Çözüldü ASUS ROG STRIX Z790-A anakartta yavaş boot ve VGA Q-LED'in sürekli yanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HALSBRECHERISCH

Attopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 64GB (2x32GB) TRIDENT Z5 BEYAZ DDR5 6400MHz CL32 1.40V
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 PRO NVMe M.2 1 TB SSD
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti OC O12GB
Anakart
Asus ROG Strix Z790-A Gaming WIFI II 8000 MHz (OC)
İşlemci
INTEL I9 14900K
Herkese merhaba,

Geçen hafta aşağıdaki sistemi topladım.

i9 14900K.
ASUS ROG STRIX Z790-A oyun Wi-Fi II.
G.Skill 2x32 6400 DDR5 CL32.
DeepCool LT720.
Samsung 980Pro 1 TB NVMe SSD.

Bu parçaların dışında eski bilgisayarımdan ASUS ROG STRIX 4070 Ti OC ekran kartı ve EVGA 850W G2 Gold +80 PSU, Samsung 970EVO 500 GB NVMe SSD ve Samsung 860 EVO 500GB SATA6 SSD kullanıyorum.

Asıl sorunum bilgisayarımın açılış süresinin çok uzun olması. BIOS'ta herhangi bir ayar var mı bilmiyorum, çok araştırma yaptım ama yeterince iyi cevaplar bulamadım. Bulduğum şeyi denediğimde sorunumu çözmedi.

Ayrıca bu sorun dışında VGA Q-LED sürekli yanıyor ve ekranımda görüntü yok. Bilgisayarın bunu neden yaptığını anlayamadım.

İşlemci ve RAM kontrol edildikten sonra VGA kontrolünde sabit beyaz ışık yanık kalıyor. Çoğu zaman BIOS ekranına girerken karşıma çıkan açılış ekranını bile göremiyorum. "ekran bağlantı noktası yok" mesajını görüyorum ve bir süre sonra doğrudan masaüstü beliriyor.

Uzun yıllardır bilgisayar topluyorum, biraz bu işin içindeyim ama hiç böyle bir sorun yaşamadım.

PCI-EX16 yuvasının üzerindeki NVMe yuvasının veri yolunu bölüp bölmediğini görmek için alttaki NVMe yuvalarına taktım. Ancak VGA LED'i aynı şekilde yanıyor.

Gördüğünüz gibi tam anlamıyla saatli bir bomba çalıştırıyorum. Bazen bilgisayarı kapattığımda tekrar açılıp açılmayacağından bile emin değilim. Mesela dün gece BIOS'u son versiyona güncelledim ve bir daha görüntü alamadım. Bu sabah kartı tamamen söktüm başka kart taktım görüntü aldım sonra tekrar kendi kartımı taktım falan yani neyi denediğimi bile bilmiyorum, tamamen random çalışıyor gibi geliyor bana sistem.

Başka bir ekran kartı (EVGA RTX 2080 Ti 2X 8pin) taktığımda direk boot ekranına geçip masaüstüne geldim ama şu an kullandığım ekran kartında bir sorun yok %100 eminim.

Denediğim şeyler.

1. Ekran kartını söküp pinlerini silgiyle temizledim.
2. PSU güç bağlantılarını kontrol ettim.
3. RAM'i söküp pinlerini silgiyle temizledim.
4. NVMe SSD cihazlarının yerlerini değiştirdim. (alt yuvalar)
5. Statik elektriği boşalttım.
6. BIOS'taki hızlı önyükleme ayarını normal önyükleme olarak değiştirdim.
7. BIOS son sürüm.

Artık ne deneyeceğimi bilmiyorum. Belki güç kaynağında eksiklik vardır ama sağlam olduğundan ve bu sistemi taşıyabileceğinden eminim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör sizlerinde değerli yorumlarını bekliyorum :(

Çözüm
Merhaba,

Bu makalede Intel işlemcilerin UE5 tabanlı oyun ve sıcaklık değerleri ile alakalı şeyler var. Benim bahsettiğim durum bu değil.

Benim sorunum,

1. Boot aşamasının çok geç olması (Hatta bazen bilgisayar açılırken klavye ve farenin iki kere yanıp söndüğü senaryolar var ve bu senoryada BIOS için del tuşuna basın ekranını göremiyorsun olayın sonunda masaüstüne direkt geçiş yapılıyor.)

2. VGA hata ayıklama LED'inin sürekli yanıyor olması. Kaldı ki psikolojik olarak daha bu aşamayı geçebilmiş değilim. Bilgisayarımda UE 5 motorlu herhangi bir oyunda oynamıyorum.

Her an yeni şeyler keşfediyorum. VGA LED sürekli yandığında 2-3 kere reset tuşuna bastığım zaman o aşamayı atlatıp boot ışığının yandığını görüyorum ve normal boot yapabiliyor bilgisayar. Ama bunu tek marşta almaması çok garibime gidiyor. Her defasında o ışığı kaybetmek için 2-3 kere reset tuşuna basmamam gerekiyor bence.

Ben makaleyi yaşadığınız sorunla alakalı bir ipucu yakayabilirsiniz diye paylaştım, direkt sorununuz sebebi olarak değil.

Yaşadığınız sorunlara gelirsek.

1- Geç açılma büyük olasılıkla RAM'ler ile alakalı uyumesuzluk veya zamanlama hatası olabilir, BIOS ekranını yakalayamadan açılmada, Fast boot, hızlı başlat ve CSM ile alakalı.

2- VGA LED sadece sistemdeki sorundan dolayı yanmaz, sistem açılış anında görüntü aktaramadığında, HDMI veya DP kablosundaki bir sorundan dolayı da yanar, işlemcideki dahili GPU'da bu sorunun sebebi olabilir.

Diğer ekran kartıyla sorun olmaması kablo problemini değiştirmez.

Bir de PCI-e bağlantı hızını değiştirip denemek lazım, 4.0 yapmak gibi.
Bu konuyu gözden geçirin.

Merhaba,

Bu makalede Intel işlemcilerin UE5 tabanlı oyun ve sıcaklık değerleri ile alakalı şeyler var. Benim bahsettiğim durum bu değil.

Benim sorunum,

1. Boot aşamasının çok geç olması (Hatta bazen bilgisayar açılırken klavye ve mousenin iki kere yanıp söndüğü senaryolar var ve bu senoryada bios için del tuşuna basın ekranını göremiyorsun olayın sonunda masaüstüne direkt geçiş yapılıyor.)

2. VGA hata ayıklama led'inin sürekli yanıyor olması. Kaldı ki psikolojik olarak daha bu aşamayı geçebilmiş değilim. Bilgisayarımda UE 5 motorlu herhangi bir oyunda oynamıyorum.

Her an yeni şeyler keşfediyorum. VGA LED sürekli yandığında 2-3 kere reset tuşuna bastığım zaman o aşamayı atlatıp boot ışığının yandığını görüyorum ve normal boot yapabiliyor bilgisayar. Ama bunu tek marşta almaması çok garibime gidiyor. Her defasında o ışığı kaybetmek için 2-3 kere reset tuşuna basmamam gerekiyor bence.

Merhaba,

Benim sorunum,

1. Boot aşamasının çok geç olması (Hatta bazen bilgisayar açılırken klavye ve farenin iki kere yanıp söndüğü senaryolar var ve bu senoryada BIOS için del tuşuna basın ekranını göremiyorsun olayın sonunda masaüstüne direkt geçiş yapılıyor.)

2. VGA hata ayıklama LED'inin sürekli yanıyor olması. Kaldı ki psikolojik olarak daha bu aşamayı geçebilmiş değilim. Bilgisayarımda UE 5 motorlu herhangi bir oyunda oynamıyorum.

Ben makaleyi yaşadığınız sorunla alakalı bir ipucu yakayabilirsiniz diye paylaştım, direkt sorununuz sebebi olarak değil.

Yaşadığınız sorunlara gelirsek.

1- Geç açılma büyük olasılıkla RAM'ler ile alakalı uyumesuzluk veya zamanlama hatası olabilir, BIOS ekranını yakalayamadan açılmada, Fast boot, hızlı başlat ve CSM ile alakalı.

2- VGA LED sadece sistemdeki sorundan dolayı yanmaz, sistem açılış anında görüntü aktaramadığında, HDMI veya DP kablosundaki bir sorundan dolayı da yanar, işlemcideki dahili GPU'da bu sorunun sebebi olabilir.

Diğer ekran kartıyla sorun olmaması kablo problemini değiştirmez.

Bir de PCI-e bağlantı hızını değiştirip denemek lazım, 4.0 yapmak gibi.

Son düzenleme:
Çözüm
Sorunu çözdüm.

Boot menüsündeki CSM menüsüne girerek Enable edip, açılan menülerin hepsini UEFI olarak ayarlayınca sorunum çözüldü.

@Marix hocam yönlendirmelerin için teşekkür ederim.

BIOS Görseli

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-25 at 12.52.06.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-25 at 12.52.06.jpeg
    238,6 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı