ASUS ROG STRIX G16 G614jv The Finals'ta 95 dereceyi görüyor

HoshChakaL

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Ben geçen yıl mart ayında almıştım bu laptopu ilk aldığımda ısı testi hiç yapmadığım için başta da işlemcim bu kadar ısınıyor muydu bilmiyorum. Normal midir 95 dereceyi görmesi? 95'i geçmiyor orada sabit kalıyor işlemcim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 18
  • Ekran görüntüsü 2024-04-23 155634.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-23 155634.png
    738,3 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran görüntüsü 2024-04-23 155644.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-23 155644.png
    710,8 KB · Görüntüleme: 15
Çok ekstrem sıcaklıklar değil ama eğer bir soğutucunuz varsa onunla kullanırsanız sıcaklıkların biraz düşeceğini tahmin ediyorum. Eğer soğutucunuz yoksa da laptopu yüksekte tutmak için altına bir şeyler koyarsanız da az da olsa sıcaklıklar düşebilir

Soğutucum mevcut laptopun altında ama herhangi bir işlemci gerektiren işlemde direkt 95'i görüyor 1 yıl oldu henüz alalı sıvı metal mevcut laptopta değiştirmem gerekir mi acaba?

Laptopdaki işlemci gerçekten güçlü bir işlemci. Ortalama 55w ile 150 watt arasında da güç çekiyormuş nette yazana göre. Bu bir laptop işlemcisi için inanılmaz değer.
Şöyle söyleyeyim sana. Laptoplarda ki işlemciler masaüstü işlemcisi gibi olmaz ama illa bazen bazı modellerde de masaüstü işlemciside kullanılıyorlar/ kullandıkları oluyor. Bunun sonucunda da laptop çok ısınıyor.
Laptop için bir işlemcinin çektiği 70 80 hatta 100wattlar ve maalesefki laptoplar buna hala hazır değil.
Hazır olmadığı zamanda da absürd sıcaklıklar ortaya çıkıyor.

Çözümü ne termal macun ne de fan almak. Tek çözümü böyle kullanmaya alışmak. Tercrübe ile sabittir eğer macun değiştirirsen etkisini görürsün ama yine bir süre sonra o sıcaklıklara çıkar.
Fan alırım dersende o da en fazla 2 3 derece ya etki eder ya etmez.
En kesin çözüm eğer işlemcinin turbosunu kapatırsan sıcaklık değerlerin belirgin şekilde düşer. Ancak oyunlarda da fpsinde düşüşler olur. Çok fps düşüşü olmaz bu arada. Ben 2 senedir bu şekilde kullanıyorum. Tavsiyem işlemci turbosunu kapatman olacak.

Peki bu şekilde kullansam sistemime bir zararı olur mu bu sıcaklıkların?
Laptoplarda 85 90 derece civarlarında kullanmak pek sorun teşkil etmez. Ancak uzun saatler kullanmak mesela 5 saat boyunca 90 95 derecelerde oynamak cihazın ömrünü kısaltabilir.
Aklınıza şu gelmesin ama. Ben 5 6 saat oynadım 90 95 derecelerde kesin laptop bozulacak. :D Çogunlukla sürekli şekilde bu uzun süre oynanış ve sıcaklıklar size uzun vade de zarar verebilir.

Uzuzn lafın kısası laptop bir sorun çıkarıncaya kadar devam edin ama tavsiyemdir bence işlemci turbosunu kapatın. Daha serin açlışıt laptop hatta fan bile açmayabilir.

Peki nasıl turbosunu kapatabilirim? @fatih murdock
Amd işlemcirler kapatmasını biliyorum. İntellerde işlemci turbosu nasıl kapatılır bir bilgim yok.
Nete ya da youtube ye intel işlemciler işlemci turbosu kapatma yazın muhakkak bir şeyler çıkar. Hatta bu forumda bile vardır nasıl kapatılacağı.

Baylar çok teşekkür ederim FPS de artış oldu bu arada 4-5 FPS falan ve sıcaklık değerlerim bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-23 171235.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-23 171235.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı