Asus Sabertooth P67 Sisteme Upgrade

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar şöyle bir sistemim var şu an:

• Intel İ7 2600k CPU
  • Asus Sabertooth P67 Anakart
  • GEIL 8 GB DDR 3 1600 Mhz Ram
  • In-Win Commender 850W PSU

Bu sistem bana şu an yetiyor ama önümüzdeki 2 sene içinde ekran kartı bayağı yetersiz kalacak, bunu şimdiden tahmin ediyorum. Planlamama göre 2 jenerasyon sonra kesin olarak ekran kartımı değiştireceğim. Buda tahminen Nvidia tarafından GTX 900, AMD tarafından da HD 9000 serilerine denk geliyor. Benim sorum ise şu: Benim sistemim, bu jenerasyonların en iyi kartlarına (GTX 990, HD 9990) yetişebilir mi? Yani İşlemcim bu ekran kartlarına dar boğazlık yaşatır mı? Game GPU sitesindeki çoğu oyun testlerinde İ7 3960X ile İ7 3930K nın arasında bazen de bu iki işlemcinin ardından 3. falan oluyor(ARES 2 kartı ile). Bir diğer problem de PSU. Yeni kartlar hem daha güçlü hemde daha az güç harcıyor oluyor, Ama bu PSU yukarda bahsettiğim kartlar için yeterli mi? Biliyorum bunu konuşmak için daha erken ama, buradan alacağım cevaplar ile ona göre para biriktirmeye başlayacağım. Şimdiden Teşekürler :)

Bu işlemci epey bir süre hiç bir ekran kartına darboğaz yapmaz. Psu da gayet yeterli olur. Yalnız neden 990, 9990 gibi kartları bekliyorsunuz? Gtx7xx serisi bile henüz çok yeni. Onlar çıktığında da hazır beklemişken daha yeni serileri mi bekleyeceksiniz?

• Intel İ7 2600k CPU

Bu sistem bana şu an yetiyor ama önümüzdeki 2 sene içinde ekran kartı bayağı yetersiz kalacak, bunu şimdiden tahmin ediyorum. Planlamama göre 2 jenerasyon sonra kesin olarak ekran kartımı değiştireceğim. Buda tahminen Nvidia tarafından GTX 900, AMD tarafından da HD 9000 serilerine denk geliyor. Benim sorum ise şu: Benim sistemim, bu jenerasyonların en iyi kartlarına (GTX 990, HD 9990) yetişebilir mi? Yani İşlemcim bu ekran kartlarına dar boğazlık yaşatır mı? Game GPU sitesindeki çoğu oyun testlerinde İ7 3960X ile İ7 3930K nın arasında bazen de bu iki işlemcinin ardından 3. falan oluyor(ARES 2 kartı ile). Bir diğer problem de PSU. Yeni kartlar hem daha güçlü hemde daha az güç harcıyor oluyor, Ama bu PSU yukarda bahsettiğim kartlar için yeterli mi? Biliyorum bunu konuşmak için daha erken ama, buradan alacağım cevaplar ile ona göre para biriktirmeye başlayacağım. Şimdiden Teşekürler :)

Sistemin her kartı kaldırır. SSD ekle fark yarat. Çıkmayan kartlar hem pahalı olacak hemde zaten çok da gereği yok. Mevcut ekran kartını yazmadın.

• Intel İ7 2600k CPU

Bence gereksiz gereksiz bekleyeceğine gtx770 veya hd7970 yapıştır gitsin. İlla yeni seri olsun diye beklemek çok mantıksız. Hem 7xx serisi hala yeni sayılır zaten.

Sistemin her kartı kaldırır. SSD ekle fark yarat. Çıkmayan kartlar hem pahalı olacak hemde zaten çok da gereği yok. Mevcut ekran kartını yazmadın.

Şu an ki ekran kartım GTX 590,

- - - Güncellendi - - -

Ve bir de arkadaşlar hem 2600k'yı destekleyen hemde intel'in uzun süre o çipset'e işlemci çıkartacağı bir soket (pin) var mı? Mesela 1150 için öyle bir şey duymuştum ama 2600k desteğini bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an ki ekran kartım GTX 590,

- - - Güncellendi - - -

Ve bir de arkadaşlar hem 2600k'yı destekleyen hemde intel'in uzun süre o çipset'e işlemci çıkartacağı bir soket (pin) var mı? Mesela 1150 için öyle bir şey duymuştum ama 2600k desteğini bilmiyorum.
İntel'in bu şekil uzun vade de işlemci desteği sunan soket yapısı yok. 775 vardı onunda zamanı geçti, AMD soketleri gibi intelin bir desteği olmuyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı