ASUS STRIX G16 G614jz nasıl soğutulur?

ProBurak

Kilopat
Daha fazla  
Cihazı alalı 5 ay falan oldu. Aşırı ısınıyor gerçekten oyunu açtığım gibi 1 dk içinde GPU 87 derece oluyor orada sabitliyor, frekans düşürüyor. GPU frekansı 400 MHz düşürüyor sıcaklığa bağlı olarak. Sıvı metal değişmesi lazım.

Ne yapmam lazım bilmiyorum. İyi bildiğimiz bir bilgisayarcıya götürebilirim yaparız ama garantisi gider dediler. ASUS servisine verebilirim ama ASUS servisiyle alakalı korkunç şeyler duydum. Sıvı metali bütün anakarta taşırmış bozmuş laptopu falan. Ya da garantisi bitene kadar bu şekilde kullanmaya devam edebilirim ancak dediğim gibi GPU sürekli 87 derecede çalışacak ömrü azalacak ve %20 performans kaybım var. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

%20 performans kaybı çok büyük yalnız, 5 aylık bir cihaz için çok fazla. Performans kısıtlayıp anlık kismayi engelleyip düşük sıcaklıkta kullanın diyecektim de zaten yeterince düşürüyor herhalde kendini. Cihazın altı hava alıyor mu?

%20 performans kaybı çok büyük yalnız, 5 aylık bir cihaz için çok fazla. Performans kısıtlayıp anlık kismayi engelleyip düşük sıcaklıkta kullanın diyecektim de zaten yeterince düşürüyor herhalde kendini. Cihazın altı hava alıyor mu?
Evet altını yükseltip kullanıyorum fan modu olarak da fark etmiyor performans ya da turbo olsun, hepsinde aynı sıcaklık problemi var. Macunun değişmesi lazım ama onu da kendim yapamıyorum garantiden dolayı.

Kendim sıcaklığı limitleyebilirim 80 dereceye falan ama ziyadesiyle daha fazla kısıyor kendini.

Evet altını yükseltip kullanıyorum fan modu olarak da fark etmiyor performans ya da Turbo olsun, hepsinde aynı sıcaklık problemi var. Macunun değişmesi lazım ama onu da kendim yapamıyorum garantiden dolayı.

Kendim sıcaklığı limitleyebilirim 80 dereceye falan ama ziyadesiyle daha fazla kısıyor kendini.

Sıkıntı, servise güvenseniz bile cihaz belirli bir süre sonra aynı duruma düşecek ki riski de cabası. Benim gördüğüm tek çözüm garantiye aldırmayıp GPU'ya da sıvı metal uygulamak, sadece CPU üzerinde geliyor bu modellerde.

Diğer markaları kötüleyen lobileri konu ROG olunca göremedim. Bu cihaz özel olarak üretilmiş bir cihaz sıvı metalide var kendin açsan kapatabilir misin nasıl olur bilmiyorum ben şahsen o cihazı açmaya korkardım servis konusunda çok şikayeti var. Yapabilirsen kapağını açıp fanlara bak toz falan bir şey vardır belki fanları temizle 5 aylık cihazda macun kurumaz. GPU için bir de biraz undervoltage yaparsın bende her PC açtığımda Afterburner ile yapıp kapatıyorum o şekilde kullanıyorum yoksa 86 sabitleniyor frekans kısıyor.

Diğer markaları kötüleyen lobileri konu ROG olunca göremedim. Bu cihaz özel olarak üretilmiş bir cihaz sıvı metalide var kendin açsan kapatabilir misin nasıl olur bilmiyorum ben şahsen o cihazı açmaya korkardım servis konusunda çok şikayeti var. Yapabilirsen kapağını açıp fanlara bak toz falan bir şey vardır belki fanları temizle 5 aylık cihazda macun kurumaz. GPU için bir de biraz undervoltage yaparsın bende her PC açtığımda Afterburner ile yapıp kapatıyorum o şekilde kullanıyorum yoksa 86 sabitleniyor frekans kısıyor.

Bence sıvı metal fabrikada düzgün sürülemediği için bu sıkıntı oluyor o yüzden değişmesi lazım dedim. Toz olayını bilmiyorum laptopun altında hava deliklerini temizledim o kadar içini açmadım temizlemek için. Onun dışında undervolt yaptım zaten hem CPU'ya hem GPU'ya ama GPU yine de 87 dereceyi görüyor. Performans modunda GPU 1900 MHz civarlarına kadar limitliyor. Turbo modda da 2000 2100 MHz arası oluyor. Normalde bu GPU'nun en azından undervolt sonrası oyunlarda 2300-2400 üstü rahat görmesi lazım.

70 bin verip almayı düşünüyordum soğudum şimdi ROG'dan.
Cihaz güzel gerçekten ama bu sıvı metal işini beceremiyor Asus bu kadar ısınma laptop olmasıyla açıklanamaz daha bunun yazı var yani.

Güncelleme: Laptopu garantiye gönderdik, garanti ilginç şekilde hızlıydı sırada laptop olmayınca işleme başlamışlar hemen. 6 aylık laptopta sıvı metal yok gibiymiş dendi yenilemişler aynı şekilde fanları tıkanmış dendi o nasıl oluyor anlayamadım hiç masa harici bir yüzeyde kullanmadım ama fan temizlenmiş şu an testlerde 2300-2500 MHz arası çalışıyormuş, laptop elime ulaşınca sıcaklık değerlerini paylaşabilirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı