ASUS Teknik Servis Sorunu

Mehmet_M

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Paramaribo / Surinam
Daha fazla  
Arkadaşlar Zenfone 2'mde fabrika hataları olması sonucu ilk başta Vatan Bilgisayar aracılığıyla ASUS teknik servisine (Teleservice) gönderdim. Telefonun Ekranı değişmiş, şarj soketi değişmiş, Anakart'ı değişmiş ve açma kapama tuşu değişmişti. Fakat hala sorunluydu bazıları. Ses tuşundaki gevşekliğe hiç ellememişler, ekranın altındaki zen dairelerinden oluşan kısım yamuktu ve o da işlem görmemiş. Ben öncelikle tamir değil, değişim istemiştim fakat tamir yapıldı.

2. Servise gönderişim şu şekilde oldu:

Öncelikle Teleservice hatalıdır belki diye düşünüp ASUS EU REPAIR buradan tamire gönderdim. Evimden UPS kargo aracılığıyla alıp İstanbul/Ataşehir'deki SMS Infocomm servisine ulaştı cihazım. Orada da sırf ASUS işlerini sorumsuzca yaptıklarını tespit etmemesi için "Yazılım güncellendi, test ok" yazmışlar. Baktım ki, yazılımı bile güncellememişler. Zaten en güncel yazılımı kullanırım her zaman. Telefonun içindeki uygulamalar bile silinmemiş. Yani aldıkları gibi bana göndermişler. Bu sefer bura daha kötü deyip yeniden Vatan Bilgisayar aracılığıyla göndermeyi düşündüm.

3. Servise gönderişim şu şekilde oldu:

Bütün sorunlarımı, SMS Infocomm'un işini sorumsuzca yaptığını, telefonumun değişmesi gerektiğini açıkça yazdım bir kağıda. Bu kağıdı da kutunun içine yollayarak Vatan Bilgisayar şubesinden telefonumu gönderdim. Yine ASUS'a deşifre olmamak için Anakart'ı değiştirmişler. Şaka gibi yahu. Fakat telefon daha servisteyken sorduğumda ASUS müşteri hizmetleri bana "Telefonda sorun bulunamamış, geri gönderiyorlar." demişti.
Bunun sonucunda uzun bir konuşma geçti aramızda ve sorunumu ilgili birimlere ilettiğini, telefona tekrardan bakacaklarını belirtti. Eğer telefon elinize ulaşırsa tekrardan gönderin bize dedi. Bunun üzerine bugün bana ulaşan telefonumu tekrardan onlara gönderdim. 4. Gönderişim oldu.

Şimdi bu berbat teknik servis telefonuma 2 kez Anakart değişimi, 1 kez ekran, 1 kez şarj soketi, 1 kez güç tuşu değişimi yaptı. Bu kadar işlem gördü telefonum fakat hala sorunları devam ediyor. Değişmesi için ne yapabilirim? Tüketici hakem heyetine mi başvurayım?

@Recep Baltaş @Asım Demir

Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

@Recep Baltaş Sanırım siz ASUS'ta çalışmıştınız. Bilgi verebilir misiniz lütfen? Çoğu ürünüm ASUS fakat çok mağdur oldum çok kişiye tavsiye ettim fakat artık sanmıyorum kullanacağımı.

Güncel.

@Murat5038 Siz biliyor musunuz acaba?

Yani gerçekten bir sorun var ve düzeltilmediyse tabi var. Yenisi veya daha üst modeli ile değişim hakkı çoğunlukla çıkacaktır tabi Asus veya servisin bir yalan atıp sadece tamir etmeye yönelebilir de. Bu esnada bir bilir kişiye danışıp yardım alabilirsin.

Sorunlarım:
  • Ses tuşu çok gevşek ve ses yapıyor. (sağa-sola sallandıkça.)
  • Ekranın konumlandırılması yanlış. Ekranın altındaki ASUS'a özel dairelerden oluşan kısım yamuk konmuş. Ekranın sağ altı ile çerçeve arasına çok toz giriyor.
  • 1. Gönderişimde arıza notuna "Şarj girişi tarafından bakıldığında ekranın yamuk yerleştirildiği görülüyor." yazılmıştı. Şarj soketi değişmiş ve sanırım yamuk konmuş. Çünkü 2 adet (1'i orijinal) kablomun ucu yamulmaya başladı yavaş yavaş. Sonralardan fark ettim.
  • Kamera ve ses tuşunda çizikler var. Bu çizikleri kesinlikle kendim yapmadım.
  • Video kaydederken arkadan "dıt" sesleri geliyor. Sessiz ortamda çekim yapılırsa çok net anlaşılıyor. Rahatsız edici.
  • Android İS 1 günlük kullanımda %50 civarı şarj tüketiyor.
Anlayacağınız bu kadar sorunlu bir telefonum var. Cihazın zor açılan bir kapağı olduğu için ilk servise gönderdiğim zaman kapak açma yerini zedelemişler. Kaplaması çıkmış. Kamera ve ses tuşu çizikleri de o zaman olmuş olabilir fakat günahlarını almayalım yine de. Fakat benim hatam değil. Kap ile kullandım sürekli telefonumu. Sorunlu telefon-servis iş birliği anlayacağınız. Tüketici hakem heyetine bu şekilde mi sunayım?

Oraya gidin yardımcı olurlar. Ancak belirttiğin sorunlar önemli şeyler değil, şarj soketinde kırılma vs varsa bunu önemli sayabilirler.
Hakem heyetine "Servis gerekli çözümleri sağlayamamaktadır, değişim talep ediyorum" diye belirtin.

Yok kırılma olduğunu sanmıyorum. Ya yamuk koyuldu, ya da tasarımı böyle. Biraz daha iç tarafta olduğu için telefon şarja takılı iken masada dururken kablo aşağıya gitmek istediği için bir yamulma olmuş olabilir. Yine de diğer sorunlarıma bile dokunmadılar. Ses tuşundan gelen gevşeklik sesi, tuş yerinden çıkacakmış gibi. Tuş çıksa bana suç atarlar bu sefer. Tüketici hakem heyeti umarım değişim kararı verir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı