Asus RX 570 Strix düşük GPU kullanımı sorunu

mrtture

Hectopat
Daha fazla  
Yeni aldığım kart RX 570 Strix ancak kartı taktığımdan beri oyunlarda istediğim performansı alamıyorum. GPU kullanımı 100'e çıkıyor 0'a iniyor bu böyle tekrarlayıp gidiyor. İşlemci darboğazı olduğunu düşünmüyorum, oyun esnasında işlemci kullanımı %70'lerde falan dolaşıyor. Güç kaynağından dolayı olduğunu düşünüyorum. Everest 400w güç kaynağım var, yardımcı olursanız sevinirim.

gpu.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum işlemcinin termal macun durumu nedir? Kasan yeterince hava alıyor mu? Kaç fan var kasanda ve fanların yönü ne? Kasanın içi temiz mi?

Merhaba, öncelikle global wattman veya gpu tweak üzerinden güç limiti(power limit) olarak belirtilen değeri sonuna kadar çeker misiniz? Wattman'da +50 maximum değer olacaktır sanırım. Bu ayar herhangi bir overclock değildir ve kartınıza zarar vermez, yanlızca kartınıza "güce ihtiyacın varsa istediğin kadar çekebilirsin" iznini vermiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözülmez ise, DDU kullanarak ekran kartı sürücünüzü güvenli modda kaldırın ve AMD'nin sitesinden en güncel sürücüyü kurun.
Yine çözülmez ise, ısı yükselmesine bağlı GPU'nun kendisini frenleyip frenmedigini ogrenmemiz için afterburnerdaki gpu sıcaklığı ve çekirdek hızı bölümlerini de aktif ederek yeni görseller paylaşmanızı rica edeceğim. Oyuna girdiğinizde arka planda radeon ayarları başladığı altındaki global wattmann'i açık bırakırsanız kartı zorlandığınız süre içerisindeki maximum ve ortalama gpu çekirdek hızı, bellek hızları, sıcaklıklar gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı