ASUS ROG STRIX G713RS boşta CPU 90 derece

Boşta o sıcaklığa çıkması hiç hoş değil bence bir servis yüzü görse iyi olur. Boost kapatmak bana göre çözüm değil sonuç olarak sizin işlemciye verdiğiniz herbir kuruşun karşılığını almanız gerek onun performansını kısmak kesinlikle çözüm olamaz. Son kullanıcı olarak gerekirse iade edip aynı model ya da başka model almayı bile düşünmelisiniz. Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu ROG STRIX modellerinde sıvı metal kullanmıyor mu ASUS nasıl olurda boşta 93 derece olabilir gerçekten ilginç.
Asus servis ile görüştüğümde onlarda bunun normal olmadığını söyledi ve servise gönderilmesi gerektiğini belirtti. Ama bulunduğum yerde kargo tarzı durumlar olmadığı için göndermekle felan uğraşmak istemedim. Şimdilik Boost ile kullanıcam. Yazın bi servise götürürüm artık.

ASUS servis ile görüştüğümde onlarda bunun normal olmadığını söyledi ve servise gönderilmesi gerektiğini belirtti. Ama bulunduğum yerde kargo tarzı durumlar olmadığı için göndermekle falan uğraşmak istemedim. Şimdilik Boost ile kullanacağım. Yazın bir servise götürürüm artık.

Kardeşim müşteri hizmetleri ve teknik servis birbiriyle uyuşmuyor. Müşteri hizmetlerine ben de demiştim boşta 80'e çıkıyor diye onlar da normal değil dedi. Servise gönderdim 105 dereceye kadar normal, kapanmadığı sürece sorun yok dediler. Ben de eve gelince Turbo Boost'u kapattım. Ayrıca UPS Kargo evine kadar geliyor laptopu almaya ama o kadar kalitesiz bir kargo şirketi ki benim servisten gelen laptopumu şubenin dışarısına buz gibi havaya bırakmışlar başkası görse çalabilir bir de hani.

(Bu arada 3dmark timespy ve cinebench r23 testleri yapıp atabilir misiniz? Sonucu merak ediyorum.)

Boşta o sıcaklığa çıkması hiç hoş değil bence bir servis yüzü görse iyi olur. Boost kapatmak bana göre çözüm değil sonuç olarak sizin işlemciye verdiğiniz herbir kuruşun karşılığını almanız gerek onun performansını kısmak kesinlikle çözüm olamaz. Son kullanıcı olarak gerekirse iade edip aynı model ya da başka model almayı bile düşünmelisiniz. Ayrıca merak ettiğim bir diğer konu ROG STRIX modellerinde sıvı metal kullanmıyor mu ASUS nasıl olurda boşta 93 derece olabilir gerçekten ilginç.

ASUS'un soğutmasının özel bir tarafı yok insanlar neden hâlâ ASUS = mükemmel soğutma diye anıyor hâlâ anlamadım burada ASUS kullanıp Boost kapatmadan sıcaklıklardan memnun olan var mı ki?

Son düzenleme:
Kardeşim müşteri hizmetleri ve teknik servis birbiriyle uyuşmuyor. Müşteri hizmetlerine ben de demiştim boşta 80'e çıkıyor diye onlar da normal değil dedi. Servise gönderdim 105 dereceye kadar normal, kapanmadığı sürece sorun yok dediler. Ben de eve gelince Turbo Boost'u kapattım. Ayrıca UPS Kargo evine kadar geliyor laptopu almaya ama o kadar kalitesiz bir kargo şirketi ki benim servisten gelen laptopumu şubenin dışarısına buz gibi havaya bırakmışlar başkası görse çalabilir bir de hani.

(Bu arada 3dmark timespy ve cinebench r23 testleri yapıp atabilir misiniz? Sonucu merak ediyorum.)

ASUS'un soğutmasının özel bir tarafı yok insanlar neden hâlâ ASUS = mükemmel soğutma diye anıyor hâlâ anlamadım burada ASUS kullanıp Boost kapatmadan sıcaklıklardan memnun olan var mı ki?
Eskii laptop casper excaliburdu ve onunda soğutma durumunu sevmedim o yüzden değiştireym dedim. Asus iyidir diye ondan yana da şansım gülmedi. Dediğin testleri bilmiyorum araştırıp yapabilirsem paylaşırım.

Boost kapalıyken 60 derece olması da normal değil ki. Arkada bir şey çalışmıyorsa fazla 60 derece.

Fanlar çalışmazsa Boost kapalıyken bile öyle oluyor benim kide öyle o yüzden manuelden %1 fan açıyorum.

Fanlar çalışmazsa Boost kapalıyken bile öyle oluyor benim kide öyle o yüzden manuelden %1 fan açıyorum.
Sorunum sanırım çözüldü. Virüs vardı galiba. Başlangıç uygulamalarında ne olduğunu bilmediğim bir şey vardı. Araştırdım yüksek ihtimalle virüs olduğu yönündeydi.Format atarak temiz kurulum ve eset32 yükledim.Şuan fanlar 0 çalışmada boşta 60-67 derece görüyor. Boşta 90 lara çıkma yok. İndirme veya YouTube açtığımda 80 dereceye çıkıyor fanlar kapalı olduğunda. Fanlar açılınca sıcaklıkta 70 lere düşüyor. Şuan içim biraz daha rahat.

CPU belirli bir dereceyi görmediği sürece fanlar çalışmıyor. Bunda bir sorun yok lakin normal takılırken 70 derecelere kadar ısınması normal mi acaba? Ben de mi göndermeliyim servise? Ocak ayının 2. haftasında satın aldım ürünü. Yabancı forumlarda ve Reddit'te bu durumun normal olduğunu söylüyor herkes aslında. Belki de biz kuruntu yapıyoruzdur...

Acaba Windows 11 mi sebep oluyor buna? Windows 10 kullananların ısıları normal çünkü. Update bekleyeceğiz sanırım.

Son düzenleme:

Test sonuçları ve test sırasında sıcaklıklar. Çoklu çekirdek testinde sıcaklık 95 derece sabit kaldı tek çekirdekli de70 -80 arasındaydı.Turbo modunda.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    1,7 MB · Görüntüleme: 29
  • Ekran Görüntüsü (2).png
    Ekran Görüntüsü (2).png
    1,8 MB · Görüntüleme: 27
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    2,6 MB · Görüntüleme: 20
Test sonuçları ve test sırasında sıcaklıklar.
Yük altında hiç sorun yok. Performansı konusunda da derdim yok ama şu boştayken ulaştığı seviyeler biraz geriyor beni. Tamam fanlar çalışmıyor belirli bir sıcaklığa kadar ama yükselecek mi illa? Bunu anlamadım.

Şuan Silent modda CPU Boost kapalı bir şekilde sadece tarayıcı açık ve 70 derece mesela. Birazdan fanlar çalışacak ve düşecek bu. Niye 70 derece? Ne oldu da 70 derece? Asus servisine gidip saldırasım var.

Geri
Yukarı