Rog Strix G16 G614JZ-N3040 vs MSI VECTOR GP68HX vs Rog Strix G16 G614JZ-N3038

Merhaba konuyu hortlatmış olabilirim. Bende şu an sizin yaptığınız üçleme arasında kaldım. MSI 'dan memnun musunuz ? Fan sesi çok var mı , ısınma durumu vs nedir ? Umarım bilgilendirir siniz.

Merhaba,
MSI Vector çok iyi bence. Oyunlarda donma kasma olmuyor. Fan sesi var. Olmama ihtimali yok. Diğerlerinde de olur büyük ihtimalle. Tek sorunum bazen çok ısınınca donuyor. Mesela 3 saatlik Valorant oynarsan donma oluyor. LoL oynarsan donma olmuyor. Fan sesini çok takma ama donma olayı benim için negatif. Gaming modu vs. çok iyi ve şık. Kaliteli ürün ve malzemeden yapılmış.

Peki silent modu var mı ? ve bu moda alınca LoL oynarken aşırı ısınma vs oluyor mu ? Fan sesi söylediğim modelde çok fazla çıkmıyor çok araştırdım ( turbo moddan bahsetmiyorum ama :)) Donma olması soğutma yetersiz olduğu için değil mi ?
ve Coil whine sorunu var mı ? Biliyorum bu şans işi :)
Vector'un hangi modeli var onuda yazar mısınız müsait olduğunuzda. Bugün karar verip sipariş vereceğim Asus ya da MSI.

Peki silent modu var mı ? ve bu moda alınca LoL oynarken aşırı ısınma vs oluyor mu ? Fan sesi söylediğim modelde çok fazla çıkmıyor çok araştırdım ( turbo moddan bahsetmiyorum ama :)) Donma olması soğutma yetersiz olduğu için değil mi ?
ve Coil whine sorunu var mı ? Biliyorum bu şans işi :)
Lol gibi tarih öncesi teknoloji ile yapılan oyunları Silent modda oynayabilirsiniz rahatça. Benim Acer Predator kasasında hiç ısınma olmadan sabit bit şekilde 165 fps'te oynayabiliyordum ki Acer cihazları sobaya dönmesiyle bilinir.

Durum aslında şöyle, Steamden canım sıkıldıkça yüksek performans isteyen oyunları indirir ve oynarım kendimi biliyorum. Ancak bu oyunları oynama esnasında donma sorunu ortaya çıkarsa o zaman sorun olur bana. Evet bu sorunu ekstra soğutma alarak bir nebze aradan çıkarabilirim ve tabi ki alacağım ancak MSI hiç kullanmadığım bir marka ve gerçekten çok araştırdım. Bir çok kullanıcı biraz fazla ısındığını ve parmaklarında bu ısıyı hissettiklerinden bahsediyor ve fan sesininde biraz fazla olduğunu belirtiyorlar.
Evet yüksek performanslı laptop vs herşeyin farkındayım ama birinden diğerine göre %20 fazla ses geliyorlar ( misal ) bu bir sorun (benim için ). Kulaklık takarak oyun oynamıyorum çünkü.
ROG da ki tek tereddütüm coil whine. ( Son olarak ilk başta MSI almayı düşünüyordum :))

Ek : Kardeşimde Monster Abra var idi ve KO oynarken bile deli gibi fanları çalışıyor. Kafayı yiyordum resmen.

Durum aslında şöyle, Steamden canım sıkıldıkça yüksek performans isteyen oyunları indirir ve oynarım kendimi biliyorum. Ancak bu oyunları oynama esnasında donma sorunu ortaya çıkarsa o zaman sorun olur bana. Evet bu sorunu ekstra soğutma alarak bir nebze aradan çıkarabilirim ve tabi ki alacağım ancak MSI hiç kullanmadığım bir marka ve gerçekten çok araştırdım. Bir çok kullanıcı biraz fazla ısındığını ve parmaklarında bu ısıyı hissettiklerinden bahsediyor ve fan sesininde biraz fazla olduğunu belirtiyorlar.
Evet yüksek performanslı laptop vs herşeyin farkındayım ama birinden diğerine göre %20 fazla ses geliyorlar ( misal ) bu bir sorun (benim için ). Kulaklık takarak oyun oynamıyorum çünkü.
ROG da ki tek tereddütüm coil whine. ( Son olarak ilk başta MSI almayı düşünüyordum :))

Ek : Kardeşimde Monster Abra var idi ve KO oynarken bile deli gibi fanları çalışıyor. Kafayı yiyordum resmen.
Kulaklık takmadan oynuyorsanız bir şekilde masaüstü kullanmanız gerek zira son model cihazlarda fanlar 60 desibele kadar çıkabiliyor. Yanınızdan jet geçiyormuş hissi yaratıyor bu da. Ağır oyunlar hedefiniz ise mecburen kulaklık kullanmanız gerek. Fanları çalıştırmadan kullanırsanız fazla ısıdan throttle yapabilir, bu da ani fps düşüşlerine sebebiyet verebilir. Onun dışında her laptop yüzeyi gözle görülür ölçüde ısınır, WASD tuşları ve bileğinizi koyduğunuz yer ısınmazsa yeterli olur. Harici klavye kullanıyorum ben ondan pek fark etmiyorum.

Ses konusunda ben kulaklık kullandığım için fan sesini kafama takmıyorum. Ama yüksek grafikli oyunlarda aşırı ısınmadan donmalar oluyor. Düşün Valorant gibi aşırı ekran kartı gereksinimi duymayan oyunda bile Gaming mode çalışırken dondu. Fakat dediğim gibi 3 saatlik bir sürede oluyor. Genelde memnunum. Donması o nedenle etkilemiyor. CoD Warzone de donma yaşamadım. Belki Valorant'ta donma oluyor da olabilir. Bu 3 modelden birisini almam gerekse yine MSI alırdım.

Ses konusunda ben kulaklık kullandığım için fan sesini kafama takmıyorum. Ama yüksek grafikli oyunlarda aşırı ısınmadan donmalar oluyor. Düşün Valorant gibi aşırı ekran kartı gereksinimi duymayan oyunda bile Gaming mode çalışırken dondu. Fakat dediğim gibi 3 saatlik bir sürede oluyor. Genelde memnunum. Donması o nedenle etkilemiyor. CoD Warzone de donma yaşamadım. Belki Valorant'ta donma oluyor da olabilir. Bu 3 modelden birisini almam gerekse yine MSI alırdım.
Asus rog strix g16 yı denediniz mi peki yinede MSI alacaksınız ?

Cw + RGB sızması olaylarından sonra mümkünse ROG modellere yaklaşmayın.

Deneyimlenenlerin hepsi bu sorunu yazdı. Sonuçta bu kadar para verip klavyeden ekrandan RGB sızması hiç de hoş değil. Performans olarak zaten aynı ürünler. Ama bu kadar paraya kaliteli olsun diyor insan.

Undervolt yapabileceğiniz bir cihaz tercih edin ısınma sizin için bir sorunsa.

Geri
Yukarı