ASUS ROG Keris vs Razer Cobra

borabala

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam bu iki mouseden birini alacağım sizce hangisini almalıyım.

Net ROG Keris. Çok daha güçlü bir sensöre ve çok daha iyi Switch'lere sahip.

Asus ROG Keris önerimdir. Ben de kullanıyorum. Keris 70 dolarlık fare iken Razer 55 dolar.

3389 sensör ve 70M ROG Micro anahtarlar var .Sol ve sağ switchleri klavyeler gibi hot-swap. Uyumlu switchler ile kolayca değişebiliyorsunuz. Örneğin sol tuş bozuldu. Altından 2 vida söküp açıyorsunuz. Yanında yedek gelen Omron japon switchler ile değiştiriyorsunuz.
1692118250439.png

Sol, sağ klik ve sol ile sağ ön uç ABS yerine PBT. Yani aşınmaya ve parlamaya daha dayanıklı. Bir fareyi uzun süre kullandıysanız bilirsiniz. Çok kullandığınız yerler yukarıdaki resimdeki gibi düzleşir ve yağlı hissettirir. PBT plastikte bu daha geç olur. PBT şekil vermesi daha zor pahalı bir malzemedir. Piyasadaki nadir PBT farelerden.
62G ağırlığı var. Paracord kablosu var. Skatezler tabii bu fiyatta %100 PFTE. Yedek skatezler ile geliyor. Boyut olarak Deathadder V2 mini bana küçük geliyordu bu tam oldu. L eller için tüm tutuşlar uygun ama XL için Claw ya da Fingertip tutmanız lazım.
Kötü yanı olarak yalnızca yazılımı sayabilirim. Asus Armory Crate bayağı kötü. Ama dahili hafızası var. Bir defa ayarlayıp yazılımı bir daha kullanmadım.

Razer'i kullanmadığımdan detaylı inceleyemeyeceğim. Ama ROG Keris'e göre avantajları: Razer 3. nesil optik anahtarlar ile geliyor. Bu optik anahtarlar Keris'in anahtarlarına göre daha dayanıklı (70M vs 90M). Ayrıca tepki süresi Keris'e göre daha düşük (0.2ms ). Razer'e göre 4 gram daha hafif (58 vs 62).
Razer'in dezavantajları: optik anahtarların hissiyatı pek iyi değil, sensör olarak daha kötü (350IPS 35G vs 400 IPS 50G), sadece ABS malzeme, değiştirilebilir anahtarlar yok, yedek skatezler gelmiyor,

Rival 5 alan bir kullanıcı biraz kullandıktan sonra iade edip Razer cobra alıyor. Aralarında 2 kat fiyat farkı olmasına rağmen, Valorant oynayan bu kullanıcı Razer'dan çok daha memnun kalıyor. Sebebi basit çünkü Razer'ın tepki süresi sadece 0.2 saniye! Arkadaşlar sensör daha iyi olabilir fakat tepki süresi düşük olduktan sonra anlamı kalmıyor. Diğer önemli husus alınan veririn iletilmesi.(Rival ve Keris'in tepki süreleri düşük değil sadece Razer'a göre düşük kalıyor.) Ayrıca aralarında boyut farkı da var Razer cobra daha çok küçük veya ortanın küçüğü olarak sınıflandırabiliriz. Büyük ellere sahip kullanıcıları zorlayacaktır(örnek: Ben).

ROG Keris alacaktım vazgeçip Cobra aldım. Memnunum şu anlık güzel gidiyor bakalım mouse ele oturuyor tasarımı güzel. 1000 Hz sensör konusunda gözle görülecek bir sıkıntı yaşamadım.

Geri dönüşün için teşekkürler berat. İki mouse da kaliteli ve belli bir standartları olan mouselardır. bu kalitede sorun yaşamazsın. Bende Rival 5 ya da Razer Cobra alacağım.

ROG Keris alacaktım vazgeçip Cobra aldım. Memnunum şu anlık güzel gidiyor bakalım mouse ele oturuyor tasarımı güzel. 1000 Hz sensör konusunda gözle görülecek bir sıkıntı yaşamadım.
Eline küçük geliyor mu? Nerdeyse 1 ay olmuş, aldığına pişman mısın? Ben de almayı düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı