ASUS ROG STRIX G16 vs HP Omen 17

Fanboyluk kural kitabında mı yazıyor, fanboy olanlar bütün MSI ürünlerini över, diye?

Fanboylukla alakası yok bence arkadaşın dediğinin MSI belli bir kalitenin üstünde nitekim ROG de arkadaş da MSI önerisi yapmış ve ROG'un giriş seviyesi bir bilgisayar olmadığını belirtmiş ardından, şahsen bir öneri yaptığı ve bir markayı kötüledi diye fan boyluk olduğunu düşünmüyorum insanların önerileri çok yardımcı oldu bu laptoplar konusunda bana, fan boyluk olsun olmasın.
Neyse konu sen MSI fanboyusun ,sen de ROG'u övdüne döndü :)

Son düzenleme:
Omen sistem olarak ROG'dan güçlü fakat kaliteden ve soğutmadan ödün veren bir modelken ROG kalite konusunda gayet ileride olan fakat sistem konusunda Omen'den düşük olan bir bilgisayar. Bu noktada tercih ve risk alma konusu devreye giriyor bence Omen'in bu sıkıntılarını göz ardı etme kararı verirseniz Omen alınmalı ben şahsen kasım'da alacağım için düşünüp taşınmaya zamanım var fakat şu anda gönlüm Omen'den yana.
Hocam olayı güzel özetlemişsiniz. Yalnız şöyle bir durum var ki daha iyi olan sistemi daha az kaliteli parçalarla ne kadar verimli ve uzun süreli kullanabilirsiniz? Ortaya şöyle bir denklem çıkıyor.
Fiyat olarak:
5 yıldız kalite+4 yıldız donanım=4 yıldız kalite+5 yıldız donanım
Omendeki i soğutma borularını görünce kalitenin 4 yıldız olabileceğinden de şüpheliyim bu arada. Kısa vadede soğutma ve malzeme kalitesinin farkını anlamayabilirsiniz ama uzun vadede çok farkeder. Yine de tercih sizin.

Hocam olayı güzel özetlemişsiniz. Yalnız şöyle bir durum var ki daha iyi olan sistemi daha az kaliteli parçalarla ne kadar verimli ve uzun süreli kullanabilirsiniz? Ortaya şöyle bir denklem çıkıyor.
Fiyat olarak:
5 yıldız kalite+4 yıldız donanım = 4 yıldız kalite+5 yıldız donanım.
Omen'deki i soğutma borularını görünce kalitenin 4 yıldız olabileceğinden de şüpheliyim bu arada. Kısa vadede soğutma ve malzeme kalitesinin farkını anlamayabilirsiniz ama uzun vadede çok fark eder. Yine de tercih sizin.

Dediğim gibi kasıma daha çok zaman var olmadı RAM yükseltmesi yaparım bir süre sonra ana şu anlık dediğim gibi içimden Omen almak geçiyor önerileriniz için teşekkür ederim.
Dediğinizi de anladım tekrardan da söyleyeyim ROG malzeme kalitesiyle kendine çekmiyor değil daha zaman var ama.

Son düzenleme:
Fanboylukla alakası yok bence arkadaşın dediğinin MSI belli bir kalitenin üstünde nitekim ROG de arkadaş da MSI önerisi yapmış ve ROG'un giriş seviyesi bir bilgisayar olmadığını belirtmiş ardından, şahsen bir öneri yaptığı ve bir markayı kötüledi diye fan boyluk olduğunu düşünmüyorum insanların önerileri çok yardımcı oldu bu laptoplar konusunda bana, fan boyluk olsun olmasın.
Neyse konu sen MSI fanboyusun ,sen de ROG'u övdüne döndü :)
Benim de kimin fanboy olduğuyla ilgilendiğim yok aslında ama argümantasyon yanlış olunca tutamıyorum bazen kendimi. Öyle olursa fanboyumdur, böyle olduğu için fanboy değilim gibi bi ölçüt yok yani.

Rog G15 kullanıyorum, 6800h - 3060 modeli. Aldığım hafta sıcaklıklar iyi gibiydi, yani stress test altında max sıcaklıklara vurmuyodu hemen diye aklımda kalmış. 1-2 ay sonra ise artık stress altında cpu direk 95 dereceyi bulmaya başladı, sözde throttle yapmıyor (hwinfodan kontrol edince throttle state'e geçmiyor) ancak 95 dereceyi aşmaması için gücünden kısıyor sonuçta. Keza Cinebench'te vs aldığım puanlarda da düşme oldu. Gpu ise hiç bir zaman 90 dereceleri görmüyor, onla ilgili bir problem yaşamıyoruz hala (ocak ayında aldım 9 ay olmuş yaklaşık).

İşin bana göre enteresan kısmı cpu tarafında liquid metal kullanılıyor soğutma için. Güya thermal macundaki gibi kuruma etme derdi olmayan, ama tahminim bu sefer de bu metal sağdan soldan taşmaya başlıyor, başka türlü açıklayamıyorum çünkü. Bunun yanında gpuda benzersorun görmemem şaşırtıcı. Şuraya bağlamak istiyorum, laptopu soğutmak için çok dar bi alan var ve sürekli sağa sola taşınan bir alet bu. Soğutma performansı ilk günkü gibi kalmıyor hiç birinin. Yine de stress testlerde Omen ve Rog nasıl sıcaklık değerleri veriyor ve sıcaklık değerleri karşısında verdiği test sonuçları ne oluyor. Mesela Omendeki 13700hx, ısındığı için cinebench skorunda Asus 13650hx'ten geride kalacaksa veya aynı şekilde 4080'de performans vermeyecekse Omen'e yönelmeye gerek yok. Kullanan birilerinden test sonucu rica edebilirsiniz belki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı