Çözüldü ASUS TUF B650 Plus anakartta RAM'ler 6400 MHz'de stabil değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fenerbahce15

Centipat
Daha fazla  
Anakart
ASUS TUF B650 Plus
İşlemci
Ryzen 7800x3D
Selam, sistemi toplayalı 15 gün kadar oldu, Windows kurulumunu gerçekleştirdikten sonra anakartın BIOS güncellemesini yaptım ve RAM'leri EXPO profilden 6400 MHz'ye çekip sistemimi çalıştırdım. RAM'ler 6400 de EXPO profilde açıldığı için bir sorun olmadığını düşünerek kullanıma devam ettim fakat yaşamış olduğum anlık donmalar-resetler-mavi ekranlar sebebiyle bellekleri test etmeye karar verdim.

İlk testimi testmem5 programı ile Extreme1@anta777 Config'i ile gerçekleştirdim, testin 1-2 dakikalarında çok fazla error aldım ve bir problem olduğuna karar verdim, testi devam ettirdiğimde bilgisayar mavi ekran veriyor ( bu testi 2 gün içerisinde 50 defa yapmışımdır)
Ardından Memtest86 programıyla da test etmeye karar verdim, Memtest sonuçlarını hem görsel hem de dosya olarak yükledim.

Memtest86 testinde tam olarak 5740+ küsur hata aldım ve RAM'lerin 6400 de sistemi açsa dahi stabil çalışmadığı kanaatine vardım.
Windows bellek tanılama aracıyla gerçekleştirdiğim testlerde hiçbir kusura rastlamadım.
Ardından 6200 MHz de açmayı denedim ve başarılı oldum, RAM'ler 6200 de hiçbir şekilde sorun yaratmıyor Memtest86-testmem5 programlarıyla yaptığım testleri başarılı olarak geçti.

RAM'leri manuel olarak 6400 de açmaya çalıştığımda ise yine hatalarla karşılaşıyorum.
Arkadaşımda da sistemin neredeyse birebir aynısı var, beraber topladık aynı işlemci-birebir aynı RAM'ler sadece anakartı B650 TUF Plus Wi-Fi modeli ( anakartların BIOS versiyonlarına kadar aynı )
Arkadaşıma yaptırmış olduğum testlerde onun EXPO profilinde 6400 MHz de RAM'lerinin kararlı bir şekilde çalıştığını gördüm.
Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

RAM'lerim EXPO veya manuel hiçbir şekilde 6400 MHz de stabil çalışmıyor ( sistem açılıyor fakat bellekler testlerde çok fazla hata veriyor )
6200 ve 6000 MHz'lerde sorun yok.
  1. Anakart mı sorun yaratıyor?
  2. İşlemcinin RAM kontrolcüsü mü sorunlu?
  3. Yoksa direkt olarak RAM'ler mi sorunlu?

Bu veya benzeri bir sorun yaşayıp çözmüş arkadaşlarımız varsa konu hakkında sizlerin yardımlarını bekliyorum.
Linkte Memtest86 ile gerçekleştirdiğim 6200MHz Pass ve 6400MHz fail dosyaları mevcut.
Test esnasında alınan mavi ekran hataları.

RAM'lerin modelini yanlış girmişim 48 değil 32 GB tam modeli şu.

G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32 GB (2x16) 6400 MHz CL32 F5-6400J3239G16GX2-TZ5nr DDR5 RAM.
EXPO destekli.

Dosya Ekleri

• memtestf.jpg
    memtestf.jpg
    236,1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Çözüm
Senin anlamadığın şey onun işlemcisi ve senin işlemcin aynı olabilir ama silikon kalitesi farkından dolayı o aynı model işlemciyle çalıştırabilir diyorum ben de.

Anladım, arkadaşın işlemciyle bir karşılaştırma yapayım ben silikon kalitelerine bakalım.

Güncelleme.
MSI X670E Tomahawk anakart sipariş ettim ürün bugün geldi anakartı takıp BIOS güncellemesini gerçekleştirdim BIOS'tan EXPO profile alıp RAM'leri 6400 MHz de test ettim ve sonuç 0 hata sistem 1/1 modda 6400 MHz'yi sorunsuz çalıştırıyor.
Özetle şunu söyleyebilirim ki kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin 7000 serisi 6000 üstünü çalıştırmaz veya işlemci silikon kalitesi yetersiz vs bunların hikaye olduğunu bizzat gördüm.
DDR5'te ASUS almayın, ASUS pişmanlıktır.
Söylediğim gibi ürünlerinizde problem yok, Stabilite sağlanamadığı zaman OC yapılırken ramlere ya sistem açılmaz mavi ekran verir ya da test ettiğiniz de fail ile karşılaşırsınız. Size tavsiyem EXPO açık 6000 MHZ de bırakın kendim de 7700x ile o şekilde kullanıyorum.

Çıkanlar yok, anakartın hiçbir önemi yok 6400 için. Piyasadaki en giriş seviyesi anakart bile 7000-7200 seviyelerine çıkabiliyor zaten. İşlemcideki bellek kontrolcüsü yüzünden 6400 1:1 yapamıyorsun.

Çıkanlar yok, anakartın hiçbir önemi yok 6400 için. Piyasadaki en giriş seviyesi anakart bile 7000-7200 seviyelerine çıkabiliyor zaten. İşlemcideki bellek kontrolcüsü yüzünden 6400 1:1 yapamıyorsun.

6400 de 1/1 stabil kullananlar var hocam, ben zaten kendim 6200 de 1/1 stabil kullanabiliyorum.

6400 de 1/1 stabil kullananlar var hocam, ben zaten kendim 6200 de 1/1 stabil kullanabiliyorum.
Ben de diyorum ki bunun anakart ile alakası yok. İşlemciden dolayı limitleniyorsun.

Ben 6400 1:1 arkadaşım 6600 1:1 kullanıyor mesela. Ben de 6600 1:1 kullanamıyorum.

Ben de diyorum ki bunun anakart ile alakası yok. İşlemciden dolayı limitleniyorsun.

Ben 6400 1:1 arkadaşım 6600 1:1 kullanıyor mesela. Ben de 6600 1:1 kullanamıyorum.

Hocam aynı anakart-RAM ve CPU'ya sahip olan arkadaşım 6400MHz de EXPO profilde sorunsuz kullanıyor zaten, benim hata almamın hiçbir mantığı yok onu anlatmaya çalıştım.

Hocam aynı anakart-RAM ve CPU'ya sahip olan arkadaşım 6400MHz de EXPO profilde sorunsuz kullanıyor zaten, benim hata almamın hiçbir mantığı yok onu anlatmaya çalıştım.
Senin anlamadığın şey onun işlemcisi ve senin işlemcin aynı olabilir ama silikon kalitesi farkından dolayı o aynı model işlemciyle çalıştırabilir diyorum ben de.

Geri
Yukarı