ASUS TUF B450 Gaming Pro sistemde RAM'ler 3200 MHz'de çalışmıyor

Yusuf kasap

Zeptopat
Daha fazla  
ASUS TUF B450 Gaming Pro -Ryzen 3600 ve G.Skill Ripjaws V 8 GB 3200MHz DDR4 CL16 RAM (F4-3200C16S-8gvkb)
Toplam 16 GB donanımım var.

Fakat RAM'ler 3066'dan fazla çalışmıyor. İlk aldığım zamanlarda 3200'de aylarca kullandım sonra gelen BIOS güncellemeleriyle birlikte 3200 MHz'a çıkınca 3 kere yeniden başlayıp bir türlü geçmiyor. Manuel olarak 3066 seçtiğimde açılıyor. RAM'i tek çalıştırınca 3200 MHz oluyor. Dual takınca olmuyor. RAM slotlarını değişince zaten hiç açılmıyor. 1-3 olarak takılı.
Ayrıca işlemci ilk zamanlarda 4.2 GHz ulaşabiliyordu şimdi 3950 MHz'ı geçmiyor hiçbir türlü.
Önerisi olan var mı? Sıcaklık sorunu da yok, özellikle anakart hep buz gibi.

Sorununuz BIOS güncelleme sonrası yaşanıyor demişsiniz. Eski BIOS sürümünü tekrar yükleyin o halde.

Sorununuz BIOS güncelleme sonrası yaşanıyor demişsiniz. Eski BIOS sürümünü tekrar yükleyin o halde.

Eski BIOS'a dönmek riskli değil mi? Hiç de yapmadım gerçi.

başka bir çözüm fikri olan varmıdır
sorunu çözdüm. meğer a2 b2 slotları çalışıyormuş, tozlanmış. bir kaç kez süpürgeyle yakından slotları temizledim. a2 b2 çalışmaya başladı. 3200 mhze de sorunsuz geçti.
sorunu çözdüm. meğer a2 b2 slotları çalışıyormuş, tozlanmış. bir kaç kez süpürgeyle yakından slotları temizledim. a2 b2 çalışmaya başladı. 3200 mhze de sorunsuz geçti.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı