Asus Strix GTX 970 hâlâ alınır mı ?

TRSami01

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba arkadaşar. Sene 2018 oldu. Yeni nesil ekran kartları çıktı ama eski nesil bazı kartlar hala güçlü.

GTX 1050 Ti kartımı sattıktan sonra bugün sahibinden.com üzerinden GET ile 900 liraya Asus Strix GTX 970 aldım. Muhtemelen çarşamba elime geçer. Alıp kullanmalı mıyım yoksa iade mi etmeliyim (Sorunu yoksa).
Adam 2015 sonu yada 2016'nın başında aldığını söyledi. Garantisi biteli birkaç ay olmuş yani.

3.5GB olayı hakkında beni aydınlatacak birileri varsa sevinirim.

3.5 GB olayı çok tartışıldı ama ekran kartını kullanan biri olarak bu sorunu hiç hissetmedim. GTX 970 fiyatına göre hala alınabilir bir kart. Sıfır takıntınız yoksa 900 TL'ye GTX 1050 TI almaktansa GTX 970 almak çok daha iyi bir seçim olur. Masaüstümdeki GTX 970'den laptopumdaki GTX 1050 TI'a geçtiğimde büyük bir FPS kaybı yaşıyorum. PUBG gibi oyunları oynamak bile istemiyorum. Çünkü GTX 970 ile sabit 60 FPS ile oynarken GTX 1050 TI'a geçince 40-50 FPS yer yer daha düşük FPS'ler alıyorum. GTX 970 ile VSYNC seçeneği ile oynuyorum yoksa genellikle 60-90 FPS alıyor (HIGH ayarda).

900 serisi sıfır alınmaz artık. GTX 970 güçlü bir kart arkadaşın dediği gibi. GTX 1050 Ti'dan daha iyi açık ara seni üzmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

Sıfır olarak alınacak bir kart değil GTX 970. Yalnız GTX 1050Ti'dan çok daha iyi bir karttır... Geldiğinde tüm testleri yap. Eğer testlerden geçemezse, özellikle CW varsa iade etmeni öneririm. Garanti olmadığına göre biraz daha düşünmeni öneririm... Önerim ikinci el garantili en azından GTX 1060 3 GB almanız olacaktır...

Son düzenleme:
900 serisi sıfır alınmaz artık. GTX 970 güçlü bir kart arkadaşın dediği gibi ikinci el bulabilirsen uygun fiyata al. GTX 1050 Ti'dan daha iyi açık ara seni üzmez. Ama sıfır alınmaz tekrar söylüyorum.
Sıfır olarak bulamayız zaten bulsakta muhtemelen 1100 TL'den ucuz olmaz o fiyata zaten GTX 1060 alınabiliyor. Bu yüzden ikinci el olarak alınabilecek bir kart. Fakat burada başka bir soru daha akla geliyor. 2. el olarak aynı fiyatlara GTX 1060 3GB alınabiliyor. Bu durumda GTX 1060 tercih edilebilir oluyor.
Düzenleme: O fiyatlara kolay bulunamıyormuş GTX 1060. Bulunsa da markası pek belli olmayan modeller bulunuyor. Fakat 900 TL civarına GTX 1060 bulabilirseniz onu tercih edin. Belki birileri acil ihtiyaçtan satıyor olabilir.

Cw sorunu çıkarsa kafana takmamanı tavsiye ederim. Zira kartın piyasası varken bile %80 oranında CW sorunu çıkıyordu, şimdi kartı bulduğuna şükretmen gerek.

Coil whine sorunu belki benim ekran kartımda da vardır ama olsa bile bilgisayarın kendi sesinden dolayı duyamam. Sessiz bir sisteminiz yoksa coil whine kafaya takılacak bir sorun değil.

3.5 GB olayı çok tartışıldı ama ekran kartını kullanan biri olarak bu sorunu hiç hissetmedim. GTX 970 fiyatına göre hala alınabilir bir kart. Sıfır takıntınız yoksa 900 TL'ye GTX 1050 TI almaktansa GTX 970 almak çok daha iyi bir seçim olur. Masaüstümdeki GTX 970'den laptopumdaki GTX 1050 TI'a geçtiğimde büyük bir FPS kaybı yaşıyorum. PUBG gibi oyunları oynamak bile istemiyorum. Çünkü GTX 970 ile sabit 60 FPS ile oynarken GTX 1050 TI'a geçince 40-50 FPS yer yer daha düşük FPS'ler alıyorum. GTX 970 ile VSYNC seçeneği ile oynuyorum yoksa genellikle 60-90 FPS alıyor (HIGH ayarda).
Sıfır takıntım yok. 4 tane sistemim oldu. İlki Casper marka PC. 2. ve 3. sistemimi 2.el toplamıştım. 900 TL verip garantisiz kart alıyorum. Alınca oyun testi, benchmark testi yapacağım. Hayatım boyunca garanti ile işim olmadı ama yinede olsa iyi olurdu. GTX 1050 Ti bende vardı GTX 970 almak için sattım. Garantili bulamayınca mecbur garantisiz aldım. 700 liraya satıp 900 liraya almış oldum.
Senin kartın markası nedir acaba ? CW olayı varmı sende. MSI modellerinde çok oluyor diye duydum.

900 serisi sıfır alınmaz artık. GTX 970 güçlü bir kart arkadaşın dediği gibi. GTX 1050 Ti'dan daha iyi açık ara seni üzmez.
Zaten sıfırı piyasada yok. 2.el satılıyor ancak. GTX 1050 Ti'nin 2.elleri 750 liradan başlıyor. Bu sebeple GTX 970 alarak GTX 1060'a yakın performans almak amacındayım :)

Sıfır olarak alınacak bir kart değil GTX 970. Yalnız GTX 1050Ti'dan çok daha iyi bir karttır... Geldiğinde tüm testleri yap. Eğer testlerden geçemezse, özellikle CW varsa iade etmeni öneririm. Garanti olmadığına göre biraz daha düşünmeni öneririm... Önerim ikinci el garantili en azından GTX 1060 3 GB almanız olacaktır...
Sıfır bulmak imkansız gibi bir şey zaten :) . Geldiğinde hangi testleri yapmamı önerirsin ? Oyun testi ve ETS 2 menüde FPS yükselterek CW ölçmeyi düşünüyorum şuan. Önceki MSI GTX 1060 3GB kartımda CW vardı ama rahatsız edecek kadar değildi. Bu kartta rahatsız edecek kadar kötü olmazsa kullanırım. Adam sesi duymadığını söyledi.
Ayrıca 1060 3GB kartımla PUBG oynarken adam görünce, envanteri açınca ani FPS düşüşleri oluyordu. Üste nakit alarak 1050 Ti ile takasladım sorun kalktı. VRAM ile alakalı olabilir. İzlediğim bir video'da 1060 6GB ile GTX 970 arasında aşırı bir fark olmadığını gördüm. GTX 1060 3GB ile hemen hemen aynı sayılır. GTX 1060 3GB modelleri 1200 liradan başlıyor tek fanlı modelleri. Geçenlerde indirimde 1100 liraya Manli marka sıfır vardı ama PUBG de yaşadıklarım aklıma gelince almaya çekindim. O yüzden biraz daha ucuza GTX 970 aldım.

Sıfır olarak bulamayız zaten bulsakta muhtemelen 1100 TL'den ucuz olmaz o fiyata zaten GTX 1060 alınabiliyor. Bu yüzden ikinci el olarak alınabilecek bir kart. Fakat burada başka bir soru daha akla geliyor. 2. el olarak aynı fiyatlara GTX 1060 3GB alınabiliyor. Bu durumda GTX 1060 tercih edilebilir oluyor.
Düzenleme: O fiyatlara kolay bulunamıyormuş GTX 1060. Bulunsa da markası pek belli olmayan modeller bulunuyor. Fakat 900 TL civarına GTX 1060 bulabilirseniz onu tercih edin. Belki birileri acil ihtiyaçtan satıyor olabilir.
Elimde nakit olarak 1100 civarı bir para vardı. Bugün biraz harcadım. GET ile olunca 6 taksite böldürdüm. Kartta sorun yoksa elimdeki parayla kredi kartının borcunu kapatır taksitleri öderim. Oturduğum şehirde 1200 liraya 1060 6GB MSI OC modeli vardı ama nakit alamazdım onu. Taksit yapmam lazım ama nasıl bilmiyorum.

Cw sorunu çıkarsa kafana takmamanı tavsiye ederim. Zira kartın piyasası varken bile %80 oranında CW sorunu çıkıyordu, şimdi kartı bulduğuna şükretmen gerek.
Aşırı rahatsız edecek şekilde olursa kafaya takmamam imkansız. Az bir şey olursa sorun olmaz.

Coil whine sorunu belki benim ekran kartımda da vardır ama olsa bile bilgisayarın kendi sesinden dolayı duyamam. Sessiz bir sisteminiz yoksa coil whine kafaya takılacak bir sorun değil.
Biraz sessiz sayılır :) Duruma göre iade edebilirim.

Son düzenleme:
Gigabyte GTX 970 Gaming G1 zamanında 1600 TL'ye yakın bir fiyata almıştım. 1700 TL civarlarına da GALAX GTX 970 HOF modeli vardı. MSI-Asus'un GTX 970'leri 1400-1500 civarındaydı. Sanırım bende coil whine sorunu yok. Tıslama tarzı bir ses duyamadım fakat kasanın gürültüsü yüzünden duyamıyor da olabilirim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı