Çözüldü ASUS ROG STRIX G15 düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ustaaaaa

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Air M2
Asus Rog Strix G513IE

Ekran Kartı: RTX3050Ti
İşlemci: Ryzen 7 4800h
Ram: 2x16 3200 MHz
Mouse: Razer Viper Mini
Kulaklık: AirPods 2. Nesil
Klavye: Everest KB-R01
Bu bilgisayarı alalı 2 ayı geçti. CS:GO LoL gibi oyunlarda çok ama çok düşük FPS alıyorum. Çok çözüm yolu aradım en son iki çözümün olduğu rivayetini aldım. İlk başta söylemek gerekirse laptopta MUX Switch olmamasından kaynaklıymış bu durum. Çözüm yolları ise ya RAM'i çift RAM yapacaksın ya da harici bir ekran kullanacaksın. Garanti gideceğinden ötürü RAM'i en son seçenek olarak kafamda tasarlardım. Şimdi ek bir monitör bağladım ve herhangi bir FPS artışı görmedim. Daha sonrasında NVIDIA denetim masasını kontrol ettiğimde HDMI girişimin işlemcime bağlı olduğunu gördüm. Ekran kartına bağlı olan giriş ise DisplayPort girişiymiş. Fakat laptopta DisplayPort girişi yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Garantiye göndermem bir fayda eder mi? Nasıl bir yol izleyebilirim. Aşağıya NVIDIA denetim masasınındaki görüntüyü koyuyorum. Bilgi sahibi birisi varsa artık şu konuya bir açıklık getirsin yardımcı olsun.

Eki Görüntüle 1741901

Yani benim cihazımda display port yokken 2. monitörü nasıl ekran kartına bağlayabilirim?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-16 043752.png
    Ekran görüntüsü 2023-04-16 043752.png
    31,6 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba sorunu çözdüm. İlk başta cihazı ASUS yetkili servise(KVK) gönderdim ama henüz 3 aylık cihaz için macunu yenileyip, fanları temizleyip, Windows'u sıfırladılar. Tabii ki bu bahsettiğim düşük FPS sorununu gideremedi. Be nde çözümü 2. slota 16 GB RAM takmakta buldum. Yani cihazda 1x16 GB RAM varken 2x16 GB RAM yaptım. Forza Horizon 4'te yüksek ayarlarda 70-90 aralığında bir FPS değerim varken çift slot RAM ile beraber FPS değerim 110-144 FPS aralığına çıktı. En çok üzüntüm CS:GO daydı. En düşük ayarlarda 90-130 arası FPS alırken şu an 190-250 arası değişken bir FPS alıyorum. Diğer oyunlarda henüz denemedim ama bu 2 oyunda ciddi anlamda fark yarattı. En azından FPS türü oyunlarda artık 144Hz ekranı kullanabiliyorum. Eğer başka sorusu olan varsa buraya yazabilirsiniz bilgim dahilinde yardımcı olurum.

Çözebildiniz mi acaba bende de laptop var.
Merhaba sorunu çözdüm. İlk başta cihazı ASUS yetkili servise(KVK) gönderdim ama henüz 3 aylık cihaz için macunu yenileyip, fanları temizleyip, Windows'u sıfırladılar. Tabii ki bu bahsettiğim düşük FPS sorununu gideremedi. Be nde çözümü 2. slota 16 GB RAM takmakta buldum. Yani cihazda 1x16 GB RAM varken 2x16 GB RAM yaptım. Forza Horizon 4'te yüksek ayarlarda 70-90 aralığında bir FPS değerim varken çift slot RAM ile beraber FPS değerim 110-144 FPS aralığına çıktı. En çok üzüntüm CS:GO daydı. En düşük ayarlarda 90-130 arası FPS alırken şu an 190-250 arası değişken bir FPS alıyorum. Diğer oyunlarda henüz denemedim ama bu 2 oyunda ciddi anlamda fark yarattı. En azından FPS türü oyunlarda artık 144Hz ekranı kullanabiliyorum. Eğer başka sorusu olan varsa buraya yazabilirsiniz bilgim dahilinde yardımcı olurum.

Çözebildiniz mi acaba bende de laptop var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Garanti bozulmaması için kendim takmadım. Güvendiğim bir bilgisayarcıya götürdüm. Markayı bilmiyorum ama 3200MHz bir RAM taktı. Bu arada ASUS yetkili servisi vida yuvalarının genişlemediği ve RAM soketinin zarar görmediği taktirde garantinin bozulmayacağını,RAM'i takabileceğimi söyledi. Sende takarken dikkatli ol. Garantin gitmesin.
Yanitiniz icin cok teşekkür ederim bende de 1x16 var 2x16 yapacağim.

Bu arada benimki de ASUS ROG STRIX g15. Hangi marka RAM aldınız acaba.

Yanitiniz icin cok teşekkür ederim bende de 1x16 var 2x16 yapacağim.

Bu arada benimki de ASUS ROG STRIX g15. Hangi marka RAM aldınız acaba.
Rica ederim başka sorun varsa istediğin zaman yazabilirsin. Zaten bu konuda sıkıntı çekenler için bir metin yazmayı düşünüyorum. Çünkü ben pek bir metin bulamamıştım.

Geri
Yukarı