Çözüldü ASUS ROG STRIX 850W 80+Gold PSU için akım korumalı priz önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EmoWanKenobi

Centipat
Yer
Şırnak Beytüşşebap
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel i5 13400F | Anakart: ASUS TUF Gaming B760M Plus WiFi | Ekran Kartı: ASUS TUF Gaming 4070 OC 12GB | SSD: Kingston NV2 1TB | Kasa: ASUS TUF GAMİNG GT501 | Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 850G 80+ 850W
Meslek
Filozof
Merhaba yaşadığım yerde genellikle birkaç yılda bir yüksek voltaj sorunu yaşanıyor. Mesela geçenlerde de yine bu olay yaşandı. Kombimizin anakartı, modem, mobilyaların LED ışıkları ve 2 tane şarj aleti yandı.

Ben de yeni bir bilgisayar aldım. Bu bilgisayarın ileride bu durumdan etkilenmemesi için voltaj koruması olarak "akım korumalı priz" almaya karar verdim lakin pek bir bilgim yok.

https://www.incehesap.com/tuncmatik-tsk6134-powersurge-5li-1050-joule-beyaz-1-5-mt-akim-koruyucu-priz-fiyati-33160/

Bu marka iyiymiş ve fiyatı uygun gibi bu alınır mı?

PSU modelim: ASUS ROG STRIX 850W 80+Gold

Bilgilendirirseniz sevinirim.

Çözüm
Peki önerdiğiniz UPS var mı?
Ve yüksek voltaj gelirse UPS patlamaz değil mi?

UPS'lerde zaten voltaj regulatoru vardir o yuzden sorun olmaz merak etmeyin. Butcenize gore bu iki modele bakabilirsiniz. Yalniz dedigim gibi oyun esnasinda elektrik kesilirse cok dayanmaz, maksimum 20-25 dakika diye dusunuyorum. O yuzden elektrik kesildikten sonra mumkun olan en kisa surede bilgisayari kapatmaya bakin.
Akim korumali priz bu tarz buyuk voltaj patlamalarinda sistemi koruyamayabilir. Zira bahsettiginiz sorunlar olduysa kucuk bir voltaj oynamasindan bahsedemeyiz. Bu sebeple kesinlikle bir kesintisiz guc kaynagi (UPS) oneririm. Fazla kapasiteli olmasina gerek yok, elektrikler gittiginde islemlerinizi kaydedip bilgisayari kapatmaniza yetecek sureyi saglasin yeterli.

UPS'lerde zaten voltaj regulatoru vardir o yuzden sorun olmaz merak etmeyin. Butcenize gore bu iki modele bakabilirsiniz. Yalniz dedigim gibi oyun esnasinda elektrik kesilirse cok dayanmaz, maksimum 20-25 dakika diye dusunuyorum. O yuzden elektrik kesildikten sonra mumkun olan en kisa surede bilgisayari kapatmaya bakin.

Çözüm
Anladım çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı