'e mail atmaya çalışmayın :) çünkü onlar da ASUS Türkiye'ye düşüyor. İngilizce attığım mailin cevabı Türkçe geliyor falan. Burada oğuzhan beye ayriyeten teşekkür etmek isterim kendisi buraları okuyacağına dair konuştu ve bu problemi inceleyeceklerini ve yakın zamanda teknik servis ekibini aradığınızda bununla alakalı bilgi alabileceğini söyledi. Burdaki arkadaşlara da ayriyeten teşekkürler.

Son düzenleme:
GPU ve CPU sıcaklıkları da 85 derecelere çıkıyor oyun içinde.
Öncelikle değerler gayet normal. Malum yaz ayındayız. Laptop olduğu için değerler bir tık fazla ama yine de zarar vermez.
2070 Super için oldukça düşük FPS alıyorum( Monster Hunter: World'de ortalama 80 FPS).
Bahsettiğiniz oyun optimizasyonu kötü bir oyun. Bunun sizinle bir bağlantısı yok.
Ek olarak sizin yapabileceğiniz tek şey ekran kartı ve bilumum bileşenlerin sürücülerini güncellemek ancak etki edeceğini sanmıyorum. Yeni bilgisayarınız hayırlı olsun. İyi oyunlar, iyi sosyaller :)

Bence de stock şekilde kullanmanız ve 85 derece almanız fena değil. Frekansları sınırlarsanız, hatta işlemcinin turbo frekansa çıkış olayını kapatırsanız, laptopu yükseltirseniz çok daha iyi sıcaklıklar alabilirsiniz. Ama bu noktada maksimum 85 derece işlemci sıcaklığı güzel bir değer. Oyunun optimizasyon sıkıntıları olması bahsettiğiniz sonuçları doğurabilir.

Öncelikler herkese merhaba. Yeni aldığım ASUS laptopta oyunlarda düşük GPU kullanımı yaşıyorum ve 2070 Super için oldukça düşük FPS alıyorum( Monster Hunter: World'de ortalama 80 FPS). Aynı zamanda GPU ve CPU sıcaklıkları da 85 derecelere çıkıyor oyun içinde. İade süresi geçtiği için iade etme şansım da kalmadı maalesef. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eki Görüntüle 649211
Sıcaklıklar normal. Fps için masaüstü performansı bekleme sonuçta 80-90 Watt TDPleri var o kartların. Laptop için 2080super'in TDP si yüksek 1660Ti dan sonrası para tuzağı (2080super hariç) Birde işlemcinin frekansını maxa getirip oynamayı dene bakalım.

Laptop için olağan sıcaklıklar, böyle bir sistem için iyi bile denilebilir, gayet güçlü. Farklı oyunlarda denediniz mi?

Hayır henüz deneyemedim başka oyunlarda, sadece MHW yükleyebildim. GPU kullanımının oyunlarda minumum %90'larda olması gerektiğini okumuştum o yüzden sormak istedim bu değerleri görünce. Sistemde sorun olabileceğini düşünmüştüm çok rahatladım şuan. Yorum yazan herkese teşekkür ederim çok sağolun :)

Eki Görüntüle 649211

Birebir aynı laptopu 1 hafta önce aldım. Her şeyiyle aynı. Televizyonda reklamı çıkan yer varya oradan aldım. İsim vermeyim.
GPU kullanımı çok düşük haliyle bu kadar para verilen cihazdan böyle kötü FPS performansı alınca beni deli ediyor. 1 haftadır her gün araştırdım. Forumlara yazdım. Aynı laptopun oyun içi FPS testlerine baktım. Ama maalesef yapacak bir şey bulamadım. Sonuç elde var sıfır masaüstü RTX 2070 Super 120 FPS verdiği oyunda. Laptop versiyonu RTX 2070 Super 50-60 FPS veriyor.

Birebir aynı laptopu 1 hafta önce aldım. Her şeyiyle aynı. Televizyonda reklamı çıkan yer varya oradan aldım. İsim vermeyim.
GPU kullanımı çok düşük haliyle bu kadar para verilen cihazdan böyle kötü FPS performansı alınca beni deli ediyor. 1 haftadır her gün araştırdım. Forumlara yazdım. Aynı laptopun oyun içi FPS testlerine baktım. Ama maalesef yapacak bir şey bulamadım. Sonuç elde var sıfır masaüstü RTX 2070 Super 120 FPS verdiği oyunda. Laptop versiyonu RTX 2070 Super 50-60 FPS veriyor.

Hocam masaüstü versiyonu TDP'si ile laptop versiyonu TDP'si aynı değildir. Yine de o kadar fark olmaması lazım.

Geri
Yukarı