ASUS ROG STRIX G713QR-K4093 alınır mı?

Hocam Scar serisinin incelemesi yeni çıktı, göz atın isterseniz. Çok bir artısı yok gibime geldi, daha fazla RGB, biraz daha iyi soğutma ve daha iyi ekran kartı (modele göre) ve belki biraz daha iyi kasa kalitesi. Scar pek mantıklı değil diye düşünüyorum.

MSI'ın MUX gibi çok büyük bir avantajı var, oynadığınız oyuna göre etkisi değişir. Daha fazla AAA oyun oynayacaksanız MUX'a bu kadar çok takılmayın. Ama amacınız rekabetçi oyunlarsa MUX şart. Tercih meselesine kalıyor tabii.

Lenovo ise geçen sene mükemmel bir iş çıkartmıştı, bu sene devam ettirirler diye düşünüyorum. Legion 5 Pro'nun ısınma konusuyla alakalı bir Reddit kullanıcı soğutucunun çok etkili olduğunu söylemişti. Legion'ın da MUX gibi büyük bir artısı var. Ayrıca Ryzen işlemci kullanıyorlar, oyun performansı haricinde Intel'in önünde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tüketici hakem heyeti.

Hocam rica etsem MUX olayını anlatır mısın? Anlamadım zaten oyunlarda iGPU iptal oluyor ve dGPU devereye girmiyor mu? Ben bunu önceden DGPU'ya alsam ne fark edecek? Zaten oyunlar harici ekran kartını kullanmıyor mu? Kusura bakma kafam karıştı benim de.

Her zaman 1080p kullanmak yerine duruma göre 1440p ve 1080p kullanmayı yeğlerim.
Kesinlikle, bende bundan dolayı 1080'den 2K'ya geçtim. Sadece laptopta bu farkın büyük monitörlerde olduğu kadar fark yaratacağına inanmıyorum ama asıl kafa karışıklığım bundan değil.

Hocam bayağı bir düşündüm ve tahminen Legion'lar umduğum gibi çıkmazsa yurtdışından alacağım. Bu kadar bekledim, belki de güzel bir fırsat yakalar çok uyguna alabilirim. Pişman olmak istemiyorum hem bu süre boyunca ekran kartıyla mining'te yapıyorum :D.

Sadece şunu düşünüyorum, İngiltere ile fiyatlarda çok devasa farklar yok. Benim hesabım gidene kadar mining'den 500-600$ kazansam ve üstüne ekran kartını satarsam hem daha karlı olurum hem de laptop parası çıkar. Yine de tam anlamıyla karar verebilmiş değilim, yarın çıkıp siparişi geçtim desem şaşmayın :).

Kesinlikle, bende bundan dolayı 1080'den 2K'ya geçtim. Sadece laptopta bu farkın büyük monitörlerde olduğu kadar fark yaratacağına inanmıyorum ama asıl kafa karışıklığım bundan değil.

Hocam bayağı bir düşündüm ve tahminen Legion'lar umduğum gibi çıkmazsa yurtdışından alacağım. Bu kadar bekledim, belki de güzel bir fırsat yakalar çok uyguna alabilirim. Pişman olmak istemiyorum hem bu süre boyunca ekran kartıyla Mining'te yapıyorum :D.

Sadece şunu düşünüyorum, İngiltere ile fiyatlarda çok devasa farklar yok. Benim hesabım gidene kadar Mining'den 500-600$ kazansam ve üstüne ekran kartını satarsam hem daha karlı olurum hem de laptop parası çıkar. Yine de tam anlamıyla karar verebilmiş değilim, yarın çıkıp siparişi geçtim desem şaşmayın :).

ASUS Ankara KVK'yı aradım. Yurt dışı alınan PC'ler garanti kapsamına alınmıyormuş. Yarın bir daha arayacağım. Çok şaşırdım...

ASUS Ankara KVK'yı aradım. Yurt dışı alınan PC'ler garanti kapsamına alınmıyormuş. Yarın bir daha arayacağım. Çok şaşırdım...
Sorun değil hocam, üniversiteyi orada okuyacağım. Sadece Türkçe klavye ile İngilizce yazmak sorun yaratır mı bilemedim.

Sanki Türkçe klavye ile İngilizce rahatlıkla yazılır ama İngilizce klavye ile Türkçe pek rahat olmaz gibi geliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu inceleme videosunda touchpad alanının dışında kasa üzerine baskı yapınca touchpad tıklama yapıyor. İnşallah kronik değildir. Dakika 3:35

Hocam rica etsem MUX olayını anlatır mısın? Anlamadım zaten oyunlarda iGPU iptal oluyor ve dGPU devereye girmiyor mu? Ben bunu önceden DGPU'ya alsam ne fark edecek? Zaten oyunlar harici ekran kartını kullanmıyor mu? Kusura bakma kafam karıştı benim de.
Tabii anlatırım hocam.
mux.png

Bu MUX'un nasıl görev sağladığını gösteren bir resim. MUXless olana baktığımız zaman dGPU'dan gelen görüntü işlemcinin içindeki ekran kartından geçerek panele yansıyor. Yani sadece dGPU üzerinden görüntü almak mümkün olmuyor. iGPU'dan geliyor görüntü. Bu performans düşüklüğüne yol açıyor. Ancak MUXed olana baktığımız zaman sadece dGPU üzerinden görüntü alma şansımız var. iGPU hiç olaya girmiyor, sadece dGPU üzerinden alıyoruz görüntüyü. Bu performans artışına yol açıyor.

MUXless olanlarda dGPU kullanılsada tam potansiyeli ortaya çıkamıyor. Ancak MUXed olduğunda tam potansiyelli bir şekilde kullanıyoruz ekran kartını.
1440P panel hiç kullanmadım hocam, ben de tam bir şey söylemek istemiyorum. Ama 17" 1440P panel kullanan kişiler çok fark ettiğini söylüyor, o yüzden söyledim ben de.
Hocam bayağı bir düşündüm ve tahminen Legion'lar umduğum gibi çıkmazsa yurtdışından alacağım. Bu kadar bekledim, belki de güzel bir fırsat yakalar çok uyguna alabilirim. Pişman olmak istemiyorum hem bu süre boyunca ekran kartıyla mining'te yapıyorum :D.
Mining yapmanız çok iyi olmuş hocam, hem ekran kartı boşta durmamış olur. Legion 5 Pro'dan genel olarak insanlar memnun, benim duyduğum tek eksi cihazın ağır olması. Sıcaklıklar sanırsam soğutucu kullanıldığında çok fark ediyormuş, alttan alınan/verilen hava çok fazlaymış. Tabii bunlar insanların sallaması olabilir, bilemiyorum. Ama Legion 5 Pro'dan pişman olacağını sanmıyorum.
Sadece şunu düşünüyorum, İngiltere ile fiyatlarda çok devasa farklar yok. Benim hesabım gidene kadar mining'den 500-600$ kazansam ve üstüne ekran kartını satarsam hem daha karlı olurum hem de laptop parası çıkar. Yine de tam anlamıyla karar verebilmiş değilim, yarın çıkıp siparişi geçtim desem şaşmayın :).
Evet, İngiltere'de fiyatlar Amerika'ya göre fazla. Orada ayrıca cihaz seçenekleri de daha fazladır, Türkiye gibi değildir. Umarım aradığınız cihazı bulursunuz :)
Çok ilginç o durum, sitelerinde yazan şeyi teknik servisin kabul etmeme durumu nasıl oluyor anlamadım.

Bu inceleme videosunda touchpad alanının dışında kasa üzerine baskı yapınca touchpad tıklama yapıyor. İnşallah kronik değildir. Dakika 3:35
Scar hocam bu, Strix G serisinden değil. Kasaları farklı diye biliyorum.

Mining yapmanız çok iyi olmuş hocam, hem ekran kartı boşta durmamış olur.
Bir süredir kafaya koymuştum ve 2 ay gibi kısa bir sürede 300$ para kazandım bile. Hem kartı 44 derecede tutuyorum hem de ciddi oranda para kazanmış oluyorum. Hedefim eylül'e kadar toplam 600-700$ civarı para yapmak. Uzun sürede satmam, kim bilir belki ileride 10 katına çıkar :D.
1618438217802.png
Dediğim gibi umarım bir an önce bu hafa karışıklığım biter. Gönlümüz uzun zamandır Legion'daydı ama fiyatlandırma buna ne kadar müsaade eder orasını birkaç gün sonra anca görebileceğiz. Umarım fiyat çok ucuz olurda gitmeden direkt alıp keyfime bakarım. Bu gün içerisinde verdiğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için teşekkürler. Muhakkak bir başka konuda görüşürüz. Dikkat edin hocam, iyi geceler :).

Tabii anlatırım hocam. Eki Görüntüle 974869
Bu MUX'un nasıl görev sağladığını gösteren bir resim. Muxless olana baktığımız zaman DGPU'dan gelen görüntü işlemcinin içindeki ekran kartından geçerek panele yansıyor. Yani sadece dGPU üzerinden görüntü almak mümkün olmuyor. IGPU'dan geliyor görüntü. Bu performans düşüklüğüne yol açıyor. Ancak muxed olana baktığımız zaman sadece dGPU üzerinden görüntü alma şansımız var. iGPU hiç olaya girmiyor, sadece dGPU üzerinden alıyoruz görüntüyü. Bu performans artışına yol açıyor.

Muxless olanlarda dGPU kullanılsada tam potansiyeli ortaya çıkamıyor. Ancak muxed olduğunda tam potansiyelli bir şekilde kullanıyoruz ekran kartını.

1440p panel hiç kullanmadım hocam, ben de tam bir şey söylemek istemiyorum. Ama 17" 1440p panel kullanan kişiler çok fark ettiğini söylüyor, o yüzden söyledim ben de.

Mining yapmanız çok iyi olmuş hocam, hem ekran kartı boşta durmamış olur. Legion 5 Pro'dan genel olarak insanlar memnun, benim duyduğum tek eksi cihazın ağır olması. Sıcaklıklar sanırsam soğutucu kullanıldığında çok fark ediyormuş, alttan alınan/verilen hava çok fazlaymış. Tabii bunlar insanların sallaması olabilir, bilemiyorum. Ama Legion 5 Pro'dan pişman olacağını sanmıyorum.

Evet, İngiltere'de fiyatlar Amerika'ya göre fazla. Orada ayrıca cihaz seçenekleri de daha fazladır, Türkiye gibi değildir. Umarım aradığınız cihazı bulursunuz :)

Çok ilginç o durum, sitelerinde yazan şeyi teknik servisin kabul etmeme durumu nasıl oluyor anlamadım.

Scar hocam bu, STRIX g serisinden değil. Kasaları farklı diye biliyorum.

Hocam teşekkür ederim gayet güzel anlattın. Arada ince bir ayrıntı varmış. 🙂
Bu arada inceleme yapılan makine ROG STRIX Scar serisi. 😐

Bir süredir kafaya koymuştum ve 2 ay gibi kısa bir sürede 300$ para kazandım bile. Hem kartı 44 derecede tutuyorum hem de ciddi oranda para kazanmış oluyorum. Hedefim eylül'e kadar toplam 600-700$ civarı para yapmak. Uzun sürede satmam, kim bilir belki ileride 10 katına çıkar :D.
Eki Görüntüle 974908
Dediğim gibi umarım bir an önce bu hafa karışıklığım biter. Gönlümüz uzun zamandır Legion'daydı ama fiyatlandırma buna ne kadar müsaade eder orasını birkaç gün sonra anca görebileceğiz. Umarım fiyat çok ucuz olurda gitmeden direkt alıp keyfime bakarım. Bu gün içerisinde verdiğiniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için teşekkürler. Muhakkak bir başka konuda görüşürüz. Dikkat edin hocam, iyi geceler :).
İyi kazançlar hocam. İyi geceler :)
Hocam teşekkür ederim gayet güzel anlattın. Arada ince bir ayrıntı varmış. 🙂
Bu arada inceleme yapılan makine ROG STRIX Scar serisi. 😐
Evet hocam, inceleme yapılan cihaz ROG Strix Scar. Benim bildiğim kadarıyla minimal farklar da olsa ROG Strix G15/17 kasaları ile ROG Strix Scar 15/17 kasaları arasında farklar var.

İyi kazançlar hocam. İyi geceler :)

Evet hocam, inceleme yapılan cihaz ROG Strix Scar. Benim bildiğim kadarıyla minimal farklar da olsa ROG Strix G15/17 kasaları ile ROG Strix Scar 15/17 kasaları arasında farklar var.
Bu benim yorumum ama sanki ASUS ROG serisinde inceliği korumak için kendini baya zorluyormuş gibime geliyor dur bakalım göreceğiz.

Yeni konular

Geri
Yukarı