Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Her ne kadar bu cihazlar 95 derecede bile çalışabilseler de bu durum uzun vadede iyi değildir, cihazın ömrünü azaltır. Şahsen bir ASUS TUF kullanıcısı olarak en tedirgin olduğum nokta ise sıcaklıklar ki pek çok kişi için böyle. Sıcaklıklar yüzünden bu cihazdan vaz geçen pek çok kişi gördüm. Bu yazımda sizlere sadece birkaç FPS fark ile sıcaklıklarınızı ciddi oranda nasıl düşürebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle Oyunların genellikle en yüksek- Ultra ayarlarda test edildiğini belirtmek istiyorum. DLSS desteği olanlarda DLSS kullandım, FSR olanlarda ise FSR açmadım. Ayrıca yazıda belirteceğim MHz değerleri benim kendi cihazıma özeldir. Siz de cihazınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz. Ek olarak Intel işlemcili bir cihazda denemedim, o yüzden Intel konusunda performans nasıl olur bilmiyorum.

Testlerde Kullandığım Cihaz: ASUS TUF A15 --> RTX 4060 Ryzen 7 7735HS 24 GB 4800 MHz DDR5 RAM. Turbo Mod açılmıştır ve cihaz prizde kullanılmıştır.

Öncelikle bu yöntemi bizlere gösteren Vaçolo Gaming teşekkür ederim. Bu olayın yapılışını video olarak izlemek isterseniz de videoya bu linkten ulaşabilirsiniz. Videoya vakit ayıramayacaklar için ise testler ile birlikte yapılışı anlatacağım.

1. Adım: İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisinden bir ayarı açmamız gerekiyor. Bu ayar sayesinde işlemcimizin MHz değeri ile oynayabileceğiz.
Windows'un arama kısmında Kayıt Defteri Düzenleyicisi/regedit yazın. Daha sonra alttaki satırı koplayıp üstte bulunan kısma yapıştırın.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100

Bu noktaya geldiğinizde ise sağda bulunan Attributes dosyasını "1" olan değeri "2" yapın ve kapatın.
İlk adım.png

2. Adım: Denetim Masası'na gidin. Denetim Masası'ndan --> Donanım ve Ses --> Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Burada Turbo modun yanında bulunan "Plan ayalarını değiştir" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Açılan pencerede birkaç ayar göreceksiniz. Görseldeki gibi "İşlemci güç yönetimi --> En yüksek işlemci frekansı" yolunu izleyin. Daha sonra ise "Prize takılı" ibaresinde "0" değerini silip işlemcinize göre bir değer girin. Ben Ryzen 7 7735HS işlemcide 4200 MHz yaptım, lakin 4150 ve 4000 gibi seçenekler de denebilir, size kalmış.
Güç seçenekleri.png
4. Adım: Uygula seçeneğine basın ve artık tamamdır. Sıcaklıklarınızda düşüş göreceksiniz. Kaldırmak için ise değeri tekrar "0" yapabilirsiniz.

Şimdi ise karşılaştırmalı görebileceğiniz şekilde performansları inceleyelim;

Görebileceğiniz üzere performans değeri sadece 1-2 FPS ama sıcaklık değerleri 5 bazen 10 dereceyi bulabiliyor. Siz de bu yöntem ile cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz. Ayrıca cihaz daha serin çalışacağı için rahatsız edici fan sesinden de kurtulabilirsiniz! Daha farklı değerleri deneyerek sıcaklık daha da düşürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olur.

@Artoria Pendragon hocam siz sitede daha aktifsiniz. Eğer ASUS TUF A15 cihazlarda sıcaklık sorunu yaşayan olursa bu konuya yönlendirirseniz sevinirim. Maksat insanlara yardımcı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu dediğim yöntem Turbo modu içindi. Ama aynı şeyi Performans modu için de yapabilirsiniz. Sınırlama işini o moda göre yapmanız lazım. Ama yaptığım yöntem sayesinde sıcaklık düştüğü için fan sesi çok az oluyor. Hiç olmuyor değil tabii ki. Ayrıca Turbo mod ile Performans modu arasında FPS farkı yaşadım ben. GTA 5 oyununda yaklaşık 20 FPS fark etti hatta.
Turbo boost açıkken performans modunda frekansı düşürsem de o frekansın üstüne çekiyor denedim 3800e düşürdüm ama turbo boost açık olduğundan dolayı sanırsam 4000in altına düşmüyor ve yine 90 dereceleri görüyor deneyecek vaktiniz varsa performans modu için yardımcı olur musunuz neyi eksik yapıyorum?

Turbo boost açıkken performans modunda frekansı düşürsem de o frekansın üstüne çekiyor denedim 3800e düşürdüm ama turbo boost açık olduğundan dolayı sanırsam 4000in altına düşmüyor ve yine 90 dereceleri görüyor deneyecek vaktiniz varsa performans modu için yardımcı olur musunuz neyi eksik yapıyorum?
Turbo moddaki fan sesi beni rahatsız ettiği için bu yolu deniyorum yoksa sıcaklık değerleri o mod için gayet iyi. Performans modunda fan sesi rahatsız etmiyor ama sıcaklık yine yüksek olduğu için ideal bir frekans değeri arıyorum performans çok düşmesin ama sıcaklık da artmasın en azından 90 dereceleri görmesin.

@Batu09 hocam ben bu yöntem ile fan sesini giderdim. Sıcaklık düştüğü için fan sesi çok az miktarda oluyor. Performans modu için herhangi bir çözüm görmedim lakin en kısa sürede bakarım. Ayrıca 3800'ü 4000 yapmayı deneyebilirsiniz. Belki etkisi olur.

@Batu09 hocam ben bu yöntem ile fan sesini giderdim. Sıcaklık düştüğü için fan sesi çok az miktarda oluyor. Performans modu için herhangi bir çözüm görmedim lakin en kısa sürede bakarım. Ayrıca 3800'ü 4000 yapmayı deneyebilirsiniz. Belki etkisi olur.
4000de denedim ama işe yaramıyor. Sessiz çalışıyor dediğiniz kaç rpm görüyor?

4000de denedim ama işe yaramıyor. Sessiz çalışıyor dediğiniz kaç rpm görüyor?
Kulaklık olmadan duyuluyor lakin kulaklık taktığım zaman bir sorun yok. Sıcaklık 80 derecede iken. Sistemi en çok zorlayan oyunlardan biri olan NFS Unbound'da denedim.
Desktop Screenshot 2023.06.02 - 22.10.21.94.png

Beyler siz ayar yapıp bide kısayoldan turbo performans silent değişiklik yaparsanız anlamı olmuyor her profile tek tek girip yapmanız lazım. O zaman tüm profillerde çalışmış olur.

Beyler siz ayar yapıp bide kısayoldan turbo performans silent değişiklik yaparsanız anlamı olmuyor her profile tek tek girip yapmanız lazım. O zaman tüm profillerde çalışmış olur.
Öyle yapıyorum zaten ama performans modu sıcak çalışıyor.

Kaç yazıyor hız ve ısı anlık olarak oyunda ?
Frekans 4100lerde geziyor fan ise 3800 RPM civarı çalışıyor sıcaklık 88-90 derecelerde.

Frekans 4100lerde geziyor fan ise 3800 RPM civarı çalışıyor sıcaklık 88-90 derecelerde.
Sınır koysam bile geçiyor yani o sınırı 3600 yapsam maksimumu yine de 4000lere dayanıyor hep

Voltak kontrolü açıks Uxtu'dan undervolt yapmak çok daha mantıklı.
Açık olduğunu nasıl anlayabiliriz bir de voltajı neye göre belirleyebilirim?

Frekans 4100'lerde geziyor fan ise 3800 RPM civarı çalışıyor sıcaklık 88-90 derecelerde.

Sınır koysam bile geçiyor yani o sınırı 3600 yapsam maksimumu yine de 4000'lere dayanıyor hep

Açık olduğunu nasıl anlayabiliriz bir de voltajı neye göre belirleyebilirim?

All Core -30 falan yapın ötesine gerek yok, sıcaklık ve watt değiştiyse uygulanmıştır.

Geri
Yukarı