Rehber ASUS ROG Zephyrus G14 (2021) - Gelişmiş Kullanıcı

Bütçe
$1,549.99
Çift Type-C çıkışı yok o zaman sende anladığım kadarıyla. Bende çift Type-C olduğu için bir taraf dediğiniz gibi görüntü çıkışı için, diğer tarafı hub için kullanılabiliyor. Hub'larda da görüntü çıkışı oluyor, önce Type-C portuna hub takıp, hub üzerinden görüntü almayı deneyebilirsin.

6 in 1, 8 in 1, 11 in 1 gibi ihtiyacına uygun bir hub bakabilirsin. İllaki çalışıyordur bu arada, kendi laptop modelini Google'da yanında hub ile arat, eğer gerçekten sorunluysa yabancı forumlarda konu açmış olabilirler. Sorunlu değilse, senin aldığın hublarda veya taktığın portta bir şey olabilir. USB-A'dan denediğin için bu sefer Type-C ile denemeni tavsiye edeceğim. Aldığın hub USB 3.0/3.1/3.2 veya Type-C ile bağlanmalı, örneğin ben ilk sefer USB 2.0 hub almıştım ama hiç çalışmadı.
Teşekkür ederim, bi deneyeyim. en kötü adaptörlü versiyonlara bakarım.

Teşekkür ederim, bi deneyeyim. en kötü adaptörlü versiyonlara bakarım.
Rica ederim, umarım bu sefer çalışır :)
---

Type-C Üzerinden Ayrı Monitöre Bağlayarak Performans Arttırmak
Tekrardan merhabalar,

ASUS ROG Zephyrus G14 (2021) modelinde maalesef MUX switch bulunmuyor. dGPU'dan gelen görüntü iGPU'ya aktarıldığı için performansın bir kısmını kaybediyoruz. Ama bunu ayrı monitöre bağlayarak aşabiliyoruz. Bunun için Type-C bir dönüştürücüye ihtiyacınız olacak.

Laptopun sol kısmında bulunan Type-C, direkt olarak dGPU'ya (NVIDIA) bağlı. Dönüştürücü yardımıyla ister HDMI'a ister DisplayPort'a bağlayarak dGPU ekran kartınızdan tam performans alabilirsiniz. Eğer laptoptaki HDMI'ya bağlarsanız görüntü yine iGPU'ya bağlanacağından performansta bir değişiklik olmayacaktır. Kısacası bir Type-C dönüştürücü almanız şart.

Ben ana konuda da bahsettiğim üzere 8 in 1 4K Type C USB 3.0 Hub dönüştürücüsünü kullanıyorum. Ethernet hızı (WiFi 6E daha hızlı çalışıyor bu dönüştürücüden) ve dosya aktarım hızı olarak vasat olsa da (orijinal porttan 2 kat daha yavaş), en azından dGPU'ya HDMI ile bağlanmamda işe yaradı. Daha iyi bir dönüştürücü bulabilirseniz alabilirsiniz ya da bu olumsuzluklar sizi etkilemeyecekse benim gibi alabilirsiniz. Tabii ben bu olumsuzlukları bilmeden aldım orası ayrı.

1644498744322.png

NVIDIA Kontrol Paneli'nden Configure Surround, PhysX kısmına gelirseniz hangi ekran kartının hangi görüntü portuna bağlı olduğunu anlayabilirsiniz. NVIDIA kontrol paneli, dGPU için DisplayPort gösteriyordu ancak dönüştürücüdeki HDMI ile bağlamam da işe yaradı.

HDMI veya DisplayPort'u dönüştürücüye taktığınızda ilk başta çift ekran olacaktır. Böyle kalırsa laptopunuzda ekran açık olduğundan dolayı iGPU hala çalışmaya devam edecektir. Tek ekrana düşürürseniz performansınız artacaktır. Fn + F9 tuşlarına basıp Second screen only ayarını seçmeniz gerekli.
1644498585298.png

Bağlanmadan önce:
1644498615411.png

(LQ140M1JW49 monitörü, laptopun kendi monitörüdür. Ve gördüğünüz gibi direkt olarak iGPU'ya bağlı. Bu performansımızı etkiliyor. PORPOISE ise dönüştürücü yardımıyla dGPU'ya bağlanan ayrı monitörüm. Fn + F9 tuşlarıyla görüntüyü şimdi o monitöre geçireceğim.)

Bağlandıktan sonra:
1644498427635.png

(Monitörün artık direkt NVIDIA'ya bağlandığını görebilirsiniz. iGPU devre dışı bırakıldığı için artık burada gözükmeyecektir.)

Dilerseniz UNIGINE Heaven Benchmark testine gelelim.

Bağlanmadan önce:
1644498847401.png

Bağlandıktan sonra:
1644498876405.png

Sadece ayrı bir monitöre bağlayarak ciddi bir performans artışı kazandık. İmkanınız varsa evde kullanırken ayrı bir monitöre bağlamayı düşünebilirsiniz :)
---------

Shadow of the Tomb Raider built-in Benchmark Sonuçları

1080p, Ultra Ayarlar, RTX Kapalı, DLSS Kapalı, CPU Turbo Boost Kapalı, Fanlar Turbo Modda, Laptop Monitörü (iGPU Açık) - ORT. 81 FPS

igpu on - highest - dlss off.png

1080p, Ultra Ayarlar, RTX Kapalı, DLSS Kapalı, CPU Turbo Boost Kapalı, Fanlar Turbo Modda, Dışarıdan Bağlanan Monitör (iGPU Kapalı) - ORT. 93 FPS
igpu off - highest test 2.png

---

1080p, Ultra Ayarlar, RTX Kapalı, DLSS Ultra Performance, CPU Turbo Boost Kapalı, Fanlar Turbo Modda, Laptop Monitörü (iGPU Açık) - ORT. 94 FPS
igpu on - highest - dlss ultra performance.png

1080p, Ultra Ayarlar, RTX Kapalı, DLSS Ultra Performans, CPU Turbo Boost Kapalı, Fanlar Turbo Modda, Dışarıdan Bağlanan Monitör (iGPU Kapalı) - ORT. 112 FPS (EN İYİ SONUÇ)
igpu off - highest - dlss ultra performance.png

6. maddeyi konuyu paylaştığımda anlatmıştım ama flaşlama koruması olduğu için yapılamıyordu. İyi haber geldi! Artık flaşlayabilirsiniz.

Timespy Karşılaştırma (DX12):
Result
1649500039258.png

GPU sıcaklığım 11 derece arttı ama performans kazandık.

Firestrike Score (DX11)
I scored 18 108 in Fire Strike
1649499471358.png

Nasıl yapılacağını anlatacağım ama yine baştan söyleyeyim. Bunun sonucunda cihazınızın başına gelebilecek tüm sorumluluk size aittir. Ayrıca bunu yaparak cihazınızı garantiden çıkarttığınızı da söylemek isterim.

Nasıl Yapılır?

Link1, Link2, Link3

- Üstteki linklerden birinden indirin.
- GPU-Z kurun, mevcut VBIOS'unuzu bir yere kaydedin (orijinal VBIOS'unuzu asla kaybetmeyin).
- DDU kurun, içerisinden NVIDIA sürücünüzü kaldırın ve yeniden başlatın.
- nvflash_5.670.0 klasörünü C:/ ye kopyalayın ve adını nvflash olarak değiştirin. (C:/nvflash olmalı)
- CMD'yi yönetici olarak açın ve cd C:/nvflash yazın.
- nvflash -A ROG_M15.rom yazın ve gelen sorulara yes diyip kuruluma devam edin.
- Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, yeni NVIDIA sürücülerini kurun.

Bununla birlikte ekran kartınızın maksimum TDP'si 95W olarak güncellenecektir (orijinalinde 80W idi).

Umarım yararlı olmuştur :)

Dosya Ekleri

• igpu off - highest test 2.png
    igpu off - highest test 2.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
İyi günler takıldığım bir durum var. Asus Rog Zephyrus G14 k2016 3050ti laptopa sahibim. Dediğiniz gibi sol type c soketi direkt olarak 3050ti a bağlı. Bunun için type c to hdmi dönüştürücü aldım. Acer VG240Y 1080p 165hz monitöre sahibim. Fakat şöyle bir problem yaşamaktayım. Hdmi kablosu ile monitöre type c çıkışından dönüştürücü ile bağladığımda, yalnızca 2 den göster dediğimde monitörümde görüntü gelmiyor. Diğer yönden her iki ekranda göster seçeneğinde ise monitörde görüntü geliyor. Fakat bu seferde nvidia denetim masasından veya w11 görüntü ayarlarından monitörümü maksimum 82 hz. e çekebiliyorum. Bu durumu yaşayan var mı bilmiyorum. Çözüm için hangi anahtar kelimelerle araştırma yapmam lazım emin değilim. Monitörümden 144hz bile alsam olur, yeter ki directgpu ile 3050ti'a direkt olarak bağlanabileyim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. Pili %60'a sabitlemenin ömrünü uzatacağını bir yerde okumuştum ama bu rehber sayesinde artık emin oldum.

Bu arda laptop fanlarını neyle temizliyorsunuz? Benim laptobun fanları 0.1mm kalınlık ile dünyanın en önce fan yaprakları olarak geçiyor. Haliyle yaprak aralarına bir şey sokup temizleyemem. Sadece hava üflemek içindeki tüm tozların tamamen temizlenmesi için yeterli midir?

İyi günler takıldığım bir durum var. Asus Rog Zephyrus G14 k2016 3050ti laptopa sahibim. Dediğiniz gibi sol type c soketi direkt olarak 3050ti a bağlı. Bunun için type c to hdmi dönüştürücü aldım. Acer VG240Y 1080p 165hz monitöre sahibim. Fakat şöyle bir problem yaşamaktayım. Hdmi kablosu ile monitöre type c çıkışından dönüştürücü ile bağladığımda, yalnızca 2 den göster dediğimde monitörümde görüntü gelmiyor. Diğer yönden her iki ekranda göster seçeneğinde ise monitörde görüntü geliyor. Fakat bu seferde nvidia denetim masasından veya w11 görüntü ayarlarından monitörümü maksimum 82 hz. e çekebiliyorum. Bu durumu yaşayan var mı bilmiyorum. Çözüm için hangi anahtar kelimelerle araştırma yapmam lazım emin değilim. Monitörümden 144hz bile alsam olur, yeter ki directgpu ile 3050ti'a direkt olarak bağlanabileyim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
İyi günler, görselde gösterdiğim gibi Nvidia denetim masasından bağladığınız HDMI kablosunun hangi ekran kartına bağlandığını kontrol edin. Eğer NVIDIA'dan görüntü alamıyorsanız sizin modeldeki laptopta oradan iGPU'ya bağlanıyor olabilir. Ya da dönüştürücüde sorun olabilir.

Elinize sağlık çok güzel bir rehber olmuş. Pili %60'a sabitlemenin ömrünü uzatacağını bir yerde okumuştum ama bu rehber sayesinde artık emin oldum.

Bu arda laptop fanlarını neyle temizliyorsunuz? Benim laptobun fanları 0.1mm kalınlık ile dünyanın en önce fan yaprakları olarak geçiyor. Haliyle yaprak aralarına bir şey sokup temizleyemem. Sadece hava üflemek içindeki tüm tozların tamamen temizlenmesi için yeterli midir?
Rica ederim. Laptop fanları gerçekten çok ince ve araya bir şey sokup temizlemek hem uğraştırıcı olur hem de olmaz gibi bir şey. Belki iğne ucuna ıslak mendil koyup teker teker aralar temizlenebilir ama kim uğraşır orası ayrı konu. Dediğiniz gibi bir üfleyici almak uygun olur. Ben laptop altını açtığımda fanların arasını temizleyemeden üstteki tozları ıslak mendil yardımıyla temizlemiştim

---

Yeni testleri yaptıkça ekliyorum.

Bu seferkinde kendim için aldığım fanları, deneme amacıyla laptopun altına yerleştirdim. Yakın zamanda hem vakumlu hem de normal laptop altlık soğutucum ulaşacak, onlarla da test yapacağım.

Görseller:
1660386583283.png

1660386593004.png

1660386617136.png

1660386605663.png

Shadow of the Tomb Raider oyununda (başından beri benchmark olarak kullandığım için buradan devam ediyorum) 112 FPS'ten 121 FPS'e çıktı (+9 fps).

1660386517613.png

Divinity: Original Sin 2
1660386724096.png

Ekran kartım maksimum 86 derece, işlemcim 95 dereceyi görüyordu.
Bu fanlarla birlikte ekran kartı hala 86 derece (ama watt çekimi ve çalışma frekansı arttı), işlemci ise 80-85 derecelere kadar düştü.

---

Arkadaşlar gözlerime inanamıyorum. Alt tarafına 2 fan koymak performansı İNANILMAZ derece arttırdı.

Eğer aynı laptopa sahipseniz kesinlikle altına bir fan alınız. Ancak benimle aynı performansı almak istiyorsanız sadece fan almanız yeterli değil. Konunun ilk sayfası özellikle olmak üzere benim yazılarımda paylaştığım bilgilere bakın. Bu performansı elde edebilmek için;

1) Type-C üzerinden external monitöre görüntü aktarma (normal HDMI portundan değil!)
2) CPU Turbo Boost kapatmak
3) 95W vbios flash yapımı
4) Laptop altına 2 fan koymak
gerekiyor.

İlk iki adımı yaptıktan sonra performans kazanımı olmuştu ancak sıcaklıklar da artmıştı. Normal şartlarda 60W olan ekran kartı gücünü 95W yaptığımızda performans kazanımı olması beklenir. Ancak sıcaklık da arttığından darboğaz oluyordu. Ekran kartı 86 dereceye çıktıktan sonra daha fazla ısınmamak için kendini kısıtlıyor ve performansı düşürüyor bu da darboğaz yüzünden yüksek TDP'lere ulaşamamasına neden oluyordu. Altına fan takviyesi yaptığımızdaysa işler değişti.

Şimdi aşağıdaki iki görsele bakın. Eğer inanmak istemezseniz size kesinlikle katılırım çünkü ben bile hàlà şaşırıyorum.

Dragon Age: Inquisition (1440p, Yüksek Ayarlar)

Öncesi:

1660393198893.png

Sonrası:
1660393352260.png

Aradaki farkı iyi anlamak için sol üstteki bu değerlere dikkat edin.
GPU TDP, GPU Saat Hızı, CPU Sıcaklığı, FPS değeri

Bu konuyla beraber G14 kullanıcılarına büyük yardımım dokunduğuna inanıyorum. Şu an bu performans kazancıyla ne kadar mutlu olduğumu size anlatamam :)

---

Merak edenler için üstteki Dragon Age: Inquisition olayındaki büyük fps artışının nedeni iGPU bypass (Type-C üzerinden external monitöre görüntü aktarma)dan kaynaklanıyor. Bunu bugün nedenini kontrol ederken öğrenmiş oldum. Yani iGPU bypass etmenin bazı oyunlarda ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

---

Tüm bu değişiklikler uygulandığında acaba laptop performansı, masaüstüne kıyasla ne kadar yaklaşmıştır diye kontrol etmek istedim.

YouTube üzerinden bu videoyu açtım. Dakika tam 9:00'da AC Valhalla Medium ayarlarda benchmark sonucunu gösteriyor.

Masaüstü RTX 3060, 1080p, Medium Ayarlar (kaynak: YouTube/@TAG GAMING)
1660482278135.png

Laptop RTX 3060(*), 1080p, Medium Ayarlar (kaynak: @DryreL )
medium.png

(*): Bu konuda anlattığım tüm değişikleri kapsadığını ifade ediyor. Stok ayarlar değildir.

Gördüğünüz gibi masaüstü ile laptop sürümü aynı olmuş gibi gözüküyor. Ancak bir de Ultra High'de test yaptım pek de öyle olmadığını gördüm.

Masaüstü RTX 3060, 1080p, Ultra High Ayarlar (kaynak: YouTube/@TAG GAMING)
1660482797352.png

Laptop RTX 3060(*), 1080p, Medium Ayarlar (kaynak: @DryreL )
ultra high.png

(*): Bu konuda anlattığım tüm değişikleri kapsadığını ifade ediyor. Stok ayarlar değildir.

Ultra High ayarlarda neden bu kadar fark ettiğini anlamadım. Onun dışında her şey iyi görünüyor 🙂

Vantilatörlü soğutucuyla performans sonucuna bakmak için buraya tıklayın!

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı