ASUS ROG STRIX G15 R7 6800H RTX 3060 300 Hz alınır mı?

Ocak ayında aldım, o zamandan beri böyle, oyundaysa, ve Turbo Boost moduna geçiyorsa işlemci 94-95 dereceye fixleniyor.

Turbo Boost kapatılınca 66 derecede seyrediyor sıcalık.

Bende ASUS TUF A15 AMD R7 6800H RTX 3060 16 GB DDR5 RAM var bende de öyle Turbo'da sabit 95 oluyor oyunla alakasız ama performans modunda oyunlarda 70-83 arasında değişiyor.

Merhaba! Haftalardır gaming laptop arayışı içindeyim bütçem ilk başta 25.000'di ama şu an 30.000a çıkmış durumdayım.
Arkadaşlar sorum gayet basit bu laptop alınır mı? İçindeki Ryzen 7 6800H ve RTX 3060 beni en azından 3-4 sene götürür mü?
ASUS markası kaliteli diye her yerde okuyorum ama bir de size sormak istedim.
İkinci bir tercihim de Acer Nitro 5 2022 modelden yana olabilir. Onun da i7 12700H gibi çok güçlü bir işlemcisi var. Ekran kartı sanıyorum ikisinde de aynı. Benim gönlüm ASUS'tan yana ve YouTube'dan incelemesine baktığımda gerçekten gözüme hitap etti ve hoş bir görüntüsü var.
3-4 sene götürür mü bu bileşenler ya da önerebileceğiniz laptop var mı? Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

Sevgili dostlar ben de teknorya satıcısından bu modelin siparişini vererek laptop arayışımı sonlandırmış bulunuyorum. Konuda emek veren yorum yapan herkese yardımları için teşekkür ederim. Umarım herkes gönlüne göre bilgisayarını alır ve sorunsuz kullanabilir. Aldığımız modelde 512 GB SSD ve 16 GB RAM mevcut, konunun devamında yapılması gereken elzem upgradeler var mıdır laptop icin, hangi Windows modeli hangi ek programlar kurulmalı vs gibi bilgileri de birbirimizle paylaşırsak daha faydalı ilerleyebiliriz diye düşünüyorum. Bu nedenle okumuş olduğum yorumlara istinaden birkaç küçük bilgi paylaşacağım. En son bilgisayarımı üniversiteye başladığımda almıştım 10 yılı geçti :) bu nedenle eksik veya yanlış bir bilgi paylaşmışsam doğrusunu bilen arkadaşlar beni düzeltirse sevinirim.
1. Windows 10 driver sıkıntısı nedeniyle 11 kurulması önerilmiş.
2. ASUS'a ait yönetici programları ile fazla güç gerektirmeyen uygulamaların dahili ekran kartı ile çalıştırılması sayesinde sıcaklık değerlerinin düşük tutulması (sanırım bu MUX Switch Optimus vb ile ilgili)
3. 16 GB RAM tek RAM olması nedeniyle işlemci darboğazına neden olduğu söylenmiş çift kanal kullanılabilmesi için 16x2 önerilmiş bu konuyla ilgili ASUS servisi aradım bazı modellerde doküman takip ederek bilgisayarı garanti dışına çıkarmadan kendiniz de RAM ekleyebilirsiniz dediler. Ancak RAM'in onboard olmasına göre değişiyormuş. Bilgisayarı eline geçen arkadaşlar bu bilgiyi paylaşırsa bizler de öğrenebiliriz.
4. 3X değil 2X USB3.2 portu olduğu söyleniyor, USB çoklayıcı tarzı bir aparat varsa siparişi verilebilir.

Son olarak yanlış bilmiyorsam bilgisayarın çözünürlüğü Full HD, bu özellik ve 300Hz monitorun uyumsuz çalışması/sıkıntı çıkarması gibi bir ihtimal var mıdır?

Ben aldım kargoyu beklıyorum.

Isı, FPS değerleri nasıl? Bir de arıza problem çıktımı.

Hocam bilgisayarın sıcaklık değerleri nasıl alacağımız fiyata değer mi sizce. Oyunlardaki sıcaklık değerleri kaç derecelerde yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekran karti cok ısınmıyor ama islemci direk 95e fixleniyor bende.

Ocak ayında aldım, o zamandan beri böyle, oyundaysa, ve Turbo Boost moduna geçiyorsa işlemci 94-95 dereceye fixleniyor.

Turbo Boost kapatılınca 66 derecede seyrediyor sıcalık.

Yorumdaki arkadaşları etiketledim ki tecrübelerimi paylaşayım diye.
Arkadaşlar ASUS ROG STRIX G15 G513RM-HF267 modelini Hepsiburada'dan 28 bin TL'ye 15 Mayıs 2023 tarihinde şu linkten aldım.
Öncelikle laptop özelliklerinden bahsedip artı ve eksileri yazacağım.
Ekran kartı 140W arkadaşlar en yüksek 3060 watlı modeli (115+25 Boost). RAM tek kanal 16 GB DDR5 4800MHz. Bu haliyle kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama önümüzdeki haftalar 16 daha takıp Dual channel yapacağım. 2 M.2 NVMe slotu bulunmakta. USB portları 3.2 hızlarında en son nesil bu açıdan gönlünüz rahat olsun. Wi-Fi 6E ve BT 5.2 güzel özelliklerden.
1. ekran 300Hz FHD ısınma vs olmuyor.
2. cihaz kasa kalitesi soğutma perfomansı çok güzel. İşlemcide sıvı metal macun kullanılmaktadır.
3. havaların çok sıcak olduğu 35 derecelerde oyunda çok yük isteyen işlemde ekran kartı 84 civarı geçmedi işlemci 90 üstüne pek çıkmadı. Lakin normal yaz sıcakları akşam saatlerinde ekran kartı 80 görmüyor işlemci 82 dereceleri geçmiyor. Bir de laptopu hafif yükseltici ile kullanırsanız daha fazla soğutma performansı elde edebilirsiniz. Çok ısındığını söyleyen arkadaşlar kullanım ortamlarına vs dikkat etsinler.
4. eksi olarak diyebileceğim webcam bulunmamakta. Ama dahili mikrofonu vardır.
5. diğer eksi husus çok yüksek işlemlerde oyunda fazla güç gerektiğinde adaptöre bağlı olsa da çok az %1 2 falan bataryadan güç çekmektedir. ASUS servisi aradağımda normal dediler.
6. son olarak emsallerine baktığımızda kullanım ömrü açısından malzeme kalitesi açısından diğer modellerin üstünde bir cihaz kesinlikle tavsiye ederim. İşlemcisi güçlü. Hatta yeni nesil işlemcileri dahi kaldıracak ekran kartı ve anakart performansı var.

Sormak istediğiniz bir şey olursa yorumlara yazabilirsiniz.

Arkadaşlar ASUS ROG STRIX G15 G513RM-HF267 modelini Hepsiburada'dan 28 bin TL'ye 15 Mayıs 2023 tarihinde şu linkten aldım.
Ekran kartı 140W arkadaşlar en yüksek 3060 watlı modeli (115+25 Boost). RAM tek kanal 16 GB DDR5 4800MHz. Bu haliyle kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama önümüzdeki haftalar 16 daha takıp Dual channel yapacağım. 2 M.2 NVMe slotu bulunmakta. USB portları 3.2 hızlarında en son nesil bu açıdan gönlünüz rahat olsun. Wi-Fi 6E ve BT 5.2 güzel özelliklerden.
2. cihaz kasa kalitesi soğutma perfomansı çok güzel. İşlemcide sıvı metal macun kullanılmaktadır.
3. havaların çok sıcak olduğu 35 derecelerde oyunda çok yük isteyen işlemde ekran kartı 84 civarı geçmedi işlemci 90 üstüne pek çıkmadı. Lakin normal yaz sıcakları akşam saatlerinde ekran kartı 80 görmüyor işlemci 82 dereceleri geçmiyor. Bir de laptopu hafif yükseltici ile kullanırsanız daha fazla soğutma performansı elde edebilirsiniz. Çok ısındığını söyleyen arkadaşlar kullanım ortamlarına vs dikkat etsinler.
5. diğer eksi husus çok yüksek işlemlerde oyunda fazla güç gerektiğinde adaptöre bağlı olsa da çok az %1 2 falan bataryadan güç çekmektedir. ASUS servisi aradağımda normal dediler.
6. son olarak emsallerine baktığımızda kullanım ömrü açısından malzeme kalitesi açısından diğer modellerin üstünde bir cihaz kesinlikle tavsiye ederim. İşlemcisi güçlü. Hatta yeni nesil işlemcileri dahi kaldıracak ekran kartı ve anakart performansı var.

Eyvallah hocam

Hocam bu sıcaklık değerlerinde fanlar Max güçtemiydi yoksa otamatiktemiydi. Bilgisayarı almayo düşünüyorum fakat ekran kartı için 84 çok değilmi?

Hocam bu sıcaklık değerlerinde fanlar Max güçte miydi yoksa otamatikte miydi? Bilgisayarı almayo düşünüyorum fakat ekran kartı için 84 çok değil mi?

Ultra ayarlarda RDR 2 de işlemci 85 ekran kartı 84'dü hocam ayarları düşürdüm yükseğe şu an 81 işlemci 75 ekran kartı çalışıyor.

Ultra ayarlarda RDR 2 de işlemci 85 ekran kartı 84'dü hocam ayarları düşürdüm yükseğe şu an 81 işlemci 75 ekran kartı çalışıyor.

Performans modunda bu sonuçlar sessiz modda sabit 60 FPS verdiği için daha düşük sonuçlarda alınabilir.

Hocam bu sıcaklık değerlerinde fanlar Max güçte miydi yoksa otamatikte miydi? Bilgisayarı almayo düşünüyorum fakat ekran kartı için 84 çok değil mi?

Şöyle havalar çok sıcak olduğu için öyle oldu normalde Turbo modu performans modu değil Turbo modunda çünkü işlemci en düşük %100 ayarı açık o modda Full performansta olduğu için ekran kartı 81 82 en fazla işlemci 85 derece görüyor isterseniz performans moduna alırsanız 20 30 FPS belki kayıpla sıcaklıklar 80 dereceleri hiç görmüyor.
Fanlar manuel kontrol edilmiyor en yüksek fan 7000 RPM falandı. 90 derece görürse işlemci son RPM'lere yaklaşıyor ama hiçbir zaman en yüksek RPM de çalışmıyor. Otomatik kendisi ayarlıyor.
Çünkü cihaz çok güçlü soğutma performansı da güçlü lakin dış etkenlerde etkiliyor. Ben cihaza yükseltici stant yaptım 3D yazıcı da soğutma performansı daha çok arttı serin oldu. Tavsiye ederim tüm laptoplar için.

Olay şu manuel oc moda almayın tehlikeli sıkıntı olursa garanti dışıymış.
performans modu ile turbo modu arasında şu fark var.
windows güç seçeneklerine gidin orda modların işlemci en yüksek ve en düşük %leri var orda performans modda en düşük işlemci %5 yapın en yüksekte %99 yapın işlemci turbo boost kapatıyor ve 3.2 ghz frekansa sabitliyor. Böyle olunca işlemci sıcaklığı 75 derece en fazla görüyor. Oyunda 20 30 fps en fazla kayıp olabilir o da ben 200 fps alıyorsam 170 oluyor yani. Sessiz modu oyunda tercih etmek mantıksız windows işlerimi dahi performans modunda yapıyorum.

Performans modunda bu sonuçlar sessiz modda sabit 60 FPS verdiği için daha düşük sonuçlarda alınabilir.
Olay şu manuel OC moda almayın tehlikeli sıkıntı olursa garanti dışıymış.
Performans modu ile Turbo modu arasında şu fark var.
Windows güç seçeneklerine gidin orada modların işlemci en yüksek ve en düşük %leri var orada performans modda en düşük işlemci %5 yapın en yüksekte %99 yapın işlemci Turbo Boost kapatıyor ve 3.2 GHz frekansa sabitliyor. Böyle olunca işlemci sıcaklığı 75 derece en fazla görüyor. Oyunda 20 30 FPS en fazla kayıp olabilir o da ben 200 FPS alıyorsam 170 oluyor yani. Sessiz modu oyunda tercih etmek mantıksız Windows işlerimi dahi performans modunda yapıyorum.

Son düzenleme:
Şöyle havalar çok sıcak olduğu için öyle oldu normalde Turbo modu performans modu değil Turbo modunda çünkü işlemci en düşük %100 ayarı açık o modda Full performansta olduğu için ekran kartı 81 82 en fazla işlemci 85 derece görüyor isterseniz performans moduna alırsanız 20 30 FPS belki kayıpla sıcaklıklar 80 dereceleri hiç görmüyor.
Fanlar manuel kontrol edilmiyor en yüksek fan 7000 RPM falandı. 90 derece görürse işlemci son RPM'lere yaklaşıyor ama hiçbir zaman en yüksek RPM de çalışmıyor. Otomatik kendisi ayarlıyor.
Çünkü cihaz çok güçlü soğutma performansı da güçlü lakin dış etkenlerde etkiliyor. Ben cihaza yükseltici stant yaptım 3D yazıcı da soğutma performansı daha çok arttı serin oldu. Tavsiye ederim tüm laptoplar için.

Windows güç seçeneklerine gidin orada modların işlemci en yüksek ve en düşük %leri var orada performans modda en düşük işlemci %5 yapın en yüksekte %99 yapın işlemci Turbo Boost kapatıyor ve 3.2 GHz frekansa sabitliyor. Böyle olunca işlemci sıcaklığı 75 derece en fazla görüyor. Oyunda 20 30 FPS en fazla kayıp olabilir o da ben 200 FPS alıyorsam 170 oluyor yani. Sessiz modu oyunda tercih etmek mantıksız Windows işlerimi dahi performans modunda yapıyorum.

Agresif modlarınıda devre dışı bıraktım eğer değişiklik olursa yazarım tekrar; teşekkürler hocam.

Olay şu manuel oc moda almayın tehlikeli sıkıntı olursa garanti dışıymış.
performans modu ile turbo modu arasında şu fark var.
windows güç seçeneklerine gidin orda modların işlemci en yüksek ve en düşük %leri var orda performans modda en düşük işlemci %5 yapın en yüksekte %99 yapın işlemci turbo boost kapatıyor ve 3.2 ghz frekansa sabitliyor. Böyle olunca işlemci sıcaklığı 75 derece en fazla görüyor. Oyunda 20 30 fps en fazla kayıp olabilir o da ben 200 fps alıyorsam 170 oluyor yani. Sessiz modu oyunda tercih etmek mantıksız windows işlerimi dahi performans modunda yapıyorum.

Hocam işlemci turbo modu kapatirsak dediğiniz gibi 75, derecenin üstüne çıkmak fakat çok yüksek oyunlarda açmak gerekirse de sıkıntı yaratmaz mi isi sorunu. Ya açıkçası hocam bilgisayar oyunlarda FPS drop veya kısma sorunu çıkarmasın gerisi çok ta problem değil FPS drop yapmaya başladıktan sonra sıkıntı oluyor. Bu bilgisayarda öyle bir FPS drop sorunu siz yasamadiniz değil mi hiç.

Son düzenleme:
Hocam işlemci Turbo modu kapatirsak dediğiniz gibi 75, derecenin üstüne çıkmak fakat çok yüksek oyunlarda açmak gerekirse de sıkıntı yaratmaz mi ısınma sorunu. Ya açıkçası hocam bilgisayar oyunlarda FPS düşmesi veya kısma sorunu çıkarmasın gerisi çok ta problem değil FPS düşmesi yapmaya başladıktan sonra sıkıntı oluyor. Bu bilgisayarda öyle bir FPS düşmesi sorunu siz yasamadiniz değil mi hiç.

Mesela az önce oyun oynadım ekran kartı 75 dereceyi geçmedi işlemci 84 dereceyi geçmedi Turbo modda. Hava dış etmenler etkili anlattığım şekilde. Drop vs oyundan oyuna. Ben her türlü oyun oynamıyorum ama öyle performansda bir sıkıntı yaşamadım. 16 GB yanına önümüzdeki günler 16 GB daha RAM alacağım Dual channel olacak FPS bir tık daha artacak. Öyle kasma vs bir şey düşünmeyin. Bence tereddüt etmeden alın. Şu an 40 bin olmuş geçen hafta 35'e indirmişlerdi. Ama G513 HF267 olanı alın 266 265 onlarda iç aksamda belki değişikliker olabilir aleyhe dikkat edin ben en yüksek değerli olanı aldım.

Mesela az önce oyun oynadım ekran kartı 75 dereceyi geçmedi işlemci 84 dereceyi geçmedi Turbo modda. Hava dış etmenler etkili anlattığım şekilde. Drop vs oyundan oyuna. Ben her türlü oyun oynamıyorum ama öyle performansda bir sıkıntı yaşamadım. 16 GB yanına önümüzdeki günler 16 GB daha RAM alacağım Dual channel olacak FPS bir tık daha artacak. Öyle kasma vs bir şey düşünmeyin. Bence tereddüt etmeden alın. Şu an 40 bin olmuş geçen hafta 35'e indirmişlerdi. Ama G513 HF267 olanı alın 266 265 onlarda iç aksamda belki değişikliker olabilir aleyhe dikkat edin ben en yüksek değerli olanı aldım.
Hocam ben ikinci el almayı düşünüyorum satan arkadaştan oyun testi istedim sıcaklıklar için işlemci dediğiniz gibi fakat ekran kartı GTA 5 de 2k en yüksek ayarlarda fan hızı turbo da 85-86 derecelerde ekran kartı için çok yüksek degilmi bu sıcaklıklar

Yeni konular

Geri
Yukarı