ASUS ROG STRIX RX 570 ısınıyor

Yellowzs

Decapat
Merhabalar, 3-4 ay önce ekran kartımı ASUS ROG STRIX RX 570 8 GB OC ile değiştirdim. Fakat oyunlarda yüksek güç tüketimlerinde ısındığını fark ettim. Bunu önlemek için oyunları v-sync ayarını aktif ederek oynamaya başladım. Genede bazı oyunlarda güç tüketimi yükseldiğinde kartın ısınmaya başladığını fark ettim. Kasamın içinde sadece çok ta iyi olmayan bir egzoz fan var ve kasanın içi çok küçük. Yeni kasa alırsam bu problem düzelir mi?
Not: Bilgisayarı yeni açtığımda 30 derece civarı başlıyor ve boşta iken fanlar duruk ve 40 derece civarı dolaşıyor. Ayrıca Valorant, CS:GO gibi oyunlarda v-sync kapalı 60-70 derece, açık iken 52-62 derece arası gidiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
80'i geçtiyse biraz sakat, hiç temizliğini yaptın mı kartın?

Yok ama yeni aldığımda böyle değerler görüyordum. Zaten 4 ay önce almıştım bir de görüntüyü değiştirince düzeliyor. Kasada hiç fan olmaması ve kartın kasa içinde fazla boşluk bulamaması da buna etki eder mi?
60 70 derece normal. Çok rahatsızsanız undervolt yapabilirsiniz.

Undervolt yapmak istemiyorum. Yaparsam ne kadar performans düşürür?

Yok ama yeni aldığımda böyle değerler görüyordum. Zaten 4 ay önce almıştım bir de görüntüyü değiştirince düzeliyor. Kasada hiç fan olmaması ve kartın kasa içinde fazla boşluk bulamaması da buna etki eder mi?
Tabii etki eder, kasada düzgün bir hava akışı yoksa yükselir sıcaklık.
Benim kasamda 3 fan içeri hava veriyor, 1 tane de egzoz fanı var. Yükteyken ortalama 75 derece oluyor.
Kasada hava akışı sağlamanız lazım. Artık kasayı mı değiştirirsiniz ya da fan mı alırsınız onu bilemiyorum.

Tabii etki eder, kasada düzgün bir hava akışı yoksa yükselir sıcaklık.
Benim kasamda 3 fan içeri hava veriyor, 1 tane de egzoz fanı var. Yükteyken ortalama 75 derece oluyor.
Kasada hava akışı sağlamanız lazım. Artık kasayı mı değiştirirsiniz ya da fan mı alırsınız onu bilemiyorum.

Bu hafta içinde 3 tane önde, 1 tane egzoz fanı olan orta boyutta bir kasa alacağım eğer devam ederse bu sorun kartı değişime vereceğim ya da undervolt deneyeceğim. Cevapların için teşekkür ederim.

Undervolt yapmak istemiyorum. Yaparsam ne kadar performans düşürür?

Ne kadar yaptığına bağlı. RX570'ler fabrikadan yüksek voltajla geldiği için OC ve UV'yi aynı anda yapıp kullanabilmiştim. Sıcaklıklar düşerken FPS'im artmıştı. 65'lerde sabit kullanıyorum şu an.

Ne kadar yaptığına bağlı. RX570'ler fabrikadan yüksek voltajla geldiği için OC ve UV'yi aynı anda yapıp kullanabilmiştim. Sıcaklıklar düşerken FPS'im artmıştı. 65'lerde sabit kullanıyorum şu an.

Dediğim gibi sorun devam ederse ya değişime veririm ya da sizin gibi yaparım. Teşekkür ederim yardım ettiğiniz için bu sorun kafamı çok karıştırıyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı