Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Her ne kadar bu cihazlar 95 derecede bile çalışabilseler de bu durum uzun vadede iyi değildir, cihazın ömrünü azaltır. Şahsen bir ASUS TUF kullanıcısı olarak en tedirgin olduğum nokta ise sıcaklıklar ki pek çok kişi için böyle. Sıcaklıklar yüzünden bu cihazdan vaz geçen pek çok kişi gördüm. Bu yazımda sizlere sadece birkaç FPS fark ile sıcaklıklarınızı ciddi oranda nasıl düşürebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle Oyunların genellikle en yüksek- Ultra ayarlarda test edildiğini belirtmek istiyorum. DLSS desteği olanlarda DLSS kullandım, FSR olanlarda ise FSR açmadım. Ayrıca yazıda belirteceğim MHz değerleri benim kendi cihazıma özeldir. Siz de cihazınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz. Ek olarak Intel işlemcili bir cihazda denemedim, o yüzden Intel konusunda performans nasıl olur bilmiyorum.

Testlerde Kullandığım Cihaz: ASUS TUF A15 --> RTX 4060 Ryzen 7 7735HS 24 GB 4800 MHz DDR5 RAM. Turbo Mod açılmıştır ve cihaz prizde kullanılmıştır.

Öncelikle bu yöntemi bizlere gösteren Vaçolo Gaming teşekkür ederim. Bu olayın yapılışını video olarak izlemek isterseniz de videoya bu linkten ulaşabilirsiniz. Videoya vakit ayıramayacaklar için ise testler ile birlikte yapılışı anlatacağım.

1. Adım: İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisinden bir ayarı açmamız gerekiyor. Bu ayar sayesinde işlemcimizin MHz değeri ile oynayabileceğiz.
Windows'un arama kısmında Kayıt Defteri Düzenleyicisi/regedit yazın. Daha sonra alttaki satırı koplayıp üstte bulunan kısma yapıştırın.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100

Bu noktaya geldiğinizde ise sağda bulunan Attributes dosyasını "1" olan değeri "2" yapın ve kapatın.
İlk adım.png

2. Adım: Denetim Masası'na gidin. Denetim Masası'ndan --> Donanım ve Ses --> Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Burada Turbo modun yanında bulunan "Plan ayalarını değiştir" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Açılan pencerede birkaç ayar göreceksiniz. Görseldeki gibi "İşlemci güç yönetimi --> En yüksek işlemci frekansı" yolunu izleyin. Daha sonra ise "Prize takılı" ibaresinde "0" değerini silip işlemcinize göre bir değer girin. Ben Ryzen 7 7735HS işlemcide 4200 MHz yaptım, lakin 4150 ve 4000 gibi seçenekler de denebilir, size kalmış.
Güç seçenekleri.png
4. Adım: Uygula seçeneğine basın ve artık tamamdır. Sıcaklıklarınızda düşüş göreceksiniz. Kaldırmak için ise değeri tekrar "0" yapabilirsiniz.

Şimdi ise karşılaştırmalı görebileceğiniz şekilde performansları inceleyelim;

Görebileceğiniz üzere performans değeri sadece 1-2 FPS ama sıcaklık değerleri 5 bazen 10 dereceyi bulabiliyor. Siz de bu yöntem ile cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz. Ayrıca cihaz daha serin çalışacağı için rahatsız edici fan sesinden de kurtulabilirsiniz! Daha farklı değerleri deneyerek sıcaklık daha da düşürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olur.

@Artoria Pendragon hocam siz sitede daha aktifsiniz. Eğer ASUS TUF A15 cihazlarda sıcaklık sorunu yaşayan olursa bu konuya yönlendirirseniz sevinirim. Maksat insanlara yardımcı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazın ömrünü arttıracak bir durum değil bu. İşlemci 7/24 95 derecede çalışsa dahi aynı ömüre sahip olacak.

Renoir CPU'larda bu program çalışıyor ama Rembradnt'ta çalışıyor mu bilmiyorum.

Yüksek derecelere çıkmadığı için daha uzun ömürlü olmaz mı? Bilmediğimden soruyorum.

Kaç MHz yaptınız, işe yaradı mı?
Hocam başlangıç olarak MSI üzerinden tepe değere bakın. Daha sonra onun 100 MHz altına inin. O şekilde 50 50 azaltın. En stabil noktayı bulduğunuzda bırakabilirsiniz. Sizin nesil için elimde cihaz olmadığından ötürü deneyemiyorum maalesef.

@Bestty hocam yanlış hatırlamıyorsan sizde de Ryzen 7. işlemcili Victus vardı. Müsait olduğunuz zaman bunu deneyebilir misiniz? Sadece A15 ile mi sınırlı görmek istiyorum.

Son düzenleme:
@Bestty hocam yanlış hatırlamıyorsan sizde de Ryzen 7. işlemcili Victus vardı. Müsait olduğunuz zaman bunu deneyebilir misiniz? Sadece A15 ile mi sınırlı görmek istiyorum.

Hocam yer işaretlerine kaydettim, 2 gün içinde Control ve Witcher 3'te DLSS ile deneyeceğim. İşe yararsa imzaya eklerim. :D

Hocam yer işaretlerine kaydettim, 2 gün içinde Control ve Witcher 3'te DLSS ile deneyeceğim. İşe yararsa imzaya eklerim. :D
Sağ olun hocam. İmzaya eklemek aklıma gelmemişti ekleyeyim ben de. Normalde başlıkta Ryzen 7 işlemciler için yazmıştım. Lakin bazı arkadaşlar çok şikayet etti denemediği halde. Eğer sizde olursa kanıt göstererek düzelttirilir başlık. Amacım insanlara yardımcı olmak.

Yanlış anlamadıysam yaptığınız işlemin mantığı undervoltla aynı. Yani işlemci hızını kısıp bir miktar performans kaybıyla daha soğuk çalışan CPU elde ediyorsunuz böylece aşırı ısınma sonucu ani droplar olmuyor.

İntel işlemcili eski laptopumda throttlestop programıyla benzer birşey yapıp olumlu sonuç almıştım ama TUF'da denemedim.

Şu an AMD 6800h'li TUF kullanıyorum işlemci ağırlıklı oyunda 90 dereceye kadar çıkıyor ama güçlü bir soğutucu altlığım var ve Armoury crate'te Turboya alınca şimdilik en sıcak havada bile sorun olmuyor.
İlerde sıkıntılı fps droplar yaşarsam sizin yönteminizi de denerim. Takibe aldım. Teşekkürler paylaşım için. 👍

@Cermen hocam aslında yapılan işlem çok basit. Arkadaşlar karşı çıktığı için performans düşüşü yazdım lakin ben sadece 1-2 FPS fark gördüm şimdiye kadar yaptığım testlerde. Gösterdiğim işlem cihazı performans modunda kullanmaya benziyor. Undervolta göre artısı ise istediğiniz an değiştirebiliyor olmanız, undervolt yaparken oluşabilecek risklere sahip olmaması ve çok kolay olması. Bırakın yeniden başlatmayı, oyundan çıkmanıza bile gerek kalmıyor.

Burada yaptığım işlem ve karşılaştırma mevcut.
Karşılaştırmalı atayım hemen ;
Saint's Row (Bu bir link. Linke tıklayın ve biraz bekleyin. Ardından kaydırmalı şekilde kullanabilirsiniz.)
Soldaki performans modu, sağdaki Turbo modunda 4150 MHz'e sınırlanmış mod.

Gördüğünüz gibi oldukça az bir FPS kaybı ile Performans modundaki sıcaklıkları elde ediyorum. Ama gördüğünüz gibi daha fazla FPS alıyorum. Bunun sebebi ise işlemci hızı. Gördüğünüz üzere benim sınırladığım değer ve performans modunun tepe MHz değeri oldukça yakın. Lakin unutulmaması gereken bir şey var; Performans modu CPU'yu sınırladığı gibi GPU'yu da sınırlar. Ben ise sadece işlemciyi sınırlıyorum ve ekran kartı Turbo modundaki yani en üst düzeydeki hali ile çalışıyor. Sıcaklık düşüşü ve sınırlama sonucunda ses de azalıyor. Bu sebeple cihazı alan herkese bu işlemi yapmasını öneriyorum.

@Cermen hocam aslında yapılan işlem çok basit. Arkadaşlar karşı çıktığı için performans düşüşü yazdım lakin ben sadece 1-2 FPS fark gördüm şimdiye kadar yaptığım testlerde. Gösterdiğim işlem cihazı performans modunda kullanmaya benziyor. Undervolta göre artısı ise istediğiniz an değiştirebiliyor olmanız, undervolt yaparken oluşabilecek risklere sahip olmaması ve çok kolay olması. Bırakın yeniden başlatmayı, oyundan çıkmanıza bile gerek kalmıyor.

Burada yaptığım işlem ve karşılaştırma mevcut.
Merak ettim şimdi deneyesim geldi. Herhangi bi olumsuzluk durumunda regediti düzeltsek eski haline döner değil mi hocam?

Merak ettim şimdi deneyesim geldi. Herhangi bi olumsuzluk durumunda regediti düzeltsek eski haline döner değil mi hocam?
Hocam ona bile gerek yok. En yüksek MHz değerini tekrar '0' yaptığınızda sınır kalkmış oluyor. Daha önce 6000 serisi ile bir arkadaş yapmamıştı ama siz de deneyin mümkünse. Başka Ryzen cihazım olmadığı için deneyemiyorum maalesef. Aylardır bu şekilde kullanıyorum, çok şükür bir sıkıntı yaşamadım.

Geri
Yukarı