ASUS ROG STRIX RX570 sistemde GPU kullanımı çok dalgalanıyor

laarz

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyunda GPU kullanımım 10-15 saniye aralıklarla %0a düşüyor ve tekrar %95 civarı yükseliyor. Bunu görünce inventusa yazdım(PC'yi inventusdan aldım) ve aldığım cevap şu "AMD ekran kartlarında bu durum normaldir. Herhangi bir sorun yoktur" bu doğru mu? Çünkü araştırdığımda çoğu kişi bunun SSD kaynaklı bir sorun olduğunu söylemiş. Ayrı olarak kasanın içinden sesler geliyor.

Sistem özelliklerim.
AMD Ryzen 5 2600 MPK 3.4GHz-3.9GHz, 19MB, 65W, 6/12, AM4, Wraith Stealth işlemci.
Kingston SA2000M8/500G A2000 500GB SSD M.2 2200-2000MB/s SSD sabitdisk.
Adata AX4U320038G16A-SR30 XPG Spectrix D30 DDR4-3200MHz C16 8 GB (X2)
FSP Hydro k 500 500W 80+ Bronze kutusuz güç kaynağı.
ASUS ROG-STRIX-RX570-O8G RX570 PCI-E16 3.0, 8GB/256bit GDDR5, HDMI, DisplayPort, 2xdvı-D ekran kartı.
ASUS Prime B450M-K II AMD B450, DDR4, AM4 Ryzen, SATA6Gb/s, M.2, USB3.1, D-Sub, DVI-D microatx anakart.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin sorun bende de var idi ben sorunu yaşarken tek kanal Ram vardı çift kanal yapınca bir daha böyle bir şey başıma gelmedi.
Fakat sende çift kanal Ram`de mevcut, sistem parçaları kaliteli SSD kaynaklı olduğunu sanmam. WHQL driveri mı kurulu?

GPU kullanımı %0 olduğunda, oyun takılıyor mu? FPS' nasıl etkileniyor?
oyun ufak ufak takılıyor.
Bahsettiğin sorun bende de var idi ben sorunu yaşarken tek kanal Ram vardı çift kanal yapınca bir daha böyle bir şey başıma gelmedi.
Fakat sende çift kanal Ram`de mevcut, sistem parçaları kaliteli SSD kaynaklı olduğunu sanmam. WHQL driveri mı kurulu?
hocam WHQL nedir bilmiyorum valla.

MSI Afterburner programı üzerinde Genel Ayarlar bölümünde altlarda Enable unified GPU
usage monitoring var. Oradaki kutucuğu işaretle ve Uygula, Tamam bas. Program yeniden başlasın. Sonra oyuna girip tekrar kontrol edebilirsin.

Yıllarca bir sürü AMD kart kullandım. Hiçbirinde %0 -> %95'e böyle sürekli in-çık şeklinde olan bir şey görmedim.

Oyun içi kullanım değerlerinin ekran görüntüsünü atabilir misin?
MSI Afterburner programı üzerinde Genel Ayarlar bölümünde altlarda Enable unified GPU
usage monitoring var. Oradaki kutucuğu işaretle ve Uygula, Tamam bas. Program yeniden başlasın. Sonra oyuna girip tekrar kontrol edebilirsin.
hocam dediğin şeyi yaptım şuan en fazla %45e kadar indi gpu kullanım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 26

Geri
Yukarı