ASUS ROG STRIX XG259QN deneyimim

nuwwanda

Kilopat
Daha fazla  
Monitör
XG259QN
Selam. 2-3 gündür bu monitörü kullanıyorum. Birkaç deneyimimi paylaşmak istedim.

Normalde yine ASUS'un PG279Q monitörünü (2K 165 Hz IPS panel) kullanıyordum. Lakin artık hikayeli oyunları bıraktığım ve daha fazla rekabetçi, özellikle CS2, Battlefield 2042 gibi oyunlara yöneldiğim, vaktimin neredeyse tamamını bu oyunlarda geçirdiğim için bütçeme uyan bu monitörü almak istedim.

Öncelikle bir numaralı özelliği kesinlikle bu Hz'de IPS panel olması. Rakibi "Zowie XL256K" yı da test etmiş birisi olarak TN panel olmaması (TN panelde renkler berbat ve canlı bir renk yok denecek kadar az) ve 380 Hz'yi bu monitörde IPS panelde görmek çok tatmin edici.

ELBM:
ELMB özelliğini açmanın pek bir mantığı yok gibi geldi. Özel ayar yaptınız diyelim. ELBM'yi devreye soktuğunuzda özel ayarlarınız kayboluyor ve monitör kendi ELBM ayarlarına göre seçeneklerini ayarlıyor, parlaklık ciddi derecede düşüyor. Oyunlarda ELBM özelliğini açtığımda bir fark hissedemedim.

HDR:
Monitörde HDR ayarını açtığımızda ise yine aynı şekilde parlaklık artıyor ve özel ayarlarınız kayboluyor. Monitörün en can sıkıcı durumu bir özelliği açtığınızda, monitöre önceden verdiğiniz bütün ayarlarınız kayboluyor ve o özelliği açtığınız seçeneğin ayarları devreye giriyor. Daha sonra açtığınız özellik aktifken yaptığınız ayarlarda (özellik kapalıyken yaptığınız ayarlarınızı) kendi ayarlarınızı tutturamıyorsunuz.

Monitöre en azından küçükte olsa az ses veren bir hoparlör koymalarını isterdim.

380Hz'ye ayarladığınızda ghosting yok. Diğer Hz seçeneklerini denemedim. Denemeye üşendim. Çünkü G-Sync sürekli aktif kullanıyorum ve bu özelliği kapatmadığım sürece Hz'yi düşüğe almama gerek yok.

Oyun içi deneyimlerim:
Gelelim 165 Hz'den 380 Hz'ye geçmiş birisi olarak oyun içi deneyimlerime.

Arkadaşlar FPS oyunları oynuyorsanız kesinlikle 27 inç kullanmamanızı öneririm. Ekrana tam hakim olmak için küçük monitör daha avantajlı.
3 gün CS2 deneyimim sonrasında toplam 27 maç attım neredeyse %70'inde top frag olarak bitirdim. 165'ten 380 Hz'e geçmek 60'dan 144'e geçmek kadar net anlaşılmıyor ama kesinlikle fark ediyorsunuz buna emin olun. Görüntü neredeyse pürüzsüze yakın bir hal alıyor. 380 FPS'i alabildiğiniz herhangi bir oyunda gerçekten her detayı yakalıyorsunuz, akıcılığı gerçekten hissediyorsunuz. Ben İlk kurduğumda gerçekten o Hz farkını hissettim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı