ASUS ROG STRIX B550-F D.O.C.P. etkinleştirildiğine PC resetleniyor

TheRikimaru

Decapat
Daha fazla  
ASUS ROG STRIX B550-F.
AMD Ryzen 7 3800X.
16 GB G.Skill Trident Z Neo Dual kit 3600MHz 16CL.
NVIDIA RTX 2080 Super.
Xigmatek Vector 1050W 80 Plus.

Yukarıda yazılı sistemi kullanıyorum daha önce ASUS TUF Gaming Plus B450 anakart kullanıyordum, D.O.C.P. Profili hep açıktı ve sıkıntı olmadı. Ancak en son şu an kullandığım anakart BIOS sürümünü 1401 sürüme güncelleyince sürekli oyun ortalarında veya durup dururken rastgele resetlenmeye başladı. Olay görüntüleyiciye bakıp;

"Düzeltilen bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: Unknown error Source.
Hata türü: No error.
İşlemci apıc kimliği: 0.

Bu girdinin ayrıntılar görünümünde daha fazla bilgi bulunur."

Hatasını görünce önce işlemciye OC denemelerimde zarar verdiğimi düşündüm ama ne kadar stok frekanslara çeksem de hata düzelmedi. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile temiz kurulum yaptım düzelmedi. Daha sonra birkaç gezinti sonrası D.O.C.P. Kapatarak denedim ve resetlenme durdu. D.O.C.P. Profilindeki 3600 MHz ve 16-19-19-19-39 saat değerlerini manuel girerek Boost frekansta bellekleri çalıştırabildim. Sorun BIOS 1401 güncellemesi sonrasında meydana gelmeye başladı. Konuyla ilgili tecrübelerimi aktarmak istedim. Ayrıca D.O.C.P. Profilini sorunsuz etkinleştirmek için yöntem bilen varsa paylaşmasını rica ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut donanımım SAM desteklemediği için bir önemi yok ama eski sürüm BIOS yüklememe izin vermedi "This is not a proper BIOS version" hatası aldım EZ Flash modda. Bir de eski sürüme dönünce sıkıntı yaşarsın, PC açılmaz falan şeklinde yazanlar olmuş forumlarda, korktum açıkçası.

Yaşadığım tecrübeyi yazayım belki işinize yarar,aynı B550 Rog Strix -F wifisiz modeli kullanıyorum 15 gün kadar önce idi 1401 kodlu Bios çıkmıştı yükledim.Bir sıkıntıda doğrusu yaşamadım.Belli aralıklar ile bakarım bios ve diğer updateler için asusun sayfasına geçen hafta F modeli için bu biosun kaldırılmış olduğunu gördüm ve tedirgin oldum.Normal şartlarda yükleme yaparken alt biosa geçmeye sistem müsade etmez. Özel porttan usb ile sistem kapalı sadece elektrik gelir şekilde şu an en son görünen 1216 biosu indirdim rename ettim.Buradan yükledim.Eğer sorun çıkarsa biosu resetler tekrar yabdaki porttan sıfırdan yüklerim diye bir cesaretle yaptım.Hiç sorun çıkmadı şu anda sistem 1216 Bios ile açık.Sıkıntı ne idi acaba 1401 biosta.Şu ana B 550-E de aynı kodlu 1401 bios son bios olarak görünmekte.Bakalım ne olacak..Yaşadıklarım bunlar,bende sıkıntı çıkmadan geriye dönüş oldu.Tercih sizindir.
Merhaba,neden 1202 biosu öneriyorsunuz beta olmadığı için mi sadece.? Zaten tüm biosların yeni 5000 serisi işlemciler karşısında sıkıntılı olduğunu kabul etmek lazım.Bir müddet sonra otururlar.Ama 1401 in kaldırılması benide sıkıntıya soktu.Yaşadıklarımı bir üst postta yazdım..

Son düzenleme:

Geri
Yukarı