ASUS ROG G712LWS düşük GPU kullanımı

KanekiKenn

Femtopat
Öncelikler herkese merhaba. Yeni aldığım ASUS laptopta oyunlarda düşük GPU kullanımı yaşıyorum ve 2070 Super için oldukça düşük FPS alıyorum( Monster Hunter: World'de ortalama 80 FPS). Aynı zamanda GPU ve CPU sıcaklıkları da 85 derecelere çıkıyor oyun içinde. İade süresi geçtiği için iade etme şansım da kalmadı maalesef. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Intel Core i7 10750H, 16 GB RAM(tek slot), 1TB SSD, RTX 2070 Super.

Ekran Görüntüsü (15).png

2133 çift kanal olsa bile verim alınmaz diye düşünüyorum.

Elimde deneyebileceğim başka RAM seti maalesef ki yok. En azından GPU'nun az biraz fark edip yüklenmesini beklerdim. No load limit yes olarak gözüküyor.
Burada detaylarından bahsettim;

Elimde deneyebileceğim başka RAM seti maalesef ki yok. En azından GPU'nun az biraz fark edip yüklenmesini beklerdim. No load limit yes olarak gözüküyor.
Burada detaylarından bahsettim;

Bende de GTX 1660 Ti var ASUS'un yine. GPU kullanımım benim de her zaman yüksek değil. Arkadaşımda da yine aynı laptop var o çift kanal RAM yaptığında eskiden GPU kullanımı benimki gibiyken artık %99'u stabil olarak kullanılabiliyor. Çok büyük ihtimalle sizde de çift kanal RAM olmadığından (MHz değerleri çok önemli) bu sorun kaynaklanıyor.

Bende de GTX 1660 Ti var ASUS'un yine. GPU kullanımım benim de her zaman yüksek değil. Arkadaşımda da yine aynı laptop var o çift kanal RAM yaptığında eskiden GPU kullanımı benimki gibiyken artık %99'u stabil olarak kullanılabiliyor. Çok büyük ihtimalle sizde de çift kanal RAM olmadığından (MHz değerleri çok önemli) bu sorun kaynaklanıyor.

Sanıyorum haklısınız D-C RAM kullanımı konusunda ama MHz değerleri kısmına pek katılamayacağım, en azından Intel için, en iyisi yarın tekrar denemek olacak sanırım. Bu arada Afterburner üzerinden GPU no load durumuna bakar mısınız sizde de no load durumuna düşüyor mu?

Sanıyorum haklısınız D-C RAM kullanımı konusunda ama MHz değerleri kısmına pek katılamayacağım, en azından Intel için, en iyisi yarın tekrar denemek olacak sanırım. Bu arada Afterburner üzerinden GPU no load durumuna bakar mısınız sizde de no load durumuna düşüyor mu?

Şu anda deneme şansım yok kusura bakmayın. Yarın gündüz en kısa zamanda deneyeceğim.

Hocam sana şöyle bir şey söyleyeyim Monster Tulpar vardı bende bundan önce 2070 Super'li cihaz efsane çalışıyordu sadece fanında problem oldu iade ettim. Bunu bu şekilde görmek çok delirtiyor beni 10 bin liralık bilgisayar gibi performans veriyor. Yarın farklı bir kombinasyonla deneyeceğim RAM'leri. Yabancı incelemelere baktığım kadarıyla insanlardan bu makine hakkında şikayet gelmemiş ve sanıyorum tek farkı RAM'lerin çift kanal olması. Ben daha demin 2 tane 2133 le denememe rağmen bir sonuç alamadım.
Merakla bekliyorum. Eğer sizde sorun çözülürse hemen bir tane daha Ram almaya razıyım

Merakla bekliyorum. Eğer sizde sorun çözülürse hemen bir tane daha RAM almaya razıyım.

Sorun çözülmedi belki RAM'ler 2133 olduğundandır, bir hışımla iade talebi oluşturdum ama çok hoşuma gitmişti bilgisayar, iade talebini askıya alıp tekrar araştırmaya başladım. Yabancı forumlarda aynı PC'de 2 * 8 3200 RAM'ler olduğunu fark ettim onlar PC'ye çok performanslı demiş. Bu arada siz BIOS güncellediniz mi? Servisi aradınız mı çok ilgililer ancak çözüm sunamadılar. Bir de acaba bizde mi var turuncu sitede sizden başka ve benden başka kimse olumsuz yorum yapmamış.
Bu arada yeni laptop kullanıcısınız sanıyorum, laptoplar bataryada oyun için uygun değillerdir muhtemelen siz GTA'yı bataryada denediniz ondan 30 FPS aldınız.
Şu anda deneme şansım yok kusura bakmayın. Yarın gündüz en kısa zamanda deneyeceğim.

Sayın @aliwild517 Afterburner ile no load limite baktınız mı?

Son düzenleme:
Sorun çözülmedi belki RAM'ler 2133 olduğundandır, bir hışımla iade talebi oluşturdum ama çok hoşuma gitmişti bilgisayar, iade talebini askıya alıp tekrar araştırmaya başladım. Yabancı forumlarda aynı PC'de 2 * 8 3200 RAM'ler olduğunu fark ettim onlar PC'ye çok performanslı demiş. Bu arada siz BIOS güncellediniz mi? Servisi aradınız mı çok ilgililer ancak çözüm sunamadılar. Bir de acaba bizde mi var turuncu sitede sizden başka ve benden başka kimse olumsuz yorum yapmamış.
Bu arada yeni laptop kullanıcısınız sanıyorum, laptoplar bataryada oyun için uygun değillerdir muhtemelen siz GTA'yı bataryada denediniz ondan 30 FPS aldınız.

Şuanda online dersteyim müsait olduğumda bakacağım.

Kusura bakmayın dersten işlerim vardı anca deneyebildim. GPU load limitinde herhangi bir sıkıntı yok normal stabil bir şekilde Boost'u açıp %97-99 kullanımda seyredebildim.

Son düzenleme:
Şu anda Online dersteyim müsait olduğumda bakacağım.

Kusura bakmayın dersten işlerim vardı anca deneyebildim. GPU load limitinde herhangi bir sıkıntı yok normal stabil bir şekilde Boost'u açıp %97-99 kullanımda seyredebildim.

Ne demek hiç önemli değil CS:GO'da 120 FPS alıyorum son olarak Warzone deneyeceğim onda da olmazsa iade artık.
Tam 1 ay oldu servis deneyimim başlayalı gün itibarıyla iade ile bitirmiş bulunuyorum bu süreci. 20 Ekim'den beri cihaz serviste cihazın sadece böyle bir derdi değil başka kronik problemleri de vardı (turuncu siteden uzak durun). Sonuç olarak arkadaşların dediği gibi Dual Channel RAM şart çünkü RTX kartlar beslenmiyor tek kanalla. ASUS alacak arkadaşların bu duruma dikkat etmesi önemle rica olunur ki bu bence bir kandırmacadır bunca zamandır insanlara övdüğüm markanın bu şekilde olması beni çok incitmiş ve üzmüştür. Teknik servisi kötü ama vasat değil takip ettiğiniz sürece içiniz rahat olsun sorunlar mutlak çözülüyor. Anketlere katılın çünkü size sonra geri dönüyorlar, ve ASUS Global'e mail atmaya çalışmayın :) çünkü onlar da ASUS Türkiye'ye düşüyor. İngilizce attığım mailin cevabı Türkçe geliyor falan. Burada oğuzhan beye ayriyeten teşekkür etmek isterim kendisi buraları okuyacağına dair konuştu ve bu problemi inceleyeceklerini ve yakın zamanda teknik servis ekibini aradığınızda bununla alakalı bilgi alabileceğini söyledi. Burdaki arkadaşlara da ayriyeten teşekkürler.

Son düzenleme:

Yabancı sitelerde de benzer sorunları gördüm ben özellikle Amazon'da çok detaylı bir yorum yapmış biri sonuç olarak problemi çözmüş ama tam olarak nasıl çözdüğünü anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı