ASUS ROG STRIX G713RW laptopun çeşitli hataları

140707

Kilopat
Merhaba. 1 ay kadar once ASUS bir laptop satin aldim. Model ismi G713RW (2022 model)
Gerekli olacagini dusundugum ozelliklerini yazacagim;
CPU: 6900hx GPU: 3070 Ti Windows 11 Pro 21H2 BIOS versiyon: 317 (son guncel surum)
Butun suruculerim MyASUS uygulamasi uzerinden en guncel versiyona getirildi. Hiçbir donanimin ASUS'a gore sürücü eksigi bulunmuyor.
Oncelikle 5-6 yil kadardir duzenli olarak kendime ait masaustu bilgisayarimi kullaniyordum. Hiçbir bilgisi olmayan bir kullanici olmadigimi soylemem gerektigini dusunuyorum.
Bazi sorunlarim var ve bunlari ne musteri hizmetlerine anlatsam ne de butun forumlara da baksam cozume ulastiramadim. Bunlarin sorun oldugunu bilmemdeki en buyuk sebep yil once cikan model (2021 model 5900hx- 3070) olan bir diger yine ayni marka olan ASUS laptopumda bu sorunlarin bazilarinin yasanmamasi.
Sirasiyla sorunlarima basliyorum. Numaralandirmak istiyorum ki iletisim kurabilmek kolay hale gelsin.
1-)
Resizable bar ozelliginin NVIDIA denetim masasinda tamamiyla gorunmuyor olusu.
Yeni yeni son 1 yıldır gundemde olan yeni bir ozellik olan resizable bar ozelliginin tamamiyla NVIDIA denetim masasinda sistem bilgileri sekmesine girerek acik olup olmadigini kontrol edebiliyorsunuz. Ben kontrol ettigimde ise bu ozellik ile ilgili bir bilgi tamamen yok. Demek istedigim direkt olarak boyle bir bilgi ekrani yok NVIDIA suruculerim DDU ile silip tekrar en guncel versiyona guncellenmis durumda ama kesinlikle bu ozellik goruntulenemiyor. NVIDIA destek mailine ulastigimdaysa en son care olarak zaten laptoplarda açılıp kapatilamiyor o ayar diyerek gecistirildi. Elbette ki bu ayarin laptoplarda açılıp kapatilamadigini biliyorum ama anlam veremedigim GPU-Z uzerinde bu ozelligin tamamen destekleniyor oldugu yazmasi, aktif oldugu yazmasi ama ne yaparsam yapayim bu ozelligin NVIDIA denetim masasinda gozukmesini saglayamamis olmam. Su sekilde hemen demek istedigimi gorsel ile göstereceğim.

fQ4gpOq.png

Link uzerinde de gorebileceginiz gibi birçok modelde CUDA Cores'un hemen altinda yer alan resizable bar ozelligi benim NVIDIA Denetim Masası sistem bilgileri ekranimda tamamen yok. Bunun bir sorun olup olmadigini bilmiyorum. Bir onceki yil cikan 3070 GPU'lu laptopumda ise bu ozellik NVIDIA denetim masasinda aktif olarak gozukmekte ben bunu anlayamiyorum ve dedigim gibi bilgisayarima geldiginden beri yaklasik olarak 4 kez format attim. Sayamayacagim kadar kez DDU ile grafik surucumu de daha once sildim. Ne yaparsam yapayim bu laptop uzerinde NVIDIA tarafinda bu ozelligi acamiyorum. Ne BIOS ekraninda ne de baska bir yerde bu ayarin acildigi kapandigi vb. hiçbir ayar bulunmuyor.
2-)
GPU-Z uzerinde PCI-e bus arayuzu gen 4 16 yerine gen4 X8 olarak gozukuyor.

8aQqbIO.png

Bu kısma ekledigim linkte gorebileceginiz gibi bunun da ayni sekilde ne yapilarak cozulebilcegini bilmiyorum format atmak ve suruculeri tamamen DDU ile silmek ve en guncel versiyonu geri yuklemek de maalesef bir ise yaramiyor. Ki bu sorunumu da 2021 model 5900HX ve 3070'li laptopumda yasamiyorum.

BrQrVrK.jpeg

Bu linkte gorebilceginiz gibi bu fotograf 2021 laptopumdan bir goruntu ve bu model 3070 ekran kartini X16 arayuzunden calismasina müsaade ediyor.
3-)
CPU ve GPU fan hizlarimin son BIOS surumleri ile maksimum potansiyeline ulasmadigini fark ettim. Laptopum ASUS marka bir ürün oldugu icin Armoury Crate kurmak durumunda kaldim. Laptopun kutusundan cikan ilk gelmis oldugu BIOS versiyonunda yuksek sicaklik durumu yasamiyordum ve fan hizlari 7000 RPM'lere kadar yaklasiyordu. Ancak son BIOS versiyonlarinda isinma oldugunu fark edince fan hizlarimi manuel mode ile %100'e çektiğimde ne yaparsam yapayim 5500 RPM'in uzerine cikaramadigimi fark ettim.

iF2NKse.png

Bu resimde gorebilceginiz uzere manuel mode ile CPU fan hizini %100 seviyesine getirsem dahi hiçbir sekilde 5500 RPM'in uzerine cikarmiyor ve genellikle agir yuk bindigi anda 95 derecelere ulasiyor. Bu GPU icin de gecerli o ise 6000 RPM'in uzerine cikmiyor. Bu durumu cozmek icin ASUS'un saglamis oldugu Armoury Crate uninstall tool ile uygulamayi sildim tum kalinti dosyalarini temizleyerek temiz bir kurulumunu da elimden geldigince sagladim ancak emin olmamakla beraber bunun BIOS versiyonuma bagli bir problem oldugunu dusunuyorum. O zaman dersiniz ki kardesim eski BIOS versiyonuna dön ancak istesem de donemem cunku ASUS sadece kendi sitesinde son 2 guncel BIOS versiyonunu barindiriyor. Ve bu son 2 versiyon da benim sorunumu maalesef cozemedi.

Inanin bu sorunlari laptop elime ulasti ulasali o kadar uzun suredir cozmeye calisiyorum ki ve asla bir yanita ulasamadim. Amacim karalama yapmak degil laptopumu servise de verdim ve hepsine guzelce cilalanmis laflar ile bunlarin bir sorun olmadigi, normal oldugu soylenerek gecistirildi ve laptop tarafima geri teslim edildi. Eski laptopumda bunlarin olmadigini bilmesem belki inanacağım ancak bariz belli ki bunlar normal bir durum degil. Maalesef Türkçe klavyede olmadigim icin biraz boyle yazmak zorunda kaldim kusura bakmayin.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı