ASUS ROG STRIX RTX 3070 Ti OC Edition nasıl overclock yapılır?

Hocam site var ya bir tane darbogaz testi icin orada öyle yaziyordu.

Her yazılana inanmayın, sisteminizde şu an darboğaz olduğunu sanmıyorum. Oyuna girip MSI Afterburner ile kendiniz bakın.

Öyle sitelere çok güvenmeyin hocam oyundan oyuna yaptığınız işe göre darboğaz hep değişkenlik gösterir. İşlemciniz ekran kartını yeterince besler merak etmeyin.
Hocam ne bileyim bir tik FPSlerde sorun var gibi geliyor bana ondan darbogaz olabilir mi diye düsündüm.

Hocam ne bileyim bir tik FPSlerde sorun var gibi geliyor bana ondan darbogaz olabilir mi diye düsündüm.
Her oyunun optimizasyonu tamamen iyi olmadığı için arada sırada 5fps düşüp geri artıyordur. O da sizin dikkatinizi çekiyordur. Vsync gibi ayarları açarsan FPS'lerde sorun olmaz. Darboğaz fln da olmaz rahat ol.

Bu arada hangi oyundan kaç FPS alıyorsunuz? (Alt + Z kombinasyonundan performans kısmından bakabilirsiniz).

Nasil ögrenicegim MSI Afterburner'dan?

Ekran kartınız %98-%100 arası ve işlemcinizde rahat çalışıyor ise darboğaz yoktur. Eğer ekran kartınız %100 olup işlemciniz %1-%2 falan çalışıyor ise sizin ekran kartınız işlemcinize darboğaz yapıyordur(sizin için böyle bir durum söz konusu olamaz).eğer ekran kartınız %85-%90 gibi değerler ise ve işlemcinizin kullanımı yüksek ise; işlemciniz darboğaz yapıyor demektir. Siz konuyu ters açmışsınız biraz. Şu anki dönemdeki güncel GPU'lar darboğaz olmaz fakat işlemciler olabilir. Islemci darboğazını düşürmek için; işlemciye OC uygulanır. Ekran kartına ekstra OC size bir şey kazandırmazdı.

Ekran kartınız %98-%100 arası ve işlemcinizde rahat çalışıyor ise darboğaz yoktur. Eğer ekran kartınız %100 olup işlemciniz %1-%2 falan çalışıyor ise sizin ekran kartınız işlemcinize darboğaz yapıyordur(sizin için böyle bir durum söz konusu olamaz).eğer ekran kartınız %85-%90 gibi değerler ise ve işlemcinizin kullanımı yüksek ise; işlemciniz darboğaz yapıyor demektir. Siz konuyu ters açmışsınız biraz. Şu anki dönemdeki güncel GPU'lar darboğaz olmaz fakat işlemciler olabilir. Islemci darboğazını düşürmek için; işlemciye OC uygulanır. Ekran kartına ekstra OC size bir şey kazandırmazdı.
Mesela Fortnite Destansi ayarlarda böyle fps ve yüzde degerleri.
1673478865846.png

Mesela Fortnite destansi ayarlarda böyle FPS ve yüzde degerleri.

Cevaplarken tüm mesajı değil de, kast ettiğiniz değeri seçip cevap verirseniz daha belirgin olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı