ASUS Strix fan çevresindeki plakayı çıkarırsak ne olur?

Hakanas

Kilopat
Daha fazla  
Benim çok heves ederek aldığım 2 yıldır kutusunda yatan bir ASUS GTX 1060 STRIX kartım var. Eski ekran kartımla çok şükür Metro: Exodus ve AC: Odyssey oyunlarına kadar (tabii ki en son bu iki oyuna canı yetmedi) idare etti artık bitmiş tükenmiş durumda.

Neyse işte bu 3 fanlı ASUS 1060 STRIX modelini alırken kart boyutu kasaya sığma konusunda bayağı uğraştırdı olmadı kaldı bugünlere. Ekran kartının sitesinde uzunluğunu 28.8 mm diyor, benim Zalman Z12 PLUS kasamda ise ekran kartı için en fazla 30cm diye belirtmişler. Fakat ekran kartının üstü o fan etrafında bulunan üst plaka/tabaka kısmının ucu kartın PSU girişinin olduğu en arkası; tam anakart (ASUS Z87 PLUS) HDD kablo girişlerine denk gelmesi ve kasada HDD'leri tutan metal aksama değmesi ekran kart boyutu 3-4 mm fazla olması yüzünden, evet CM değil bakın sadece 3-4mm yüzünden kartı kasaya sığdıramamak of beni delirtmişti.

İşte birkaç günden beri de aklıma düştü buraya konu açma sebebi mi düşünür oldum ve sizlere acilen sormak istiyorum. Ekran kartının fan etrafındaki üst koruma plakasını, kasada HDD'leri tutan metal kısma denk gelen 3-4 mm fazlalığı bir şekilde kessek ısıtıp eritsek ya da fan etrafındaki plakayı çıkartsak ne olur? Kartı öyle fanların etrafı çıplak şekilde kullanabilir miyiz? Bir de orası vidalı kolayca çıkacak bir şey midir bilmiyorum. Kartın fan etrafındaki o kısım ince metal mi sert plastik mi nedir, yani plastik olsa ateşle 3-5 Mm'sini eritip yine kasaya sığdırabiliriz de işte kendime güvenemiyorum.

--------_--------
Bu arada başka bir konuya da monitörlerle HZ değerleriyle alakalı bir soru sormuştum onu da buraya alıntı yapıyorum bilginizi bekliyorum. Teşekkürler.

1080P 144Hz 1ms olarak alınan bir monitörü her oyunda sorunsuzca 1080P 60Hz kullanmak için HDMI 1.2 ya da DP 1.2 hangi kablo önerirsiniz? DP kablodan 1080P için 60Hz olabiliyorsa böyle kullanalım, ileride 144Hz için sistemi yükselttiğimizde de kafamız rahat olur.

Mesela ASUS VG258Q 1080P 144Hz 1ms G-Sync destekli monitör klavuzunda (desteklenen çalıştırma modu listesi) "1920*1080" için DVI-DP-HDMI olarak en düşük HZ değeri 85Hz demişler en üst 100 / 120 / 144Hz'e kadar yazmışlar. Ayrıca "1920*1080P" olarak belirten kısımda sadece HDMI olarak 50Hz ve 60Hz denilmiş, işte bunu anlayamadım.

Yani ben bu monitörü DP v1.2 kablo ile ayarlardan 60Hz yapabilir miyim oyunlarda sorunsuz stabil 1080P 60Hz kullanabilir miyim? ASUS VG258Q kullanım klavuzunda, DVI-DisplayPort(DP)-HDMI kablo ile "1920*1080" olarak (bakın "p" demiyor) en düşük HZ değeri 85Hz'den 144Hz kadar belirtilmesi ne ola ki? Ayrıca "1920*1080P" (özellikle "p" denilmiş) olarak HDMI için sadece 50Hz / 60Hz yazılması; yani bu 144Hz monitörü "1080P" olarak 60Hz sadece HDMI kabloyla mı kullanmak lazım bilemedim. (1080P 144Hz 1ms monitörde) 1080P 60Hz için DP veya HDMI kablo hangisi daha iyidir stabildir vb bayağı kafam karıştı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam kendinize güvenmiyorsanız hiç girişmeyin. Şu an göremediğim için kesin bir şey söylemek istemiyorum ama bahsettiğiniz kısımı eritirken eriyen parça ekran kartına düşerse sorun olabilir belki. Plastikse daha çok yapışır çünkü.

O kadar uğraşacağınıza daha büyük bir kasa alıp 1060'ı kullanabilirsiniz.

Keşke öyle bir şansım olsa. Neden bu kart 2 yıldır kutusunda duruyor neden buraya yazmaya zaman harcama ihtiyacı duydum; çünkü şimdiye kadar rahattım ve artık başka çarem kalmadı, Metro:Exodus AC:Odyssey ile başlayıp WatchDogs 2 ile devam edip Kasım'a Cyberpunk 2077 ile sonrasında Vampire Bloodlines 2 derken devam etmem gereken oyun planlarım var.

Ayrıca bu sistemle bu kasayla bu ekran kartıyla idare etmeye mecburum. Tamam kasaya sığmadı diye bu ekran kartını elden çıkarabilirdim geri gönderebilirdim yeni kasaya geçebilirdim ama istemedim, o 3-5 mm fazlalık yüzünden güzelim ekran kartımdan gayet memnun olduğum kasamdan olmak içime sinmedi bu kadar zaman geçti işte.

2-3 yıl önceki döviz Dolar kur'larıyla şu an ki durum tahmin edersiniz ki yeni bir sağlam hakiki PC kasası, (ve mecburen masraf yapmak zorunda kalacağımı bildiğim) yeni bir sistem, bu Strix'den vazgeçip yeni bir ekran kartı işlemci Ram anakart vb bu fiyatlarla kusura bakmayın da en az 3-5 yıl daha aklımın ucundan bile geçmez. Yani sizlerin anlayacağınız elim mahkum, Kasaya sığmayan o üst fan plakası 3-5 mm için bir çare şart.
Hocam kendinize güvenmiyorsanız hiç girişmeyin. Şu an göremediğim için kesin bir şey söylemek istemiyorum ama bahsettiğiniz kısımı eritirken eriyen parça ekran kartına düşerse sorun olabilir belki. Plastikse daha çok yapışır çünkü.

İşte benim en çok korktuğum da bu. O fan plakası bildiğimiz plastik ise kolayca çakmak falan eritilebilir altına alüminyum folyo sıkıştırıp karta zarar gelmesin bir şeyler yaparız ama mesela plastik sıcağı iletir mi iletken mi mesela? Orayı 3-5 mm plastik fazlalığı eriteceğiz diye ateş alev tutsak bu sefer de o yayılacak sıcaklığın fan aksamına kartın chipset kısımlarına zarar verme olasılığı da var. Bir de fan etrafı orası ince metalimsi bir şeyse zaten hiç bir şansımız yok.

Asus GTX 1060 Strix sitesinden resimlerine YouTube'dan videolarına bakarsanız o fan etrafındaki plakayı sanki yerinden ayırabiliriz gibi. Böyle özel bir mini/mikro vidalı ise eğer buna uygun bir alet bir şeyim de yok ama diyelim o fan etrafındaki yeri çıkartsak fan etrafını orayı boşlukta açık kullanabilir miyiz bu da kafamı kurcalıyor.

Son düzenleme:
Keşke öyle bir şansım olsa. Neden bu kart 2 yıldır kutusunda duruyor neden buraya yazmaya zaman harcama ihtiyacı duydum; çünkü şimdiye kadar rahattım ve artık başka çarem kalmadı, Metro: Exodus AC: Odyssey ile başlayıp WatchDogs 2 ile devam edip kasım'a Cyberpunk 2077 ile sonrasında Vampire Bloodlines 2 derken devam etmem gereken oyun planlarım var.

Ayrıca bu sistemle bu kasayla bu ekran kartıyla idare etmeye mecburum. Tamam kasaya sığmadı diye bu ekran kartını elden çıkarabilirdim geri gönderebilirdim yeni kasaya geçebilirdim ama istemedim, o 3-5 mm fazlalık yüzünden güzelim ekran kartımdan gayet memnun olduğum kasamdan olmak içime sinmedi bu kadar zaman geçti işte.

2-3 yıl önceki döviz Dolar kur'larıyla şu anki durum tahmin edersiniz ki yeni bir sağlam hakiki PC kasası, (ve mecburen masraf yapmak zorunda kalacağımı bildiğim) yeni bir sistem, bu STRIX'den vazgeçip yeni bir ekran kartı işlemci RAM anakart vb bu fiyatlarla kusura bakmayın da en az 3-5 yıl daha aklımın ucundan bile geçmez. Yani sizlerin anlayacağınız elim mahkum, Kasaya sığmayan o üst fan plakası 3-5 mm için bir çare şart.

İşte benim en çok korktuğum da bu. O fan plakası bildiğimiz plastik ise kolayca çakmak falan eritilebilir altına alüminyum folyo sıkıştırıp karta zarar gelmesin bir şeyler yaparız ama mesela plastik sacağı iletir mi iletken mi mesela? Orayı 3-5 mm plastik fazlalığı eriteceğiz diye ateş alev tutsak bu sefer de o yayılacak sıcaklığın fan aksamına kartın chipset kısımlarına zarar verme olasılığı da var. Bir de fan etrafı orası ince metalimsi bir şeyse zaten hiçbir şansımız yok.

ASUS GTX 1060 STRIX sitesinden resimlerine YouTube'dan videolarına bakarsanız o fan etrafındaki plakayı sanki yerinden ayırabiliriz gibi. Böyle özel bir mini/mikro vidalı ise eğer buna uygun bir alet bir şeyim de yok ama diyelim o fan etrafındaki yeri çıkartsak fan etrafını orayı boşlukta açık kullanabilir miyiz bu da kafamı kurcalıyor.

Laptoplara harici şekilde ekran kartı takıyorlar bunu PC'ye de yapmayı düşünebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Keşke öyle bir şansım olsa. Neden bu kart 2 yıldır kutusunda duruyor neden buraya yazmaya zaman harcama ihtiyacı duydum; çünkü şimdiye kadar rahattım ve artık başka çarem kalmadı, Metro: Exodus AC: Odyssey ile başlayıp WatchDogs 2 ile devam edip kasım'a Cyberpunk 2077 ile sonrasında Vampire Bloodlines 2 derken devam etmem gereken oyun planlarım var.

2-3 yıl önceki döviz Dolar kur'larıyla şu anki durum tahmin edersiniz ki yeni bir sağlam hakiki PC kasası, (ve mecburen masraf yapmak zorunda kalacağımı bildiğim) yeni bir sistem, bu STRIX'den vazgeçip yeni bir ekran kartı işlemci RAM anakart vb bu fiyatlarla kusura bakmayın da en az 3-5 yıl daha aklımın ucundan bile geçmez. Yani sizlerin anlayacağınız elim mahkum, Kasaya sığmayan o üst fan plakası 3-5 mm için bir çare şart.

İşte benim en çok korktuğum da bu. O fan plakası bildiğimiz plastik ise kolayca çakmak falan eritilebilir altına alüminyum folyo sıkıştırıp karta zarar gelmesin bir şeyler yaparız ama mesela plastik sacağı iletir mi iletken mi mesela? Orayı 3-5 mm plastik fazlalığı eriteceğiz diye ateş alev tutsak bu sefer de o yayılacak sıcaklığın fan aksamına kartın chipset kısımlarına zarar verme olasılığı da var. Bir de fan etrafı orası ince metalimsi bir şeyse zaten hiçbir şansımız yok.

ASUS GTX 1060 STRIX sitesinden resimlerine YouTube'dan videolarına bakarsanız o fan etrafındaki plakayı sanki yerinden ayırabiliriz gibi. Böyle özel bir mini/mikro vidalı ise eğer buna uygun bir alet bir şeyim de yok ama diyelim o fan etrafındaki yeri çıkartsak fan etrafını orayı boşlukta açık kullanabilir miyiz bu da kafamı kurcalıyor.

Yani tam olarak anlamış mıyım bilmiyorum fakat benim ekran kartım da SATA kablolarının üzerine denk geliyor 2 SATA kablosu var birini bunu bilerek köşeli olarak aldım ve ekran kartıyla teması kalmadı fakat öteki köşeli değil ben de siyah kısmındaki plastiği biraz kesip kabloyu yamulttum ekran kartı koruma plakasını da gevşettm biraz 1 2 mm hareket edebilecek kadar yaklaşık 2 yıldır böyle kullanıyorum. Bir sorun yaşamadım deneyebilirsin bunu.

Geri
Yukarı