ASUS TUF A15 laptop şarjdan çıkarınca FPS düşüyor

Can Akmann

Hectopat
Selam ASUS TUF A15 RTX4050 Ryzen 7735h işlemcili laptopum var. Laptopum şarjda iken LoL ve farklı birkaç oyunda 200 oluyor ve FPS ile ilgili hiçbir sıkıntım yok ama şarjdan çıkarınca FPS bir anda 30'a düşüyor ve sabit bir şekilde 30FPS oluyor. Sanırım otomatik olarak şarj tasarrufu etmek için ekran kartını devre dışı bırakıyor sistem. Bu normal bir durum mudur? Şarj da değilken de yüksek FPS almam mümkün olur mu? Bunu değiştirmem mümkün mü? Önerir misiniz yoksa hep oyunları şarjda mı oynamamı tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.

Laptopta oyun zaten şarjda oynanır. NVIDIA ekran kartları şarjda değilken çalışmıyor. Diğer ekran kartı görüntü verdiği için FPS düşüyordur. Şarjda ikende çalışmasını sağlayan ayar var diye biliyorum ama tavsiye etmem. Şarjda oynayın. Diğer türlü pil çok hızlı boşalır zaten.

Laptopta oyun zaten şarjda oynanır. NVIDIA ekran kartları şarjda değilken çalışmıyor. Diğer ekran kartı görüntü verdiği için FPS düşüyordur. Şarjda ikende çalışmasını sağlayan ayar var diye biliyorum ama tavsiye etmem. Şarjda oynayın. Diğer türlü pil çok hızlı boşalır zaten.
Teşekkürler cevabınız için bir sorum daha var mesela ben autocad,matlab falan da kullancağım bunları da kullanırken hep şarda mı kullanmam lazım? işlemcinin ekran kartının gücü yeter mi ki bu tarz uygulamaları çalıştırmama? Cevaplarsanız sevinirim

Dediğiniz programları bilmiyorum fakat laptopta performans gerektiren şeyleri şarjda iken yapın yoksa verim alamazsınız. Dediğiniz programlarda ekran kartı kullanımına ihtiyacınız var anladığım kadarıyla o yüzden şarjda kullanın. Bende laptop kullanıcısıyım ve film izlerken, YouTube'da takılırken vs. pilde kullanıyorum sadece.

Gaming laptoplar şarjda kullanılmaya uygun tasarlanıyorlar pilde sadece basit işlerde kullanabilirsiniz eğer illa pilde kullanmak için bir PC'ye ihtiyacınız varsa Gaming laptop yerine M1 işlemcili bir MacBook almanız gerekliydi.

Gaming laptoplar şarjda kullanılmaya uygun tasarlanıyorlar pilde sadece basit işlerde kullanabilirsiniz eğer illa pilde kullanmak için bir PC'ye ihtiyacınız varsa Gaming laptop yerine M1 işlemcili bir MacBook almanız gerekliydi.
Dediğiniz programları bilmiyorum fakat laptopta performans gerektiren şeyleri şarjda iken yapın yoksa verim alamazsınız. Dediğiniz programlarda ekran kartı kullanımına ihtiyacınız var anladığım kadarıyla o yüzden şarjda kullanın. Bende laptop kullanıcısıyım ve film izlerken, YouTube'da takılırken vs. pilde kullanıyorum sadece.
teşekkür ederim her ikinize de

Geri
Yukarı