ASUS TUF B450 Anakartta Ryzen 3600 İşlemci Sıcaklık Düşürme

tansel2000

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar Ryzen 5 3600 işlemcim yük altında çok ısınıyor. Yaptığım stres testinde AIDA64 ekranında 85 dereceye 1 dakikadan az bir sürede ulaştı fakat MSI Afterburner üzerinden baktığımda 100 derece gibi bir değer gördüm ve endişelenip hemen kapattım. Anakartımın BIOS'unda voltaj kısmında offset mode diye bir şey var ve +, - değerleri var. Kasamın arkasında bir adet egzoz fan var. BIOS'da nasıl bir yol izlemeliyim?

sıcaklık testi.png
83363447_543349463056988_2973186463501385728_n.jpg83352475_631282814305328_7165045046561996800_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu ile CPB açık bu değerler gayet normal. Tavsiyem kule tipi soğutucu veya sıvı soğutmaya geçene kadar CPB'yi (Core Performance Boost) kapatman. Bununla ilgili konular mevcut Sosyal'de.

İşlemcini CPB'yi kapatırsan maksimum 3.6 Ghz değerinde kullanabilirsin.

Merhaba kasanızı atabilir misiniz belki içeride yeterli ısı dengesi yoktur.
Kasam MSI Mag Vampiric 010m
kasa.jpg

Kasanın önünde içeri hava üfleyen fan yok mu? Yoksa kasa kapağını açar mısın?

BIOS'a gir, F7'ye bas, advanced sekmesine gir, oralarda bir yerlerde core performance boost CPB ayarı olacak, onu kapatıp dene.
Önünde herhangi bir fan yok. Kapağı derken nasıl yani anlamadım?
sıcaklık testi cpb.png
Sıcaklıklar normale döndü. Şuanlık hızın düşmesi dışında bir sıkıntı yok.
Sizce yukarıya 1 veya 2 tane daha egzoz fan taksam maksimum performansta kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanın önünde veya üstünde içeriye temiz, serin hava üfleyen fan yoksa egzoz fan hangi sıcak havayı dışarı atacak?

Kasanın yanındaki kapaktan bahsediyorum. Hani anakartı falan takmak için çıkarttığın kapak.
Çıkardım ve en son yaptığım testte 63 dereceyi geçmedi, teşekkürler. Fakat böyle baya tozlanacağını düşünüyorum. Kusura bakmayın bu işlerden hiç anlamıyorum, önceki bilgisayarımı da vatan toplamıştı zaten. Kasanın neresine kaç tane fan takarsam bu sorunu çözerim sizce? Ucuz RGB fan öneriniz var mıdır?

Kasam MSI Mag Vampiric 010m
Eki Görüntüle 493582

Önünde herhangi bir fan yok. Kapağı derken nasıl yani anlamadım?
Eki Görüntüle 493583
Sıcaklıklar normale döndü. Şuanlık hızın düşmesi dışında bir sıkıntı yok.
Sizce yukarıya 1 veya 2 tane daha egzoz fan taksam maksimum performansta kullanabilir miyim?

Eski nesil bir işlemci takıp BIOS update yaptım şuan son sürümde.
Tamam teşekkürler hocam

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı