Asus TUF B450 Plus Gaming 3200 MHz RAM Sorunu

berkalov

Decapat
Bu anakart modeli var bende 2400 MHz RAM kullanıyordum. 3200 MHz RAM aldım, taktım. Anakartta 2400 MHz görüyor, yeni taktığım RAM'leri format mı atmam gerekiyor 3200 MHz olmaları için ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video da anlatılmış. Ram frekanslarını Bios ekranından düzeltin. Ayrıca aygıt yöneticisinden tek tek bütün driverları güncelleyin. CD ile kurduklarınız güncel olmuyor. Ekran kartınızı Nvidia GeForce Experiance adlı programı indirip güncelleyin.

Amd ekran kartını AMD Radeon™ R9 M285X Drivers & Support | AMD burdan güncelleyebilirsin. Ayrıca belki aygıt yöneticisi olayını anlamamış olabilirsin diye resim paylaştım. Tek tek hepsine bu işlemi uygulamalısın.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    16,3 KB · Görüntüleme: 100
Yanlış Bilgilendirme
R7 2700x maksimum 2933MHz frekansını destekliyor. RAM'leriniz 3200MHz ama işlemcinin desteklediği maksimum değerde çalışabilirler. BIOS güncellemesi yaparsan muhtemelen sorun çözülür.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoki adımları takip edin.

TUF B450-PLUS GAMING Driver & Tools | Motherboards | ASUS Global

Bu linkte gerekli BIOS dosyanız mevcut.

@anilcaliskan RAM frekansını 3200 yapabilir. R7 2700x 2933 Mhz frekansını desteklemiyor demek yanlış, en uygun kullanım olarak sunuyor. Yani 3200 Mhz RAM kullanabilirsiniz. Yanlış bilgi vermeyelim.

@anilcaliskan RAM frekansını 3200 yapabilir. R7 2700x 2933 Mhz frekansını desteklemiyor demek yanlış, en uygun kullanım olarak sunuyor. Yani 3200 Mhz RAM kullanabilirsiniz. Yanlış bilgi vermeyelim.

Yanlış bilgi verdiğimi düşünmüyorum, aşağıda eklediğim R7 2700x'in AMD'nin sitesindeki sayfasına girdiğinizde belirtilen maksimum değerin 2933 olduğunu görebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile OC yaparak evet bunun üstüne çıkabilirsiniz, bu durumdada bana yanlış bilgi veriyorsunuz demek yerine eksik bilgi vermişsiniz deseniz anlayışla karşılarım.

2nd Gen Ryzen™ 7 2700X Desktop Processor | AMD

Buradaki 2933 değerine neden bu kadar dikkat ettiğimide belirteyim, 1 ay öncesine kadar AMD Athlon x4 950 kullanıyordum. RAM'lerim 2666 olmasına rağmen x4 950 maksimum 2400 desteklediği için RAM'lerimi bu işlemciyi kullandığım süreç boyunca 2400 kullanmak durumunda kaldım çünkü OC yapmak istemiyordum. DOCP alanında hiç bir şekilde 2400 üzeri bir değer çıkmıyordu. Arkadaşında Ryzen 2700'ün otomatik OC'lenmiş halini yani 2700x'i aldığını düşünürsek(bende OC ile uğraşmamak için 2600'ün OC versiyonunu aldım yani 2600x) OC yapmak istemeyeceğini düşünerek AMD R7 2700x'ün stock olarak sunabildiği maksimum değeri yazdım. Evet anakartı 3200 destekliyor fakat işlemciyi taktığında OC yapmaz ise DOCP alanında görebileceği en yüksek değer benim o anda işlemcim 2400 destekliği için 2400 görmem gibi arkadaşında 2933'tür.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı