Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Yüksek derecelere çıkmadığı için daha uzun ömürlü olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum.

Kaç MHz yaptınız, işe yaradı mı?
Hocam başlangıç olarak MSI üzerinden tepe değere bakın. Daha sonra onun 100 MHz altına inin. O şekilde 50 50 azaltın. En stabil noktayı bulduğunuzda bırakabilirsiniz. Sizin nesil için elimde cihaz olmadığından ötürü deneyemiyorum maalesef.

@Bestty hocam yanlış hatırlamıyorsan sizde de Ryzen 7. işlemcili Victus vardı. Müsait olduğunuz zaman bunu deneyebilir misiniz? Sadece A15 ile mi sınırlı görmek istiyorum.

Son düzenleme:
@Bestty hocam yanlış hatırlamıyorsan sizde de Ryzen 7. işlemcili Victus vardı. Müsait olduğunuz zaman bunu deneyebilir misiniz? Sadece A15 ile mi sınırlı görmek istiyorum.

Hocam yer işaretlerine kaydettim, 2 gün içinde Control ve Witcher 3'te DLSS ile deneyeceğim. İşe yararsa imzaya eklerim.

Hocam yer işaretlerine kaydettim, 2 gün içinde Control ve Witcher 3'te DLSS ile deneyeceğim. İşe yararsa imzaya eklerim.
Sağ olun hocam. İmzaya eklemek aklıma gelmemişti ekleyeyim ben de. Normalde başlıkta Ryzen 7 işlemciler için yazmıştım. Lakin bazı arkadaşlar çok şikayet etti denemediği halde. Eğer sizde olursa kanıt göstererek düzelttirilir başlık. Amacım insanlara yardımcı olmak.

Yanlış anlamadıysam yaptığınız işlemin mantığı undervoltla aynı. Yani işlemci hızını kısıp bir miktar performans kaybıyla daha soğuk çalışan CPU elde ediyorsunuz böylece aşırı ısınma sonucu ani droplar olmuyor.

İntel işlemcili eski laptopumda throttlestop programıyla benzer birşey yapıp olumlu sonuç almıştım ama TUF'da denemedim.

Şu an AMD 6800h'li TUF kullanıyorum işlemci ağırlıklı oyunda 90 dereceye kadar çıkıyor ama güçlü bir soğutucu altlığım var ve Armoury crate'te Turboya alınca şimdilik en sıcak havada bile sorun olmuyor.
İlerde sıkıntılı fps droplar yaşarsam sizin yönteminizi de denerim. Takibe aldım. Teşekkürler paylaşım için.

@Cermen hocam aslında yapılan işlem çok basit. Arkadaşlar karşı çıktığı için performans düşüşü yazdım lakin ben sadece 1-2 FPS fark gördüm şimdiye kadar yaptığım testlerde. Gösterdiğim işlem cihazı performans modunda kullanmaya benziyor. Undervolta göre artısı ise istediğiniz an değiştirebiliyor olmanız, undervolt yaparken oluşabilecek risklere sahip olmaması ve çok kolay olması. Bırakın yeniden başlatmayı, oyundan çıkmanıza bile gerek kalmıyor.

Burada yaptığım işlem ve karşılaştırma mevcut.

Merak ettim şimdi deneyesim geldi. Herhangi bi olumsuzluk durumunda regediti düzeltsek eski haline döner değil mi hocam?

Merak ettim şimdi deneyesim geldi. Herhangi bi olumsuzluk durumunda regediti düzeltsek eski haline döner değil mi hocam?
Hocam ona bile gerek yok. En yüksek MHz değerini tekrar '0' yaptığınızda sınır kalkmış oluyor. Daha önce 6000 serisi ile bir arkadaş yapmamıştı ama siz de deneyin mümkünse. Başka Ryzen cihazım olmadığı için deneyemiyorum maalesef. Aylardır bu şekilde kullanıyorum, çok şükür bir sıkıntı yaşamadım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…