Asus Strix GTX970 Boşta Yüksek Sıcaklık Sorunu

Sheriiff

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Yeni bir sistem topladım.
Asus H81 Gamer
Asus Strix GTX970
i5 4590
Acerocool GT-rs şeklinde.

Sorunum şu ki ekran kartı boşta hatta PC'yi açtıktan sonra 5-10 dk içinde 60-65 derece civarlarına çıkıyor ve bu sırada fan devreye girerek 55 derece civarlarına düşürüyor ve stabil olarak aynı işlem kendini tekrarlıyor. Kullanımda ise 70-75 derece arasında. Kafama takılan nokta, sistem boştayken bu dereceler normal mi ?
Sistem.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeterli cevabı vermiş arkadaş ama ben ayrıntı vereyim;
0db Fan Teknolojisi ile DirectCU II
%30 daha soğuk. Sessiz oyun performansı.

ASUS'a özgü DirectCU II soğutma teknolojisi, ısının %40'tan fazlasını grafik işlemciden uzaklaştıran 10mm ısı borusu ile referans tasarımlardan daha yüksek bir performans sergiliyor; bu sektörde bir ilk! Tasarım ayrıca %220 daha fazla ısı dağılımı sunuyor; böylece çok düşük gürültü seviyesi ile son derece kararlı oyun deneyimi için referans tasarıma kıyasla %30 daha soğuk ve üç kat (3X) daha sessiz çalışma performansı elde ediliyor. Üstelik Strix 0dB fan teknolojisi ile League of Legends® ve StarCraft® gibi oyunları mutlak sessizlik içinde oynayabilmenizi sağlıyor çünkü kartın termal tasarımı grafik işlemci sıcaklığını belli bir seviyenin altında tutabildiğinden fan tamamen duruyor!
Teşekkürler fakat benim sorunum 60 a kadar fanların çalışmaması değil. Boştayken ve fanlar çalışmazken 60-65 dereceyi görmem kafama takılıyor. Sistem boşta ve fanlar %30 da sürekli çalıştırdıgımda 40 derecelerde kart.

Siz boşta zannediyor olabilirsiniz. GPU-Z gibi yardımcı bir programla ekran kartının boşta hangi frekanslarda çalıştığına bir göz atın. Eğer ShadowPlay'i aktif ettiyseniz ve masaüstünü yakala tik'i işaretliyse sistem boştayken bile ekran kartını kullanır başıma geldiği için biliyorum.
Teşekkürler cevap için fakat shadowplay etkin değil

Kafama takılan soru şu; Kasa neden ters duruyor?
Kasa düz duruyor fakat anakart ters monte ediliyor bu kasaya.

Fanları sürekli olarak %35 seviyesinde çalıştırdıgımda sistem boştayken 40 derece alıyorum. Fanları sürekli çalıştırmaya devam etmeli miyim ?

lol gibi oyunları fan çalışmadan oynatığını idda eden bir kart için endişe edilebilir gibi gelsede, tam yükte 70 derece gayet tatmin edici, bence sistem boştayken tümleşik gpu kullanmaya ayarlıyın, sadece uygulama ve oyunlarda 970 çalışsın

hocam madem tarayıcı açık, ekran kartı niye oyun modunda :)
Farkındaysan min ve max mhz lere hepsi sonuna kadar açık ve çalışıyor, max değeri gene yeride kalsın min değeri 0 yapın

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı