ASUS ROG STRIX RX 5700 XT ısınma sorunu

Sanfex

Centipat
Hocalarım dün AMD'nin 2020 Edition driver güncellemesi geldi. Normalde adrenalin 19.30 sürümünü kullanan biriydim arkadaşımın tavsiyesi üzerine güncelleyeyim dedim, ama ısınma farkı oldu. Çıldıracağım.
Normalde boştayken Max 45 dereceyi geçmeyen kart şu an oyun oynamadığım halde 56-58 dereceyi görüyor, sizce bu normal mi? Yoksa ben mi abartıyorum anlamadım. Oyun açtığımda 62 dereceyi geçmiyor fanlar devreye girdikden sonra.
Ama boştayken 45 derecelik kart, şimdi neden 56-57 de geziyor? Eski sürüme dönmem gerekir mi?
Not: Dün stres testi yaptım funmark ROG Edition ile, 2 saat sonrada driver güncelledim.
"Ilk açtığımda 32 derece ile başlıyor"
Sıcaklık ve stres testleri sonuçlarını görsel olarak ektedir,
Kullandığım kasa modeli: Xigmatek Beast 4 X RGB.

kart.PNG
test 1.png
test 2.png
test 3.png
test 4.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim cihazda 2020 AMD driverları arasında en stabil 20.1.1 sürümü çalıştı. İstersen eski driverlar'ı AMD Cleanup ile temizleyip deneyebilirsin.
1579246080665.png

Bu arada cihaz boştayken VRAM frekansı full de çalışıyor gibi gözüküyor. Stabilite sorunun var gibi.

Kartında çift BIOS var. 60 dereceye çıkana kadar muhtelen fanlar çalışmıyor Q-mode açık olduğundan. İstersen sistemi kapat ve kartı p-mode'a al.

Eki Görüntüle 487689

Gerek var mı? Bence yok.
Hocam öncelikle öneriniz için teşekkür ederim, araştırdım Q mode sessiz ve + olarak Q modunda 60 dereceden sonra fan çalışıyormuş, p modu ise sürekli. Hocam Q modunda kullansam herhangi bir sıkıntı çıkarmaz benim illa performans isteğim yok merak ettiğim kartta yazılımsal veya donanımsal bir sıkıntı var mıdır? Bu şekilde kullanırsam normal değerler 55-56'yı görse de bana sağlık yönünden sorun yapmaz mı sorularım bu yönde?
Bellekler tam hızda çalıştığı için ısınıyor.
O da olabilir hocam eskiden 19.30 sürümünde çekirdek saatini görmüyordu bellek 875 de çalışıyordu güncelledikden sonra 1750 oldu.
Benim cihazda 2020 AMD driverları arasında en stabil 20.1.1 sürümü çalıştı. İstersen eski driverlar'ı AMD cleanup ile temizleyip deneyebilirsin.
Eki Görüntüle 487690
Bu arada cihaz boştayken VRAM frekansı full de çalışıyor gibi gözüküyor. Stabilite sorunun var gibi.
Deneyeceğim hocam sorun çözülmez ise.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam öncelikle öneriniz için teşekkür ederim, araştırdım Q mode sessiz ve + olarak Q modunda 60 dereceden sonra fan çalışıyormuş, p modu ise sürekli. Hocam Q modunda kullansam herhangi bir sıkıntı çıkarmaz benim illa performans isteğim yok merak ettiğim kartta yazılımsal veya donanımsal bir sıkıntı var mıdır? Bu şekilde kullanırsam normal değerler 55-56'yı görse de bana sağlık yönünden sorun yapmaz mı sorularım bu yönde?

O da olabilir hocam eskiden 19.30 sürümünde çekirdek saatini görmüyordu bellek 875'de çalışıyordu güncelledikden sonra 1750 oldu.

Deneyeceğim hocam sorun çözülmez ise.

Ekran kartlarının 75 dereceye kadar çıkması normal kartınız serin çalışıyor @Recep Baltaş'ın da dediği gibi p mod a almaya da gerek yok daha sessiz çalışır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı