ASUS ROG STRIX RTX3050 - 3050 Ti G15 - G17 fiyatına değer mi?

Armoury Crate öyle diyor ben de onun yalancısıyım 😅

Bir hata var yazılımda, o cihaz 80+15W.
Merhabalar,

Görüntü ve dış kasa tasarımı olarak çok hoşuma gitti ASUS'un ROG modeli g serisi bilgisayarları.
Aklımda olan 2 model var,
Asus ROG Strix G513IC-HN029 Ryzen 7 4800H 16 GB 512 GB SSD RTX3050 15.6"
Ve.
Asus ROG Strix G17 G713IE-HX002 Ryzen 7 4800H 16GB 1TB SSD RTX3050TI 17.3"
Anlık olarak en ucuz fiyatlar G15 için 16.000 lira, G17 için 16.643 lira (26 Aralık 2021)

Eki Görüntüle 1252715

Alt kısmında bile hava kanalları bulunuyor, bakır parçalar fazlasıyla var. Isınma sorunu olmadığına kanaat getirdim birkaç yoruma da bakınca. ROG segmenti olduğu için oldukça Premium bir cihaz havası var. İçime oldukça sindi anlayacağınız. Yaptığım analize göre dolar kuru bu civarda sabitlenirse bu laptopların 12.000-13.000 civarı bir rakama alınabileceğini görüyorum.

Lakin,
Aynı fiyatta(15.724TL) şu an Game Garaj Tracer 7TN-02 i7-10750H 16 GB 512 GB SSD RTX3060 15.6" de bulunuyor. Veya, daha ucuz bir fiyattan(13.260 TL) Game Garaj Slayer 5XL-3050TI C2 Intel Core i5 11400H 16GB 512GB SSD RTX3050TI Freedos 17.3" FHD bulunuyor, ki bu da düştüğünde 10.000-11.000 lira falan bir fiyata denk gelecektir.
Sanırım başka Monster modelleri de bulunabilir. Gerçekten çok kafam karıştı bu durumda. GameGaraj tarzı bir markadan 3060 bilgisayar mı almak yoksa ASUS'un Premium serisi bir RTX 3050 - 3050 Ti cihaz mı almak? Yorumlarınızı bekliyorum.

Tracer tercihimdir, ki MUX olduğu yazıyor internette. O fiyata alabileceğiniz en yüksek performansı vadediyor.

Nerede yaşarsam yaşayayım, maddi durumum gerçek anlamda iyi ve düzenli gelirim olmadığı sürece 3050 Ti ve altı ekran kartlı laptoplara 10K'dan fazla vermem. Bence değmez tabii sadece kişisel bir fikir. Rog serisinin 3060 ve R9 5900HX modelini kullandım gayet yeterliydi ama 3050ler nasıldır bilmiyorum.

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ederim.
Tracer çok iyi bir model değil onun yerine bunu almanı öneririm attığın ASUS ROG'lar da kalitelidir ama bu fiyata 3050 Ti alınmaz:
Tavsiye için teşekkür ederim biraz araştırdım sistemi. İşlemci ve ekran kartı çok dengeli olmamış, sistem ya biraz darboğaz yapıyor ya da ekran kartı yavaşlatılmış olabilir. Ayrıca Bellek de 8GB. Bu yüzden aklımda biraz soru işareti oluşturttu açıkçası, ama araştırmalarıma devam edeceğim.
Merhabalar. Şu an bu yazıyı da yukarıdaki cihazdan yazıyorum. Bendeki cihaz RTX3050 Ryzen 7 4800H ve 16 GB RAM'lı olan. Almadan önce çok araştırdım ve bu cihazı almaya karar verdim. Cihaz resmen ısınmıyor bile. İşlemci ekran kartı yüke girse bile cihazın üst kısmında (klavye bilek değen kısım vs) zerre ısınmıyor. İşlemcisi oldukça güçlü. 8C 16t. Diğer muadil ürünlerde işlemci genellikle 6C 12t. Ekranı 144Hz ve IPS panel. Oldukça kaliteli bir cihaz. Adaptörü 200W. Ekran kartı 115W. Başka sorunuz varsa cevaplayabilirim. İyi forumlar.

Bu cihazın işlemcisi ROG STRIX'in yarısı kadar neredeyse. 4C 8t.
Denk geldiğiniz iyi oldu hocam. Birkaç soru sormak isterim. Oyun performansından memnun musunuz? 3050Ti olsa daha iyi olurdu diyor musunuz? Oyun testlerinde aslında çok da bir fark oynamıyor aralarında, vramleri kısıtlı olduğu için genelde. Turbo fan modu tarzı bir şey var mı yük altına girdiğinde? Bu otomatik mi açılıyor, yoksa siz kafanıza göre ayarlayabiliyor musunuz? Ve ne kadar ses yapıyor acaba? Batarya süresi ne kadar gidiyor? Biraz sorulara boğduysam kusura bakmayın. Adam gibi sponsorsuz inceleyen olmadığı için sormak durumunda kaldım.
Bir hata var yazılımda, o cihaz 80+15W.

Tracer tercihimdir, ki MUX olduğu yazıyor internette. O fiyata alabileceğiniz en yüksek performansı vadediyor.
Hocam Tracerda da malzeme kalitesinden korkuyorum. Ve açıkçası marka ismi de çok bilindik olmadığından ısınamadım. Aslında sahip olan birisi denk gelse çok güzel olacak.
Nerede yaşarsam yaşayayım, maddi durumum gerçek anlamda iyi ve düzenli gelirim olmadığı sürece 3050 Ti ve altı ekran kartlı laptoplara 10K'dan fazla vermem. Bence değmez tabii sadece kişisel bir fikir. Rog serisinin 3060 ve R9 5900HX modelini kullandım gayet yeterliydi ama 3050ler nasıldır bilmiyorum.
Fikrinize saygı duyuyorum hocam. Ben de durum ne olursa olsun bilgisayar fiyatlarına TL bazından bakmam. Tl yarın 50 lira olsa en kötü bilgisayar 20 bin lira olur. Bu yüzden dolar bazından bakarım her zaman. Konuda TL bazından fiyat vermemin sebebi dolar bazındaki eski fiyatlarının dengi olmasından.

Rog serisinin şuan 20.000₺ fiyatı var hocam sizce fiyatını hakediyor mu ?

Rog serisinin şuan 20.000₺ fiyatı var hocam sizce fiyatını hakediyor mu ?
Bence yüksek fiyatları hakedecek nadir laptoplardan ama dandik kasalar 7-8 bin hakederse bu kasalar tabii ki şıklıktan ötürü 10K hakeder. Fakat işte max edeceği seviyeler bunlar. Ben biraz 1 birimci zihniyete sahibim. He tabii ülkemizde yaşayıp illa ürün almak zorundayız ama gene de şu seviyede "ciddi paralar kazanıyor ve zenginsem" alırım çünkü gerçekten "ELEGANT (Zarif)" görüntüye ve yapıya sahip. Ama bir öğrenciysem ve ailem belli bir bütçe belirliyorsa kesinlikle vermem ve haketmez. Ha bir de asus markasından ve rog ailesinin pahalılığından dolayı ülkemize gelen 95% rog modeller 250nits %45ntsc'ye sahip yani panel kalitesi oyuna, filme, diziye asla müsait değil. Anca kasa olarak kullanacaksan ve ek monitörün varsa, üstüne zaman zaman yanında taşımak, bir yerlere götürüp iş yapmak içinse yeterli tabii ki.
Haketmiyor MUX Switch olmayan bir model bir de Max-Q 3060 var bu daha iyi olur oyun için:
Rog 3060'ların hepsi 130 W yani Max-P

Bence yüksek fiyatları hakedecek nadir laptoplardan ama dandik kasalar 7-8 bin hakederse bu kasalar tabii ki şıklıktan ötürü 10K hakeder. Fakat işte Max edeceği seviyeler bunlar. Ben biraz 1 birimci zihniyete sahibim. He tabii ülkemizde yaşayıp illa ürün almak zorundayız ama gene de şu seviyede "ciddi paralar kazanıyor ve zenginsem" alırım çünkü gerçekten "ELEGANT (Zarif)" görüntüye ve yapıya sahip. Ama bir öğrenciysem ve ailem belli bir bütçe belirliyorsa kesinlikle vermem ve haketmez. Ha bir de ASUS markasından ve ROG ailesinin pahalılığından dolayı ülkemize gelen 95% ROG modeller 250nits %45NTSC'ye sahip yani panel kalitesi oyuna, filme, diziye asla müsait değil. Anca kasa olarak kullanacaksan ve ek monitörün varsa, üstüne zaman zaman yanında taşımak, bir yerlere götürüp iş yapmak içinse yeterli tabii ki.

ROG 3060'ların hepsi 130W yani Max-P

Yanlış yazmışım hocam düzeltim MUX olmaması ve ekranın kötü olması dışında sorunu yok ROG'un.

Bence yüksek fiyatları hakedecek nadir laptoplardan ama dandik kasalar 7-8 bin hakederse bu kasalar tabii ki şıklıktan ötürü 10K hakeder. Fakat işte max edeceği seviyeler bunlar. Ben biraz 1 birimci zihniyete sahibim. He tabii ülkemizde yaşayıp illa ürün almak zorundayız ama gene de şu seviyede "ciddi paralar kazanıyor ve zenginsem" alırım çünkü gerçekten "ELEGANT (Zarif)" görüntüye ve yapıya sahip. Ama bir öğrenciysem ve ailem belli bir bütçe belirliyorsa kesinlikle vermem ve haketmez. Ha bir de asus markasından ve rog ailesinin pahalılığından dolayı ülkemize gelen 95% rog modeller 250nits %45ntsc'ye sahip yani panel kalitesi oyuna, filme, diziye asla müsait değil. Anca kasa olarak kullanacaksan ve ek monitörün varsa, üstüne zaman zaman yanında taşımak, bir yerlere götürüp iş yapmak içinse yeterli tabii ki.

Rog 3060'ların hepsi 130 W yani Max-P
%45 ntsc ise işime yaramaz hocam ben modelleme ve render işlerim için alacağım renkleri doğru vermesi lazım.
Haketmiyor MUX Switch olmayan bir model bir de Max-P 3060 var bu daha iyi olur oyun için:

Bana render için lazım hocam oyun arada oynarım.

Yanlış yazmışım hocam düzeltim MUX olmaması ve ekranın kötü olması dışında sorunu yok ROG'un.
Zaten mux olmadığı için kasa olarak düşünüp belki de ekran kalitesine pek önem vermeyip, maliyeti azaltmak için böyle bir seçeneğe yönelmişlerdir ama gene de saçma ya. Bu kadar premium bir kasanın böylesine zayıf bir panele sahip olması da pazarlama tekniğidir muhtemelen. Paraya kıyıp sağlam bir şey alamazsan, en düşüğünü al bari ekranından feragat et gibi seçenek sunmuşlar sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı