Asus ROG GL553VD-DM432 Performans, Isınma ve Mavi Ekran Sorunu

bybrown

Hectopat
Öncelikle herkese merhabalar,

Asus ROG GL553VD-DM432 model laptopumla ilgili yaşadığım birkaç sorundan bahsetmek istiyorum. Bilgisayarı satın alalı yaklaşık 6 ay oldu. İlk başlarda bilgisayarla ilgili bir problem yoktu. Oyun olarak sadece CS:GO oynuyordum ve en yüksek ayarlarda 120-130 FPS alabiliyordum. Zaman içinde bazı ufak sorunlar olmaya başladı. Adobe'un grafik programlarında ekran kartı nedeniyle birkaç kez mavi ekran yedim ancak pek önemsemedim, harici grafik kartını kullanmadığım takdirde bu sorunlar ortadan kalkıyor. Bir kaç kez de (Spotift ve Atom Kod Editörü'nü aynı anda açtığımda oluyordu) farklı nedenlerle mavi ekran yedim. Yaklaşık olarak son 1 aydır da CS:GO'da ciddi FPS sorunları yaşıyorum. Oyunu GeForce Experience'dan açsam da açmasam da, ayarlar en yüksek de olsa en düşük de olsa FPS droplar yaşıyorum ve oyun oynanmaz bir hal alıyor. Genel FPS de 50-60 dolaylarında oluyor, en son dün gece uzun süre 20 FPS'te kaldı ve sinirlenip oyunu sildim ancak bu sorun yalnızca CS:GO'da mevcut. Her ne kadar pek de zorlayacak bir oyun olmasa da Don't Starve Together ve ETS 2 (en yüksek ayarlarda sabit 60 FPS alıyorum)'de FPS konusunda bir problemim yok.

Bir diğer sorunum ise (sorun olduğundan emin değilim) sıcaklıkla ilgili. DST'de işlemci sıcaklığı 65-70 derecelerde oluyor, fanı maksimuma alırsam 60'a kadar düşüyor. ETS 2 ve CS:GO gibi görece daha güçlü oyunlarda en yüksek 85'i görüyor ve 85'e sabitleniyor, genelde 80-85 arasında dolanıyor nadiren 80'in altına geliyor. Ekran kartı ise genelde 55-70 arasında oluyor, 70'i geçtiğini hiç görmedim.

Bilgisayarda bir şey yapmıyorken ise (şu anda örneğin yalnızca tarayıcı açık ve bu konuyu giriyorum) işlemci 44 derece, ekran kartı 39 derece ancak bilgisayar güç tasarrufu modunda. Dengeli ya da yüksek performansa aldığım takdirde işlemci 55-60 arasına çıkıyor, ekran kartı ise 45 dolaylarında oluyor. Örneğin şu an fan 2000 RPM'de oldukça sessiz bir şekilde çalışıyor, dengeli ve güç tasarrufunda ise 2600-3200, işlemci 60'a dayanırsa 4200 RPM'de çalışıyor. Şahsen benim güç tasarrufunda kullanmaktan bir şikayetim yok (oyuna girerken yüksek performansa alıyorum) ancak diğer modlardaki değerler kafamı karıştırıyor.

Şimdi sorularım şunlar, bahsettiğim sıcaklık değerleri normal mi? CS:GO'daki bu FPS sorununun nedeni ne olabilir ve mavi ekran hataları neden geliyor olabilir?

İlgi gösterip konuyu okuyan, cevap yazan herkese çok teşekkürler.

Bilgisayarın özellikleri:
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • i5 7300HQ İşlemci
  • GTX 1050 4 GB Ekran Kartı
  • 256 GB SSD Depolama

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı