ASUS ROG STRIX G513IE-HN065 vs Monster Abra A5 v19.3.6 vs Casper Excalibur

Bütçe
24000
Monsterde genelde tongfang ve clevo kasa kullanılıyor hocam genelde abra serilerinde clevo kasalar kullanılıyor clevo kasalarda genelde ısınma sorunları felan ortaya çıkıyor tongfangda daha az sorun var abranın v19 serisi de bildiğim üzere tongfang kasa.
Abralarda da tongfang kullanılıyor bakmak lazım.

Tongfang olup olmadığını nasıl anlıyorsun bir de tongfang kase ne işe yarar.

Monster tongfang Clevo ve MSI kasa kullanıyor, MSI kasa zaten belli sadece V25 Tulpar'larda var onu gecersek, arkada 2tane yeşil çizgi var ve klavye daha köşeli ise clevodur arkada cizgi yok klavye ortalı ise tongfangdır. Clevo kasalar Monster'da genelde şikayet edilen durumların yaşandığı kasalar, tongfanglarda sorun oranı daha az. Abra'larda V11 V14 V18 V19 tongfang, şu anki satışta olan Tulpar'larda tongfang. Kısaca daha düzgün ve soğutması yerinde olan kasa Monster'daki.

Bende zamanında çok bakındım bütçem çok kısıtlı olduğundan Monster Abra A5 v16.7 almıştım. Özellikleri: Ekran kartı 4 GB GTX 1650, 8 GB RAM ve 500GB SSD şeklinde. Ekran kartı yönünden ufak bir pişmanlık duyuyorum keşke 3050 falan alsaydım en azından. Ama İstanbul'daysanız kendi mağazalarına gidip RAM ve SSD yükseltme veya değiştirme yaptırabiliyorsunuz (kendiniz de yapabilirsiniz garanti dışı kalmıyor) RAM 800 SSD 1100 TL civarlarında. Bazen kampanyaları oluyor ücretsiz yapıyorlarmış ama bu enflasyonlardan sonra öyle bir kampanya gelir mi bilemeyeceğim? Kısacası ekran kartına dikkat edin RAM SSD gibi şeyler zamanla düzenlenebilir. Monster'ı tavsiye ederim yani gayet kaliteli ve şık. Müşteri hizmetleri de oldukça ilgili.

Monster kullanıyorum 2 yıldan fazla oldu alalı ki en kıytırık modelini aldım. Performansında herhangi bir düşüş yaşamadım. Hatta zamanla yükselttim. Neden öyle düşünüyorsunuz ki?

Hocam 2 yıl kullanmışsınız işte 2 yıldan fazla gidiceğini düşünmüyorum Monster modellerinin kalitesiz malzeme kullanıyorlar.

Ama sadece Abra serisi kötü Tulpar serisi mesela çok güzel.

Oyunlarda ısınma ve yüksek fan sesi sorunu yaşadınız mı hocam bir de 15.6 inç oyunlar için yeterli kalıyor mu ?
Şöyle kendi control center ı var görsellerdeki gibi modları var fanı kendin ayarlayabiliyorsun falan. Fanı çalıştırdığımda da rahatsız edici boyutta değil sesi. Görüldüğü üzere 3 saattir şarja takılı bir şekilde video, ödev vs. için kullanıyorum CPU 50 derece görünüyor onun da üstüne çıkmıyor zaten. Yaklaşık olarak 2 senedir kullanıyorum ciddi boyutta ısınma problemi yaşamadım daha.

Hocam 2 yıl kullanmışsınız işte 2 yıldan fazla gidiceğini düşünmüyorum Monster modellerinin kalitesiz malzeme kullanıyorlar.

Ama sadece Abra serisi kötü Tulpar serisi mesela çok güzel.
Yani abranın kötü olduğunun bende farkındayım ama iyinin kötüsü denebilir en fazla. B ende alırken hep sonra şuna geçerim diyordum sonra mosnter iyimiş tulparını alırım dedim sonra da ram ve ssd ekleyince değiştirmeye gerek olmadığını düşünmeye başladım. Performansından aşırı memnunum benim modelin tek eksisi ekran kartı bence. Biligisayarımla birlikte nice 3. 4. 5. yıllarımızı göreceğiz umarım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    1,2 MB · Görüntüleme: 12
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    444,9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Şöyle kendi control center ı var görsellerdeki gibi modları var fanı kendin ayarlayabiliyorsun falan. Fanı çalıştırdığımda da rahatsız edici boyutta değil sesi. Görüldüğü üzere 3 saattir şarja takılı bir şekilde video, ödev vs. için kullanıyorum CPU 50 derece görünüyor onun da üstüne çıkmıyor zaten. Yaklaşık olarak 2 senedir kullanıyorum ciddi boyutta ısınma problemi yaşamadım daha.

Yani abranın kötü olduğunun bende farkındayım ama iyinin kötüsü denebilir en fazla. B ende alırken hep sonra şuna geçerim diyordum sonra mosnter iyimiş tulparını alırım dedim sonra da ram ve ssd ekleyince değiştirmeye gerek olmadığını düşünmeye başladım. Performansından aşırı memnunum benim modelin tek eksisi ekran kartı bence. Biligisayarımla birlikte nice 3. 4. 5. yıllarımızı göreceğiz umarım.
Fan ayar kısmı iyiymiş.

Geri
Yukarı