ASUS ROG STRIX cihazı şarja takınca ekran gidip geliyor

boragoktug

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Şarja takınca veya çıkarınca ekran 2 3 saniyeliğine gidiyor ve geliyor. Aynı sorunu oyundayken de yapıyor ama 3 4 kere açılıp kapanıyor siyah ekran sorun nedir?

Sorun değil cihaz prize geçince harici ekran kartı devreye giriyor, aynı şekilde pilde çalışırken de harici ekran kartını güç tasarruf moduna alıyor veya direkt devre dışı bırakıyor. Ekran kartları arasında geçiş yaparken 2-3 saniye siyah ekranda kalır.

Şarja takınca veya çıkarınca ekran 2 3 saniyeliğine gidiyor ve geliyor. Aynı sorunu oyundayken de yapıyor ama 3 4 kere açılıp kapanıyor siyah ekran sorun nedir?
Aynı olay bende de var. Laptopu alalı neredeyse 2 hafta oluyor ve bu olaya sinir olmaya başlamıştım. Hem ayarlardan baktım hem de akıcılığa dikkatli şekilde baktım ki Hz düşüşü veya artışı oluyor. Ayrıca bazen parlaklık artışı veya azalışı da oluyor. Hepsi bir araya gelince ekranın gidip geliyor.

Hatta aynı olayı elle değiştirerek yaptım ve ekran gidip gelmesi yine oluyor. Ama ben hala şu olayı anlamıyorum. Telefonlarda hiç böyle sorunlar olmuyorken neden bilgisayarlarda bu tarz sorunlar oluyor çok ilginç. Daha pahalı ve daha teknolojik sistemler olmasına rağmen aynı zamanda daha da sorunlu sistemler.

Aynı olay bende de var. Laptopu alalı neredeyse 2 hafta oluyor ve bu olaya sinir olmaya başlamıştım. Hem ayarlardan baktım hem de akıcılığa dikkatli şekilde baktım ki Hz düşüşü veya artışı oluyor. Ayrıca bazen parlaklık artışı veya azalışı da oluyor. Hepsi bir araya gelince ekranın gidip geliyor.

Hatta aynı olayı elle değiştirerek yaptım ve ekran gidip gelmesi yine oluyor. Ama ben hala şu olayı anlamıyorum. Telefonlarda hiç böyle sorunlar olmuyorken neden bilgisayarlarda bu tarz sorunlar oluyor çok ilginç. Daha pahalı ve daha teknolojik sistemler olmasına rağmen aynı zamanda daha da sorunlu sistemler.

Güç tasarrufu yapmak amacıyla pilde çalışırken işlemcinin dahili GPU'suna geçiş yapıyor ve ekranı 60 Hz olarak sabitliyor.
Bu değişimde doğal olarak ekranda kısa süreli gidip gelmeye sebep oluyor.
Çünkü bilgisayarın içinde pildeyken otomatik ekran kartını değiştiren parça mevcut.
İstemeyen kullanıcılara ise ayrı bir ayarlama sunulması gerekir diye düşünüyorum.

Güç tasarrufu yapmak amacıyla pilde çalışırken işlemcinin dahili GPU'suna geçiş yapıyor ve ekranı 60 Hz olarak sabitliyor.
Bu değişimde doğal olarak ekranda kısa süreli gidip gelmeye sebep oluyor.
Çünkü bilgisayarın içinde pildeyken otomatik ekran kartını değiştiren parça mevcut.
İstemeyen kullanıcılara ise ayrı bir ayarlama sunulması gerekir diye düşünüyorum.
Aslında bende bu özellik yoktu, Asus'un sitesinden sürücüleri güncellerken indirmişim ama farkında değilmişim. Tekrar güncellemeleri kontrol ederken fark ettim.

Bi yandan 60Hz ye düşmesi kötü çünkü 144Hz'den geçince akıcılığın önemli ölçüde kaybolduğu çok belli oluyor. Diğer yandan ise pil ömrünün daha uzun olması için iyi. Zaten pil gücünde bilgisayarı kullanırken genellikle performans veya akıcılık gerektiren işlerle uğraşmıyoruz.

Aslında bende bu özellik yoktu, ASUS'un sitesinden sürücüleri güncellerken indirmişim ama farkında değilmişim. Tekrar güncellemeleri kontrol ederken fark ettim.

Bir yandan 60Hz'ye düşmesi kötü çünkü 144Hz'den geçince akıcılığın önemli ölçüde kaybolduğu çok belli oluyor. Diğer yandan ise pil ömrünün daha uzun olması için iyi. Zaten pil gücünde bilgisayarı kullanırken genellikle performans veya akıcılık gerektiren işlerle uğraşmıyoruz.

Sürücüler sayesinde yükleniyor o özellik sanırım ASUS display adında bir şeyler olması lazım.

Sürücüler sayesinde yükleniyor o özellik sanırım ASUS display adında bir şeyler olması lazım.
Evet. "ASUS Smart Display Control" olarak geçiyor. Ekran görüntüsünü şöyle bırakıyorum.
İngilizce'si iyi olmayanlar için de Türkçe açıklamasını yazıyorum.

[ENG] "Switch to a lower refresh rate to save power when your computer is on battery mode."
[TR] "Bilgisayarınız pil modundayken güç tasarrufu yapmak için daha düşük bir yenileme hızına geçin."

Dosya Ekleri

• ASUS Smart Display Control.png
    ASUS Smart Display Control.png
    28,1 KB · Görüntüleme: 48

Yeni konular

Geri
Yukarı