ASUS ROG STRIX G513QM-HN081 oyunlar akıcı değil

emresudo

Hectopat
Merhaba,

Geçtiğimiz nisan ayında linkini bırakacağım laptopu satın aldım.

Doğrudan sorunumu anlatayım;
Biliyorsunuz ki, MUX Switch olmayan laptoplarda, dGPU oyunu renderleyip, iGPU üzerinden laptop monitörüne gönderiyor.

İlk defa Warzone oynarken akıcılığın olmadığını hissettim, fakat bunun oyun kaynaklı bir optimizasyon sorunu olduğunu düşünmüştüm PUBG oynarken daha da fazla hissedince bunun bilgisayar ile ilgili olduğunu anladım.

90-100 FPS almama rağmen, akıcı olmayan bir oyun tecrübesi yaşıyordum, oyunda hissedebildiğim fakat asla kanıtlayamayacağım bir akıcılık problemi vardı.

Sinle Channel çalışan bir adet 16 GB RAM vardı laptopta, 16 GB RAM alıp, Dual Channel olarak çalışmalarını sağladım, açık konuşmam gerekirse bunun FPS artışına bir nebze faydası oldu, fakat akıcılık sorun hala devam ediyordu.

Ben kara kara düşünürken, Donanimhaberde bir arkadaş benden önce her şeyi denemiş, laptopta bulunan Type-C çıkışından harici monitöre bağlayınca dGPU doğrudan çıkış verebiliyormuş.

Ertesi gün, F/P olarak bu monitörü satın aldım.

Yanına da, bir adet Type-C -> HDMI dönüştürücü:

Hatta, eğer Yırtılma gibi sorunları çok fark edersem, Type-C -> Display Port dönüştürücü olmayı düşünüyorum. Çünkü G-Sync desteği yok ve NVIDIA'nın FreeSync kullanabilmesi için, Display Port gerekiyormuş.

Tabi ki hemen testlere başladım, Harici monitör ile, mouse hareket ettirirken oyun resmen kayıyordu. Akıcılığı sonuna kadar hissettim.

Belirtmeliyim ki, Valorant ve CS:GO oynarken, hiçbir şekilde bu sorunu yaşamadım. Hatta BF5 de indirdim, orada da bir sorun gözükmüyordu, PUBG ve Warzone'da hissettim sadece.

FPS düşük gelebilir, ama oyun akıcı değilse oyun çok kötü bir tecrübeye dönüşüyor.
AMD ve NVIDIA yönetim ayarlarından bu konuyla ilgili bütün ayarları hala deniyorum, olurda herhangi bir ayar, PUBG ve Warzone oyunlarını laptop ekranımdanda da akıcı oynatırsa diye.

Bu sorununun bir darboğaz mı, yoksa farklı bir terimlemi ifade edilip edilmediğini bilmiyorum, fakat oyunda akıcılık olmadığı için, iGPU darboğaza düşüyor gibime geldi. Eğer sorunum için bilinen farklı bir terim varsa söylerseniz sevinirim.

Harici monitör dışında, laptop içerisinde yapabileceğim bir ayar varsa bunu da belirtirseniz iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı