TUF B450 PLUS GAMING RAM MHz yükseltme

Zuueva

Hectopat
İyi forumlar arkadaşlar. Bir süredir RAM'imin MHz'ini yükseltmeye çalışıyorum. Yükselttiğim zaman oyundan atma sorunu ile karşıkarşıya kalıyorum. Önce D.O.C.P yaparak 3000 MHz'e çektim oyundan atıp mavi ekran vermeye başladı. Sonra 2933 MHz'e çektim yine oyundan atmaya başladı. Şimdi D.O.C.P kapatıp AI'dan sadece 2666 MHz'ye ayarladım. Nerede yanlış yapıyorum acaba?
  • TUF B450 PLUS GAMING
  • ASUS GeForce GTX 1660 Ti ROG STRIX GDDR6
  • Ballistix 8 GB DDR4 CL15 1.35V
  • Corsair VS550 +80 PSU
  • AMD Ryzen 5 2600

Aynı şekilde sistemimi ilk topladığımda 3200'e yükselttiğimde mavi ekran sorunları yaşadım.
Yükseltilmiş iken MHz'i bir kademe düşürmem ile tüm sorunlar çözüldü. Sizin bir kademe indirmeniz yetmemiş olabilir, biraz daha indirerek test edin.

Aynı şekilde sistemimi ilk topladığımda 3200'e yükselttiğimde mavi ekran sorunları yaşadım.
Yükseltilmiş iken MHz'i bir kademe düşürmem ile tüm sorunlar çözüldü. Sizin bir kademe indirmeniz yetmemiş olabilir, biraz daha indirerek test edin.
Ramin ve anakartın desteklediği MHzlere herzaman çıkamıyor muyuz ? Sistemde bunu engelleyen şeyi öğrenmek istiyorum.

Teorik olarak çıkabiliyoruz evet ama pratikte bazen mavi ekran sorunlarıyla karşılaşılabiliyor. Bunun nedeni de genelde RAM'ler.
Dediğim gibi benim RAM'im 3200 MHz olmasına rağmen ancak 3180 küsürde stabil.

Yeni konular

Geri
Yukarı