ASUS TUF A15 fan sesi 2000 - 2100 arasında dalgalanıyor

ithinktoomuch

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
ASUS TUF A15 Ryzen 7 RTX4060 laptopa sahibim.

Armoury Crate uygulamasında fan hızıma baktığımda, CPU 2000-2100 arası oynuyor, GPU sabit 2000 kalıyor.

Fan sesine eğer fuuu dersek her saniye sürekli fuu sesi... Bekle fuu sesi... Bekle fuu sesii.
Yani 2000, 2100, 2000, 2100 oluyor ve bu ses beni ders calısırken gıcık etmeye başladı. Normal midir?

Merhaba arkadaşlar.
ASUS TUF A15 Ryzen 7 RTX4060 laptopa sahibim.

Armoury Crate uygulamasında fan hızıma baktığımda, CPU 2000-2100 arası oynuyor, GPU sabit 2000 kalıyor.

Fan sesine eğer fuuu dersek her saniye sürekli fuu sesi... Bekle fuu sesi... Bekle fuu sesii.
Yani 2000, 2100, 2000, 2100 oluyor ve bu ses beni ders calısırken gıcık etmeye başladı. Normal midir?

Silent modda kullanırsan ders çalışırken fan açmaması lazım.

1705269148535.png

Yok açmıyor o şekilde fakat Windows'ta kullanırken dediğim oluyor.
Boştayken Windows'ta sizde de aynı durum mu?

Açıkçası hiç Windows'ta kullanmadım. Tavsiyem normal kullanımda hep silent modda kalsın. Hatta çoğu oyunda performans moduna geçmiyorum bile. The Finals, CS ve Cyberpunk tarzı performans gerektiren oyunlarda performans moduna alıyorum. League of Legends olsun Baldur's Gate 3 olsun Mount and Blade Bannerlord gibi oyunlarda silent modda hep. Turbo ve Windows modunu kullanmanı tavsiye etmem.

Açıkçası hiç Windows'ta kullanmadım. Tavsiyem normal kullanımda hep silent modda kalsın. Hatta çoğu oyunda performans moduna geçmiyorum bile. The Finals, CS ve Cyberpunk tarzı performans gerektiren oyunlarda performans moduna alıyorum. League of Legends olsun Baldur's Gate 3 olsun Mount and Blade Bannerlord gibi oyunlarda silent modda hep. Turbo ve Windows modunu kullanmanı tavsiye etmem.
Windows modunda sıcaklık için işlemcinin gücünü düşürmüştüm o yüzden windosta.

+ Olarak gpu sizde power saving yazıyor fakat bende
Sıklık 210mhz
Kullanım %0
Bellek frekansı 405mhz
Sıcaklık 45
Voltaj 630
Max tgp 140w yazıyor nasıl power savingte tutuyorsunuz ? Ekran kartımı kullanmıyorum çünkü

+ Son olarak sizde de fan hızı inip çıkıyor mu dener misiniz

Windows modunda sıcaklık için işlemcinin gücünü düşürmüştüm o yüzden Windows'ta.

Artı olarak GPU sizde Power saving yazıyor fakat bende.
Sıklık 210MHz.
Kullanım %0
Bellek frekansı 405MHz.
Sıcaklık 45.
Voltaj 630.
Max tgp 140W yazıyor nasıl Power savingte tutuyorsunuz? Ekran kartımı kullanmıyorum çünkü.

+ Son olarak sizde de fan hızı inip çıkıyor mu dener misiniz?

Denedim evet bende de 2000 ve 2100 arasında gidip geliyorlar Windows modunda. MUX Switch kapalı şu an dahili işlemcinin GPU'su kullanılıyor o yüzden 4060 çalışmıyor.

Geri
Yukarı