ASUS TUF B450 PLUS GAMING RAM hız yükseltme BIOS sıfırlama ile çözüm

RcKerem

Hectopat
Arkadaşlar hepinize merhaba. Bazı arkadaşlar önceki açtığım konuları görmüştür. Konu linklerini ekliyorum.

İlk açtığım konu
İkinci açtığım konu

Evet arkadaşlar yukarıda açtığım konularda yaşadığım problemi dün gece itibarıyla nihayet çözmüş bulunmaktayım... Benim gibi bu anakartı kullanan arkadaşlar için belki yardımcı olabilir diye tekrardan konu açtım.

Aslında sorun çok basitmiş ancak bu ne yazık ki Vatan'daki kurulumu yapan arkadaşların sistemi baştan yanlış kurmasından kaynaklanıyor.

Önceki açtığım konularda belirttiğim gibi RAM'leri A1 ve B1 soketlerine takmışlar. Tabi bir sürü şey denedim voltaj yükseltme overclock denemeleri RAM'leri söküp tek tek takma ve A2 B2 slotlarına takma vs. gibi. Herhangi bir olumlu sonuç anlamamıştım. Bundan önceki açtığım konuda da artık %100 uyumlu RAM arayışına girmiştim.

Dün akşam farklı bir platformdan tanıştığım kişi bana BIOS pili ya da CMOS olarak BIOS'u sıfırla RAM'leri sök ve A2, B2 tak dene dedi ve aynen bu şekilde yaptım ve direkt olarak PC açıldı ve profil 1 seçtim sonuç olumlu. Şimdi RAMler 3000 mhz de çalışıyor, hiçbir sıkıntı yok, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim 🤗😊

Dosya Ekleri

• IMG-20200805-WA0007.jpeg
    IMG-20200805-WA0007.jpeg
    527,9 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG-20200805-WA0005.jpeg
    IMG-20200805-WA0005.jpeg
    521,3 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleme:
Çok sevindim hocam bu konuyla epey uğraşmıştın. Aklıma BIOS ile ilgili olabileceği gelmişti ancak sıfırlamayla alakalı hiçbir şey düşünmedim yalan yok. Güzel düşünmüş arkadaş, bravo. Size de geçmiş olsun, bir rahatlama gelmiştir. 😌

Demek ki listede olmayan RAM'ler de çalışabiliyor. Asus bu QVL listesini bir türlü tamamlayamadı.

Çok sevindim hocam bu konuyla epey uğraşmıştın. Aklıma BIOS ile ilgili olabileceği gelmişti ancak sıfırlamayla alakalı hiçbir şey düşünmedim yalan yok. Güzel düşünmüş arkadaş, bravo. Size de geçmiş olsun, bir rahatlama gelmiştir. 😌

Demek ki listede olmayan RAM'ler de çalışabiliyor. Asus bu QVL listesini bir türlü tamamlayamadı.

Çok teşekkür ederim hocam çok sağolun 😊 evet bir rahatlama geldi. Yani biliyorsunuz neredeyse gereksiz yere ram alacaktım. Boş yere masraf olacaktı. Ya hocam öyle şansızlık ki nasıl desem bu işlemi gece yaptım saat 4 gibi çok yorgundum. Sıfırlama işlemini yaptım pili de söktüm cmos da kısa devre yaptırdım tornavida ile, sonra a2 b2 taktım açma tuşuna bir bastım bip bip diye ötüyor görüntü gelmiyor. Çok üzüldüm sonra tekrar kapadım açtım yine aynısı oldu bip diye ötüyor ama görüntü gelmiyor, oturdum sandalyeye kasaya bakıyordum ki şöyle ram gözüme çarptı dikkatlice baktım a2 ye tam oturtmamışım rami. Şaka gibi. Yani onu fark etmeden direk söksem ve tekrar a1 ve b1 e taksam sistem tekrardan ramları ilk açılış ve tanıma olarak a1 b1 de görecek ve 3000 mhz çekemeyecektim, dolayısıyla da ram siparişi verecektim gereksiz yere. Ram in yerine oturmadığını görünce direk bastırdım ve açma tuşuna bastım anakart logosunu görünce rahatladım, sonra profil 1 seçip kaydedince de iki üç kere bip sesi gelmedi. Sessiz bir şekilde tekrar açıldı ve ramlar 3000 mhz deydi. Ne kadar detaylı uzun anlatmışım ya : ) Bu arada oyunlardaki fps artışı gerçekleşti. 35 53 fps aralığında artış var. Cidden fark ediyor. 👍 Ben aslında bir şey daha sormak istiyorum. İlk flash bellekten format attığımda pc açılırken Windowsun yükleme logosu görünürdü. 2 geçen hafta harici harddiskten format attım şimdi pc açılırken tuf gaming logosu çıkıyor ve tekrar tuf gaming logosu çıkıyor ondan sonra direk masa üstü geliyor. Ben sanırım değişik bir kurulum yaptım ama ne yaptığım konusunda bilgim yok : )

Kasaya bakıyordum ki şöyle ram gözüme çarptı dikkatlice baktım A2'ye tam oturtmamışım rami. Şaka gibi. Yani onu fark etmeden direk söksem ve tekrar A1 ve B1'ee taksam sistem tekrardan ramları ilk açılış ve tanıma olarak A1 B1'de görecek ve 3000 Mhz çekemeyecektim, dolayısıyla da ram siparişi verecektim gereksiz yere.

İşte hayatın her yerinde küçük olsun büyük olsun her işte ufak noktalar, şans faktörü ve dönüm noktaları var. O slotun oturmadığını fark etmeniz kritik bir dönüm noktası olmuş. : )

Ben aslında bir şey daha sormak istiyorum. İlk flash bellekten format attığımda PC açılırken Windows'un yükleme logosu görünürdü. Geçen hafta HDD'den format attım şimdi PC açılırken Tuf Gaming logosu çıkıyor ve tekrar Tuf Gaming logosu çıkıyor ondan sonra direk masaüstü geliyor. Ben sanırım değişik bir kurulum yaptım ama ne yaptığım konusunda bilgim yok : )

Ben uzun süredir HDD'den veya SSD'den kurulum yapmadığım için hatırlayamıyorum çünkü böyle olunca tam temiz kurulum/format olmuyor. Genellikle USB'den yapıyorum bu aralar. Böyle yapınca bende ilk başta anakart logosu çıkıyor, onun altında yüklenme animasyonu geliyor dönen. Sonra Windows açılıyor direk ama ben logo görmüyorum.

Ama bu durumun asıl sebebi UEFI kurulumla ilgili sanırım. Açarken anakart üreticisinin logosunun çıkması UEFI kurulumla alakalı. Anakart logosu görüyorsanız iyi bir şey UEFI açılma hızı klasikten çok daha iyi.

İşte hayatın her yerinde küçük olsun büyük olsun her işte ufak noktalar, şans faktörü ve dönüm noktaları var. O slotun oturmadığını fark etmeniz kritik bir dönüm noktası olmuş. : )

Ben uzun süredir HDD'den veya SSD'den kurulum yapmadığım için hatırlayamıyorum çünkü böyle olunca tam temiz kurulum/format olmuyor. Genellikle USB'den yapıyorum bu aralar. Böyle yapınca bende ilk başta anakart logosu çıkıyor, onun altında yüklenme animasyonu geliyor dönen. Sonra Windows açılıyor direk ama ben logo görmüyorum.

Ama bu durumun asıl sebebi UEFI kurulumla ilgili sanırım. Açarken anakart üreticisinin logosunun çıkması UEFI kurulumla alakalı. Anakart logosu görüyorsanız iyi bir şey UEFI açılma hızı klasikten çok daha iyi.

Evet hocam kesinlikle, ama inanın çok yorgundum işten gelmiştim ve artık saat iyice geç olduğu için dikkat dağınıklığı da vardı. Son anda fark ettim yoksa söküp 1. slotlara takacaktım:)

Hocam ben aslında UEFI kurulum yapmış olabilirim diyecektim çünkü ben hdd yi taktığımda 3. Seçenek olarak öyle UEFI görmüştüm hatta emin olmak için bir kaç kere söktüm, hdd nin adı çıkmıyordu. Ben hdd den kurulum yaptım ama içindeki herşeyi temizledim o şekilde içine Windows ekledim hocam.. Evet kesinlikle çook hızlı açılıyor hatta bayağı süper diyebilirim. :) bir logo çıkıyor ikinci tekrar aynı logo çıkıp hemen Windows masaüstü geliyor.

Geri
Yukarı