ASUS S510 yüksek sıcaklık

hanzele

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Yazılım Mühendisi
Merhaba arkadaşlar,

Az önce dizüstü bilgisayarın fanı deli gibi çalışıyordu, sıcaklık değerlerine bir bakayım dedim. Ooo 85-96 arasında gidip geliyor. Hayvan elimizde kalacak dedim ve hemen sökme işlemine geçtim.

İşlemci ve ekran kartı üstünde eski macunu güzelce ıslak mendik, kulak çöpü ile çizmeden dağıtmadan temizledim. Soğutucu içinde aynı şekilde güzelce bir temizlik yaptım. Sonra fanı diş fırçası ile temizledim arasındaki tozları aldım -ki zaten çok fazla toz yoktu fanda. Sonra termal macun sürdüm küçük bir nokta kadar öyle abartmadan ve cimri davranmadan.

Neyse bilgisayarı açtım sıcaklık değerleri yine aynı hiç değişmemiş. Sistem boştayken 60 dereceleri buluyor. Firefox, Visual Studio gibi bir iki uygulama açınca 80 dereceyi geçiyor hatta Core temp uyarı veriyor.

Acaba bu değerler normal mi? Sanki böyle olmaması gerekiyor ama. Acaba temizledikten sonra işlemci sıcaklığını düşmesi için biraz kendi halinde mi bıraksaydım? Hani bu değerler normalse bu şekilde devam edeyim değilse ne yapabilirim?

Not. İşlemci soğutucu kanalları açık, altında şimdilik bir kitap var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. İşlemciye ve ekran kartına macun sürerken pahalı yani iyi macun sürmen gerek. Bilgisayar açılan zaman Windows+r basıp çalıştıra gir. Sonra MSConfig yaz gir. Üst köşeden 3 cü menüden bilgisayar açıldığında kullanmadığın programları kapat yani arka planda çalışması. Bende normal durumda Google falan açık olan zaman işlemcide ekran kartı da 45-50 derece oluyor. Yardımcı ola bildiysem ne mutlu.
Bir şeyde söyleyim sen yalnız 1 programla yapma ısı ölçmeni 2 programla dene. Bazen ısı yı az çok göstere biliyor bazı programlar.

Arctic MX-4 Thermal Compound diye bir macun vardı onu kullandım, biraz araştırdım en iyileri arasında ortalama bir ürün. en iyisi ile arasında 1-2 derecelik fark oluyordu. diğer dediğiniz işlemini de yapayım. belki ilk açılışta ve arka planda çok fazla uygulama kullanıyordur.

Arctic MX-4 thermal compound diye bir macun vardı onu kullandım, biraz araştırdım en iyileri arasında ortalama bir ürün. En iyisi ile arasında 1-2 derecelik fark oluyordu. Diğer dediğiniz işlemini de yapayım. Belki ilk açılışta ve arka planda çok fazla uygulama kullanıyordur.

Tamam deneyip beni haberdar etsen sevinirim belki başka arkadaşlarada yardım eder o iş.

Bilgisayarı kapattım, bir süre dinlendirdim kapalı kaldı. sonra tekrar açtım boşta 39-45 derece arası gidip geliyor. yük altında ise 55-65 derece arasında. sanırım bu değerler normal ?

Ben söylediklerimi yaptıkdan sonramı oldu o?
bir süre sıcaklık değerleri düzeldi ama şimdi açtığım gibi 70 derecede başlıyor.
Güncel değerler, bilgisayar 15 dakika önce açıldı.
Mesaj düzenlemeyi bulamadım, bu sebeple ikinci mesaja yazıyorum.

biraz araştırmadan sonra güç yönetiminde işlemci performansını %100 değil de %99 olarak ayarladığınızda 15-20 derecelik bir fark oluyor.

%99 ile çalışan işlemci ısı durumu

açık olan ve kullandığım programlar
  • microsoft edge (20 sekme açık)
  • firefox (10 sekme açık)
  • mozilla thunderbird
  • visual studio
  • notepad ++
  • sql server

Son düzenleme:

Geri
Yukarı